category-icon

Poprzez Wzgórza Polkowickie

35 km
211 m
Rudna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-05-06
Rudna
category-icon
35 km
211 m
213 m
Średni
2.7/6
Poprzez Wzgórza Polkowickie
Długość 35 km. Najwyższy punkt (214 m n.p.m.), a najniższy (91 m n.p.m.).
Trasa biegnie głównie trasami leśnym i wśród pol, a nieliczne odcinka szosami, na których ruch jest znikomy. Wzgórza Polkowickie stanowią południową część Wzgórz Dalkowskich. Wzgórza Dalkowskie są pasmem wzgórz morenowych, stanowiących jednostkę makroregionu Wału Trzebnickiego.
Podróż rozpoczynamy od rynku w Rudnej. Warte zainteresowania są tutaj dwa kościoły: katolicki Trójcy Świętej i prawosławny Podwyższenia Krzyża Świętego. Kierujemy się na południe, w kierunku Lubina, ale zaraz za rondem skręcamy w lewo, w kierunku północno-wschodnim w ulicę Kolejową, a potem w ulicę Krochmalną. Gdy ulica Krochmalna zbliży się do torów przejeżdżamy w prawo tunelem pod torami. Przejeżdżamy skrajem Brodowa. Polami i lasem jedziemy szosą do Wysokiego. W tej wsi kierujemy się w prawo (na wschód) w jedną z dwóch równoległych, równoleżnikowo położonych dróg. My podążamy tą północną. Za wsią droga asfaltowa przechodzi w szutrową. Droga powoli pnie się do góry i osiąga ponad 200 metrów nad poziomem morza. Po osiągnięciu apogeum zaczyna się zjazd. Dosyć ostry. Dojeżdżamy w ten sposób do Górek, zachodniego przysiółka Naroczyc. Tutaj ostro skręcamy w lewo (na północ) i meandrując ścieżkami leśnymi docieramy do Nieszczyc, które przejeżdżamy w poprzek. Przecinamy główne drogi, które biegną z Chobieni do Rudnej. Drogą wśród pól, a potem lasem dojeżdżamy do szosy asfaltowej, w miejscu, w którym ta szosa ostro skręca pod kątem prosty (z północy na wschód). W miejscu tego zakrętu my kierujemy się w lewo (na zachód) i leśną drogą, a potem polną dojeżdżamy do szosy. Na szosie w lewo (na południowy-zachód). Przejeżdżamy przez Kolonię Chełm. Za zabudowaniami wjeżdżamy w prawo (na zachód) w pola. Brzegiem lasu, potem polami jedziemy mając po prawej ręce w pewnym momencie zabudowania Huty Cedynia. Dojeżdżamy do szosy. Nie zmieniamy kierunku, lecz na skrzyżowaniu nadal jedziemy na zachód. Po przekroczeniu wiaduktem torów docieramy do lasu. Tutaj skręcamy w lewo w las (na południe). Nawigacja trasą jest utrudniona ze względu na sporą ilość ścieżek leśnych. Naszym celem są Gawronki, do których można dotrzeć z północy lub północnego-zachodu. W Gawronkach interesujący budynek pałacowy przy starym folwarku. Dalej kierujemy się do Bytkowa. Droga do tej wsi biegnie od zachodniego krańca Gawronek. Początkowo podąża na południe, potem skręcając na południowy-zachód, by takim kierunkiem przekroczyć tory. Przekraczamy też rzeczkę Bobrowicę. Do Bytkowa wjeżdżamy już od wschodu. Przejeżdżamy przez wioskę. Droga asfaltową jedziemy do Rudnej. Za lasem rozciąga się piękny widok na tę miejscowość. W Rudnej kończymy trasę w miejscu startu, na rynku.
Pełen opis trasy na stronie:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl
Paweł Niewodniczański

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Baryczy. Część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część zachodnia

Mapa częsci zachodniej Doliny Baryczy obejmuje obszar od Rudy Sułowskiej do ujścia Baryczy do Odry. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°16’ - 17°09’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°19’-51°42’ szerokości geograficznej północnej. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne podając ich długość. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz ciekawostka - gniazda bocianie.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie