Podkowa Leśna.Śladami zabytkowych willi.

Dodano 25 października 2020 przez plik GPX
Podkowa Leśna.Śladami zabytkowych willi.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

192118
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 11,0 km
  • Czas trwania: 4 h 50 min
  • Średnia prędkość: 2,28 km/h
  • Przewyższenie: 24,4 m
  • Suma podejść: 65,8 m
  • Suma zejść: 43,6 m
  • Data: 25 października 2020
  • Lokalizacja: podkowa Leśna
1089364
Sklep.
W Niedzielę był zamknięty.
1089365
Willa "Anna"
„Anna”, drewniana willa z 1930 r. przy ul. Jeleniej 5.
1089366
Willa "Renata"
Renatę wybudował w latach 1933-34 szambelan papieski Leonard Sakowicz dla swojej żony Renaty von Tyzenhausen, córki prezydenta Estonii. Rodzina Renaty wywodziła się z Kurlandii, a podkowiańska willa miała przypominać jej dom rodzinny.
Projekt wykonał prof. Jan Siennicki. W latach okupacji część willi zajęli Niemcy, a po wojnie uchodźcy ze zrujnowanej Warszawy. Po śmierci Leonarda i Renaty Dom odziedziczyło rodzeństwo Witold i Wiktoria Światłowska, która zamieszkiwała w nim do 1975 roku. Obecnymi właścicielami są Alicja i Wiesław Jankowscy. Zestawienie 2 głównych brył krytych osobno dachem czterospadowym, oraz brył mniejszych - taras górny, taras dolny (od zachodu), ganek (od północy).
Renata z daleka przypomina zamek. Charakteryzuje się motywami historyzującymi - wieżyczką, arkadowymi wnękami oraz szczytem imitującym blanki/krenelaż (fr. crenelage), czyli zwieńczeniem w stylu dawnych murów obronnych i baszt z tzw. zębami, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń. W średniowieczu miało to ułatwić obronę w czasie oblężenia - w prześwitach pomiędzy zębami byli rozlokowani łucznicy. Blanki wykorzystywano w budownictwie obronnym, głównie w średniowieczu. Wykorzystywano również w nawiązujących do średniowiecza neostylach np. w neogotyku - blanki gwelfowskie, blanki gibelińskie jako element dekoracyjny. Ogólnie budynek sprawia wrażenie masywności, grubość ścian nadaje mu charakter obronny.
Od kilku lat Willa Renata służy jako dekoracja popularnej telenoweli “Klan”.
1089367
Podkowa Leśna Wschodnia.
Przystanek WKD. Tu rozpoczęliśmy nasz spacer.
1089368
Przejście przez tory.
Przejście nielegalne.
1089369
Willa "Jedlina"
„Jedlina”, ul. Wschodnia 5. Willa z 1928 r., zaprojektowana przez Mieczysława Szydłowskiego przy współpracy Dunin-Borkowskiego dla Wacława Franciszka Jacobsona, wiceprezesa Banku Handlowego w Warszawie. Piękny przykład architektury nawiązującej do polskiego dworu, w ostatnich latach przebudowana.
1089370
Szklany dom
Szklany Dom lub Szklana Willa – Z przyczyn ideowych Krzywicka wybrała styl międzynarodowy (w tym nowatorski w ówczesnej Polsce płaski dach i ścianę, zbudowaną z tafli szklanych) jako przeciwieństwo polskiej tradycji architektonicznej. Z powodów finansowych budynek wzniesiono w dwóch etapach. Początkowo powstała część północna. W 1932 r. dobudowano z cegły skrzydło południowe według projektu kuzyna Krzywickiej architekta Maksymiliana Goldberga.

Ponieważ budowa domu zbiegła się z najbujniejszym okresem życia w karierze pisarskiej i publicystycznej Ireny Krzywickiej, stał się on miejscem towarzyskich spotkań literatów i artystów. Bywali tu Tadeusz Boy-Żeleński, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Andrzej Stawar, Jerzy Andrzejewski, Ksawery Pruszyński, Jan Parandowski i inni.

