Ponice-Maciejowa-Stare Wierchy-Ponice

Dodano 18 stycznia 2018 przez plik GPX
Ponice-Maciejowa-Stare Wierchy-Ponice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

115829
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 13,9 km
  • Przewyższenie: 391,4 m
  • Suma podejść: 785,02 m
  • Suma zejść: 786,38 m
  • Data: 28 listopada 2017
  • Lokalizacja: Ponice
668340
Ponice
Miejscowość położona na południe od Rabki w zachodniej części Gorców. Baza wypadowa w kierunku Maciejowej, Starych Wierchów i dalej na Turbacz.
668341
Ponice- szlakiem zielonym
Przez Ponice przebiega zielony szlak z Piątkowej Góry wznoszącej się między Chabówką i Rdzawką przez Ponice obok Bacówki PTTK na Maciejowej do Poręby Wielkiej. Początek wiedzie od parkingu przy "zakopiance" tuż obok zabytkowego kościoła Świętego Krzyża w Chabówce. Szlak od zejścia z głównej drogi w Ponicach przez pola jest słabo oznaczony na odcinku około 1 km.
668342
Zielony szlak
Tak wygląda oznakowanie szlaku na odcinku około 1km przez pola w Ponicach. Ścieżka przez pola jest zaniedbana i zarośnięta. Czy to próba zmiany organizacji szlaku czy może walka o miedzę....szkoda bo teren i widoki piękne.
668343
Zielone oznaczenie powraca.
Od drogi głównej w Ponicach w tym miejscu zauważyłem pierwsze nie zniszczone zielone oznaczenie szlaku.
668344
Zielonym szlakiem.
Raz w górę, raz w dół....szlak wiedzie leśnymi przyjemnymi ścieżkami bez morderczych podejść, choć miejscami bywa oblodzony.
668345
Polana Przysłop.
Po wyjściu z Lasu Pańskiego naszym oczom ukazuje się polana Przysłop a na niej bacówka PTTK zwana "Na Maciejowej".
668346
Bacówka PTTK na Maciejowej.
Bacówka PTTK na Maciejowej położona jest na południowy wschód od Rabki - Zdrój przy czerwonym szlaku turystycznym, który prowadzi na Stare Wierchy i Turbacz. Schronisko znajduje się na Polanie Przysłop na wysokości 852 m n.p.m., blisko granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Rozpościera się stąd piękna panorama na Tatry i Babią Górę. Bacówka posiada 25 miejsc noclegowych, kuchnię, jadalnię i bufet. Blisko stąd są wyciągi narciarskie oraz liczne szlaki rowerowe i piesze, takie jak m.in.: szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) z Rabki przez Maciejową,Stare Wierchy i Turbacz; Szlak zielony z Piątkowej Góry przez Rdzawkę, Ponice i Świńską Górę do Bacówki na Maciejowej i dalej do Poręby Wielkiej.
668347
Widok na Babią Górę.
Widok z polany Przysłop na Królową.
668348
Przełęcz Pośrednie
Przełęcz Pośrednie (918 m n.p.m.) jest wyraźnym siodłem położonym bezpośrednio na północ od Starych Wierchów. W pobliżu rozchodzą się: grzbiety Jaworzyny Ponickiej i Maciejowej (na północny-zachód) oraz krótkie, ale dość wyraźne ramię rozdzielające źródłowe potoki Porębianki. Na zachodnim stoku znajdują się źródła Poniczanki. Przełęcz pokrywa wydłużona, grzbietowa Polana Pośrednie, zwana też czasem Mnisko, opadająca lekko na wschód. Z polany na wschód roztacza się widok na źródłowy kocioł Poręby, masyw Obidowca (1106 m n.p.m.) i grzbiet Suhory (1000 m n.p.m.) z błyszczącą w słońcu kopułą obserwatorium astronomicznego. Na północnym-wschodzie wystaje masyw Kudłonia (1276 m n.p.m.), a w dali fragment Beskidu Wyspowego. Wiosną na polanie można podziwiać łany krokusów i pierwiosnków.
668349
Schronisko PTTK na Starych Wierchach.
Schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego położone jest w zachodniej części Gorców na wysokości 968 m n.p.m. na pięknej leśnej polanie. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Tatr w całej niemal rozciągłości. Można również podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, niektóre szczyty Gorców a nawet Babią Górę.
W pobliżu schroniska przebiegają liczne szlaki stwarzające dogodne warunki dla pasjonatów turystyki pieszej, konnej i rowerowej. Czerwony szlak(GSB) z Rabki-Zdrój obok Bacówki PTTK na Maciejowej na Stare Wierchy i dalej na Turbacz; niebieski z Obidowej przez Jaworzynę na Stare Wierchy; zielony z Nowego Targu Kowaniec przez Bukowinę Obidowską i Obidową na Stare Wierchy; zielony z Koninek przez Tobołów, Obidowiec i Groniki na Stare Wierchy; żółty z Rabki Zaryte przez Olszówkę i Polanki na Stare Wierchy. W okolicy są także liczne szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego. Schronisko oferuje smaczną domową kuchnię oraz 28 miejsc noclegowych. Obok schroniska istnieje możliwość rozbicia namiotu i palenia ogniska.
