category-icon

Podkarpackie Trasa 1 "Do worka bieszczadzkiego"

25 km
465 m
Tarnawa Niżna
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-01
Tarnawa Niżna
category-icon
25 km
465 m
463 m
Trudny
5.6/6
Wymarzona propozycja dla miłośników wypraw w odludne miejsca. Poza Tarnawą Niżną na trasie nie spotkamy ani jednej osady ludzkiej (Pamiętajmy o zabraniu prowiantu na trasę!). Przejeżdżać za to będziemy przez dawne duże wsie, których pozostałości zobaczymy po drodze. Pojedziemy głównie drogami szutrowymi i asfaltami o znikomym ruchu samochodowym. Trasa prowadzi częściowo przez obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Wycieczkę rozpoczynamy w Tarnawie Niżnej, na parkingu, skąd odchodzi droga szutrowa do Bukowca. Kierujemy się jej śladem. Rozpoczynamy od dosyć stromego podjazdu w górę doliny potoku Roztoki. Na grzbiecie Kiczerki znajdują się tarasy widokowe.
Dalej trawersując północno-wschodnie zbocze Wołowego, łagodnie zjeżdżamy w rejon dawnej osady Czeremszanik. Przed nami naprzemiennie zjazdy i podjazdy. W końcu, na granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wyjeżdżamy z lasu i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Znajdujemy się na terenie dawnej wsi Bukowiec. Po 850 m dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania. Z lewej, z góry schodzi kamienista droga z Tarnawy Niżnej. Po wykonaniu pętli z Bukowca do Beniowej tą drogą będziemy wracać. Teraz skręcamy w prawo i jedziemy do widocznego nieco niżej parkingu. Następnie kierujemy się w prawo, szlakiem rowerowym BdPN „Górny San” do Beniowej. Po 2,5 km wyjeżdżamy z lasu na odkrytą przestrzeń. Szlak rowerowy pozwala na nieco dalszy przejazd rowerem w kierunku Sanek, my jednak skręcamy w lewo, w polną ścieżkę za znakami szlaku rowerowego wskazującymi drogę powrotną i dojeżdżamy do Beniowej. Po drugiej, wschodniej stronie Sanu, znajduje się Ukraina. Po przerwie przeznaczonej na zwiedzanie tego ciekawego miejsca kierujemy się z powrotem na północ. Do parkingu w Bukowcu, oprócz szlaku rowerowego, towarzyszyć nam będzie biało-niebieska ścieżka dydaktyczna „Górnego Sanu”. Mijamy kilkusetletnią lipę, która wyznaczała kiedyś środek wsi, i trzy żeliwne przydrożne krzyże. Wracamy na parking BdPN. Za mostkiem na potoku Halicz, mijamy boczną szutrówkę, którą przyjechaliśmy z Tarnawy Niżnej i wspinamy się w kierunku ściany lasu. Następnie czeka nas zjazd do drogi asfaltowej, która zaprowadzi nas do torfowiska Tarnawa. Jedziemy dalej asfaltem wzdłuż granicznej rzeki San. Mijamy zabudowania wsi, w tym stajnie Stanicy Konia Huculskiego BdPN i niewielki hotelik. Po ponad 1 km docieramy do punktu naszego startu.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Tarasy widokowe – przygotowane przez Nadleśnictwo Stuposiany, umożliwiają podziwianie z bliska rozległej panoramy na połoniny Bukowego Berda, Krzemienia, Kopy Bukowskiej i Halicza.
Bukowiec – dawna wieś, założona w 1444 r., ciągnąca się wzdłuż potoku Halicz. Znajdowały się tu m.in. dwa młyny wodne, tartak, dwór i cerkiew. Po II wojnie światowej wieś liczyła 124 gospodarstwa i ponad 500 mieszkańców, których 2 VI 1946 r. wysiedlono do ZSRR.
Beniowa – rozdzielona w 1945 r. granicą państwa jest wysiedloną wsią nad górnym Sanem w BdPN. W miejscu tym aż do II wojny światowej funkcjonowały: dwór z folwarkiem, cerkiew, dwa tartaki wodne i jeden parowy, dwa młyny wodne, kolejka wąskotorowa, potażarnia, szkoła, źródło lecznicze i placówka Korpusu Ochrony Pogranicza. Po wysiedleniu jej mieszkańców 2 VI 1946 r. do ZSRR wieś przestała istnieć. Jedyną pozostałością po niej są: krzyż na granicy z Bukowcem, zrekonstruowane ruiny kapliczki przydrożnej z 1888 r., fragmenty podmurówki cerkwi (1909 r.) i 13 nagrobków na starym cmentarzu. Przy cmentarzu ustawiono tablicę informacyjną, ogrodzenie, ławeczki i drogowskazy.
Torfowisko Tarnawa – ochroną objęto tu dwa torfowiska wysokie oddzielone od siebie potokiem. Mniejsze torfowisko jest niemal bezdrzewne, na drugim występuje jedyne w tej części Karpat, naturalne siedlisko sosny zwyczajnej. Specyficzny mikroklimat sprzyja występowaniu rzadkich gatunków roślin, m.in. halucynogennej borówki bagiennej czy mięsożernej rosiczki okrągłolistnej. Spacer po torfowiskach ułatwiają drewniane kładki. Przy ścieżce ustawione są tablice informacyjne.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne
Bieszczady Polonynas
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Polonynas

The map covers the most interesting mountain ranges of the Bieszczady Mountains. It includes all the polonynas: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała and Duży Rawka and the Jeleniowego Range (next to Muczne) with a newly built viewing tower. All the trails and educational paths are shown, with their lengths and walking times. Their lengths are given next to the cycling routes. In addition, all the information needed by tourists is marked on the map.

The descriptive part of the map, enriched with photographs, includes information about the mountain ranges and peaks and the towns located in the area.

Uzhanskyi National Park
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Uzhanskyi National Park
Uzhanskyi National Park is situated in south-eastern Ukraine - in The Carpathian Mountains, Transcarpathia oblast, in the upper reaches of the Uzh River. The highest peaks are Velyka Ravka (1,304 m), Kreminets (1,221 m), Kinchyk (1,119 m), Stinka (1,092 m), and Krasiia (1,036 m).
Bieszczady - Bieszczady National Park
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczady National Park

The map covers the area from Wola Michowska to Tarnawa Niżna and from “The Sack of Bieszczady” to Solina Lake. It includes all the polonynas: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała and Duża Rawka and the Jeleniowego Range (next to Muczne) with a newly built viewing tower. “The Sack of Bieszczady” is shown on a separate sheet.  All the trails and nature trails are shown here, with their lengths and walking times. Their lengths are given next to the cycling routes. In addition, all the information needed by tourists is marked on the map.

Bieszczady Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Mountains

The map depicts the Polish Bieszczady mountains, which are part of the Eastern Carpathians, spreading over the Slovak, Polish and Ukrainian borders. Map range: Lesko and Ustrzyki Dolne to the north, Komańcza to the west, the Ukrainian border to the east. The map also presents part of Národný park Poloniny (Poloniny National Park) in Slovakia.

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017