We wnętrzu zachowały się elementy wystroju w stylu modernizmu: oryginalna stolarka, okucia drzwi i okien, meble. Dom otacza odrestaurowany ogród, również modernistyczny (rosną tam lilaki, które sadził Boy-Żeleński podczas wizyt w Podkowie Leśnej).
1089371
Willa Krywojta
Ul. Lipowa 15. Willa w tzw. stylu dworkowym, zbudowana w latach 1928-29 dla Henryka Zabłockiego, dyrektora fabryki Norblina. Wieloletnim gospodarzem tego domu był Wojciech Zabłocki, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego.
1089372
Podkowa Leśna.
1089373
Po drodze.
Pralko telewizor :D
1089374
Podkowa Leśna.
1089375
Willa "Mimoza"
Willa Mimoza to budynek z cegły, zaprojektowany w stylu dworkowym, typowym dla międzywojennej architektury Podkowy Leśnej. Budynek powstał na planie prostokąta o wymiarach 12 x 9 m. Położony jest przy ulicy Brzozowej, a zbudowany został przez Reginę i Józefa Stankiewiczów w latach 1930 -1932. Do II wojny światowej, małżeństwo Stankiewiczów, wynajmowało pokoje na piętrze letnikom. Podczas wojny i Powstania Warszawskiego w domu znaleźli schronienie ranni. Ilość odnalezionych opakowań po medykamentach może sugerować, że istniał tu szpital polowy. W 1948 r. po śmierci męża Regina Stankiewicz spłaciła w całości dom, pozyskując fundusze z wyprzedaży sprzętów domowych. Po jej śmierci w 1952 r. dom odziedziczyła jej siostra, która zmarła bezpotomnie. W okresie późniejszym dom podzielono na cztery mieszkania kwaterunkowe, co negatywnie wpłynęło na stan willi.

W 2004 r. zrujnowany dom zakupili Jolanta i Marek Karny. Po trwającym klika lat remoncie, przywrócili oni dawną świetność Willi Mimozie. Dzisiaj Willa Mimoza jest jednym z niewielu budynków w Podkowie Leśnej, które zostały wyremontowane z gustem, szacunkiem dla stylu, historycznej tkanki i detalu architektonicznego i przestrzegając zasad konserwacji zabytków.
1089376
Willa przy ul. Słowackiego.
Willa zbudowana w 1937 roku. Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury w podwarszawskich miejscowościach letniskowych.
1089377
dwór "Zarybie"
Obiekt znajduje się przy samej granicy z Podkową Leśną, a klimatem willi nawiązuje do pozostałych, historyzujących budynków. Dlatego zdecydowałem dodać jako nieobowiązkowy punkt na wycieczce krajoznawczej.

Zespół dworski Zarybie

Dwór Haliny i Janusza Regulskich (dyrektora spółki „Siła i Światło”), rozbudowany na początku lat 30. według projektu Juliusza Dzierżanowskiego, który nadał budynkowi formę barokowo–klasycystyczną. Jeden z ośrodków konspiracji w czasie okupacji; po Powstaniu Warszawskim miejsce schronienia dziesiątków uciekinierów z Warszawy. Obecnie siedziba Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego prowadzonej przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
1089378
Willa "Marysin"
”, willa przy ul. Słowackiego 20, wzniesiona w roku 1931 dla Aleksandra Enholca, dyrektora polskiej filii Brytyjskiego Towarzystwa Biblijnego. Jest ona uznawana za przykład najwyższej klasy architektury dworkowej.
1089379
Podkowa Leśna.
najbardziej kiczowata brama jaką widziałem :D
1089380
Podkowa Leśna.
Ślepa uliczka.
1089381
Willa "Borowin"
podmiejski dom letniskowy zbudowany w latach 1927-28. W latach okupacji właściciele, rodzina Niemyskich, otoczyli opieką wielu ukrywających się Żydów.