668350
Niebieskim szlakiem.
Na powrót do Ponic wybrałem szlak niebieski ze Starych Wierchów w kierunku Obidowej.
668351
Między Obidową a Jaworzyną.
Panorama na Tatry z niebieskiego szlaku.
668352
Skrzyżowanie
W tym miejscu opuszczam szlak niebieski i kieruje się w prawo, leśną drogą gruntową zaznaczoną na mapie, wiodącą do Ponic. Droga wije się zboczem Wyżniej Skałki.
668353
Ponice
Wychodząc z lasu przemierzamy między łąkami i polami uprawnymi Ponic
668354
Studnia
Nad Ponicami góruje w szczerych polach czynna studnia. Gdyby ktoś poczuł pragnienie zawsze może skorzystać z jej dobroci ;)
668355
Ponice
Powoli zataczamy pętle. Ostatnie spojrzenie na Ponice z góry i powrót do zaparkowanego auta.
Wypad na Maciejową i Stare Wierchy postanowiłem rozpocząć z miejscowości Ponice, która swoje tereny rozciąga na południe od Rabki. Biegnie tędy szlak zielony od „zakopianki” z okolic Chabówki do Poręby Wielkiej. Dzięki uprzejmości właściciela tutejszego sklepu spożywczego zaparkowałem auto na sklepowym parkingu, ponieważ nie znalazłem miejsca parkingowego w pobliżu szlaku. Około 200m od parkingu szlak wyłania się z prawej i biegnie odcinkiem głównej drogi w górę. Przed pętlą autobusową szlak skręca w lewo między domami co ciężko zlokalizować przez brak informacji w znakowaniu szlaku. Mijając zabudowania, wspinamy się polami w górę, darmo wypatrując zielonych znakowań szlaku. Miejscami rzuca się w oczy zamalowany na szaro szlak, możemy przypuszczać że idziemy w dobrym kierunku. Zastanawiałem się, czy to złośliwe działanie czy próba nieudanej zmiany trasy. Idziemy na czuja przez około kilometr, zarośniętą ścieżką domniemanego szlaku aż do ostrego skrętu w prawo wchodząc w las. Tutaj szlak nabiera normalności, a po chwili wraca jego zielone oznakowanie. Kierujemy się do bacówki PTTK na Maciejowej, wędrując przyjemną mało wymagającą leśną ścieżką. Szlak wyłania się z Lasu Pańskiego i przed nami rozciąga się polana Przysłop z bacówką w tle. Nasz szlak odbija w prawo wraz z czerwonym GSB od Rabki w kierunku Turbacza. Opuszczamy szlak, udając się na szarlotkę z kawusią do bacówki. Miejsce przyjemne, klimatyczne... polecam wszystkim. Wracając na szlak, kieruje się czerwonym GSB na Stare Wierchy. Trasa lekko oblodzona, ale bez trudnych podejść. Zielony biegnący tutaj razem z czerwonym w pewnym momencie odbija w lewo w stronę Poręby Wlk. Po drodze mijamy po lewej dwa wzniesienia: Bardo 948mn.p.m. oraz Jaworzyna Ponicka 996mn.p.m. Schodząc lekko w dół, docieramy do Przełęczy Pośrednie, przez którą przebiega polana o tej samej nazwie. Dalej podejście w górę i po około 10 minutach znajdujemy się przy Schronisku PTTK na Starych Wierchach. I jak tu nie wstąpić na gorącą kwaśnicę... :) Pojedzony na powrotną drogę wybieram szlak niebieski w kierunku Obidowej, snujący się grzbietem nad Obidową, obok grzbietu Jaworzyny mijam mały wyciąg narciarski. Towarzyszy mi piękny widok na panoramę Tatr. Na północnym zboczu Wyżniej Skałki opuszczam szlak niebieski i na skrzyżowaniu z gruntową drogą skręcam w prawo, schodząc nią do miejscowości Ponice, gdzie rozpocząłem pętle. Cała wycieczka z postojami zajęła mi około 5 godzin. Trasa nie jest wymagająca technicznie i można spokojnie zabrać ze sobą dzieci radzące sobie samodzielnie. Pozdrawiam i życzę owocnego wędrowania.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
dariusz.nowak.dmn
31 grudnia 2020 dariusz.nowak.dmn napisał:
Bardzo ciekawa, urozmaicony teren i sporo widoków
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.