W 2000 roku Lucjan i Barbara Niemyscy oraz siostra Lucjana, Janina, zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
1089382
Willa "Krychów"
ul. Kwiatowa 20. Willa Tadeusza Baniewicza, dyrektora Elektrycznych Kolei Dojazdowych, zbudowana w latach 1930-31 według projektu Lucjusza Jana Szperlinga. W latach powojennych mieszkał tu światowej sławy archeolog, profesor Kazimierz Michałowski; przez wiele lat mieściła się tu także pracownia Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
1089383
Willa Bertoniego.
Architektura Willi Bertoniego to zręczna kompilacja elementów architektury dworkowej i ludowej, dwóch stylów charakterystycznych dla Polski międzywojennej. Jest położona przy ul. Storczyków w Podkowie Leśnej Zachodniej, a zbudowana została przez Karola Bertoniego oraz jego żonę w połowie lat 20. XX w.

Bertoni był jednym z najwybitniejszych mieszkańców przedwojennej Podkowy Leśnej, m.in. ministrem spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej i wykładowcą szkoły dla dyplomatów. W latach 20. i 30. budynek pełnił funkcję rezydencji letniej. W czasie okupacji niemieckiej w Willi przebywał Stanisław Wachowiak, będący szefem Rady Głównej Opiekuńczej. Po wojnie Karol Bertoni z rodziną emigrował do Brazylii, a budynek znalazł się w gestii administracji lokalnej. Później dom znalazł się w posiadaniu rodziny Chrzanowskich. Dzisiaj właścicielem jest Janusz Wolski.
1089384
Figura matki Boskiej
Figurka MB stoi w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod Podkowę Leśną na skrzyżowaniu ul. Kwiatowej, Parkowej i Bluszczowej. 1925 rok.
1089385
Po drodze.
Relikt furtki i bramy.
1089386
Willa "Jukawa"
Pensjonat „Jukawa” wzniesiony został w 1928 r. według projektu architekta Rzepeckiego. Nieruchomość należy do pierwszych stu domów wybudowanych w Podkowie Leśnej przed 1930 r. Budynek był przeznaczony na pensjonat letni, do wybuchu wojny działała w nim również kawiarnia. Po wyzwoleniu miejscowości spod okupacji hitlerowskiej mieściło się w nim także Państwowe Gimnazjum i Liceum, funkcjonujące do 1948 r. Gdy szkołę przeniesiono na ulicę Błońską, w „Jókawie” umieszczono bursę dla chłopców, wśród których znaleźli się również walczący w AK i Powstaniu Warszawskim.
1089387
Stawisko
Tereny przyszłego Stawiska były własnością teścia Jarosława Iwaszkiewicza – Stanisława Wilhelma Lilpopa (jako część dawnego folwarku rodziny Wilhelmów). Po ślubie córki Anny w 1922 Stanisław Lilpop podarował Iwaszkiewiczom tę posiadłość, wówczas o powierzchni 45 ha. To właśnie J. Iwaszkiewiczowi majątek zawdzięcza swoją nazwę.

Okazałą willę miał zaprojektować Karol Stryjeński, ale ostatecznie autorem projektu został Stanisław Gądzikiewicz; budowę willi ukończono w 1928. W tym samym roku sprowadziła się tu rodzina Iwaszkiewiczów. Początkowo posiadłość nastawiona była na sadownictwo, uprawę szparagów i zbóż, jednak stopniowo uprawy ograniczano, a dziś większość terenu porasta las.
1089388
Kapliczka Staszka i Janka Lilpopów
W mieście znajduje się jeszcze niezwykła pamiątka po tej rodzinie. U zbiegu ulic Gołębiej i Bażantów stoi przysłonięta świerkiem kapliczka z figurą Chrystusa. Jak głosi na niej napis, poświęcona jest Janowi i Stanisławowi Lilpopom zamordowanym przez hitlerowców w czasie okupacji. Obaj byli czynnymi działaczami narodowo-katolickiego Harcerstwa Polskiego. Stanisław został aresztowany w Warszawie 10 lutego 1944 r. i rozstrzelany w masowej egzekucji. Natomiast Jan po aresztowaniu w stolicy zginął 30 czerwca 1944 r. w czasie transportu do obozu w Oświęcimiu.
1089389
IMG_20201025_142427
1089390
Willa przy ul. Parkowej.
Przy ul. Parkowej 37 widzimy klasyczny dworek polski z gankiem na kolumienkach i herbem w trójkątnym tympanonie. To dawny dom własny Stanisława Futasewicza, architekta i twórcy kilku podkowiańskich efektownych willi-dworków. Dziś budynek należy do rodziny Ledóchowskich, spadkobierców Stanisława hr. Ledóchowskiego, właściciela fabryki wyrobów metalowych przy ul. Przemysłowej na Powiślu, a specjalizującej się przed 1914 r. w produkcji jednolitej siatki ciągnionej.
1089391
Willa "Domek Lali"
„Domek Lali", willa przy ul. Słowiczej 25, zbudowana w latach 1929-1930 dla Jana Dzierżyńskiego. Oryginalnie rozwiązana elewacja południowa, z półkolistym balkonem na kolumnach i konchą szczytu.
1089392
Willa "Korabinek"
“Korabinek", willa przy ul. Ptasiej 6. Zbudowana w 1926 roku dla rodziny Henryka Karpińskiego, profesora chemii i prezesa Centropapieru. Wzorowana na włoskiej willi renesansowej. Na tej samej posesji (obecnie ul. Krasek 2) stanął w roku 1928 drugi, mniejszy dom nazwany “Halszyn Kącik".
1089393
IMG_20201025_153306
1089394
Willa "Aida"
Zbudowana pod koniec XIX wieku wśród lasów dóbr Wilhelmów jest najstarszą, letniskową siedzibą Stanisława Wilhelma Lilpopa i jego rodziny. Bardzo prawdopodobne, że to w niej narodził się być może pomysł stworzenia miasta-ogrodu Podkowy Leśnej.
1089395
Willa "Przedwiośnie"
„Przedwiośnie”, dawny pensjonat przy ul. Parkowej 21, zbudowany w r. 1928. Skalą i wspaniałością przerasta Jukawę. Charakterystyczne dla budowli są galerie i przysadzista wieża. Powstało w 1928 r., a projektantem był architekt Rzepecki. W przeciwieństwie do sąsiada zostało odnowione.
1089396
Podkowa Leśna.
Księgarnia oraz kawiarnio restauracja "Weranda"
1089397
Podkowa Leśna.
Kościół pw. św. Krzysztofa.
1089398
Podkowa Leśna.
Sklep. Oczywiście w Niedzielę zamknięty.
1089399
podkowa Leśna Głowna
Przystanek WKD
1089400
Podkowa Leśna.
restauracja "Alebosco"
Druga w tym roku piesza wycieczka po Podkowie Leśnej, tym razem śladami zabytkowych willi.

Tereny, na których leży Podkowa Leśna należały niegdyś do Stanisława Wilhelma Lilpopa, podróżnika i myśliwego, syna Stanisława Lilpopa – przemysłowca, współzałożyciela firmy „Lilpop, Rau i Loewenstein”. Za początek miasta uznać należy datę 9 kwietnia 1925, kiedy to Stanisław W. Lilpop, koncern (spółka akcyjna) „Siła i Światło” oraz Bank Związku Spółek Zarobkowych zakładają spółkę „Miasto Ogród Podkowa Leśna”. Wtedy też członkowie zarządu nowo powstałej spółki „Miasto Ogród Podkowa Leśna” (J. Redziński, T. Baniewicz i właśnie St.W. Lilpop) podpisali akt zlecający spółce rozsprzedaż terenów Podkowy. Stworzenie miasta jest związane bezpośrednio z Elektryczną Koleją Dojazdową (obecnie Warszawska Kolej Dojazdowa), budowaną w latach 20. XX wieku z inicjatywy koncernu „Siła i Światło”. Także w 1925 roku powstaje, na zamówienie Spółki, specyficzny plan urbanistyczny oparty na koncentrycznych ulicach-alejach wokół dworca kolejki (projekt Antoniego Jawornickiego). W roku 1981 Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków.

Info z Wikipedia.pl

Wszystkie informacje o obiektach pochodzą z Wikipedii.

Opisy willi będą uzupełnione.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.