Płuczka "Józef" - ślady górnictwa XIX-XX w w rejonie Olkusza - Pomorzany

Dodano 29 października 2019 przez rysowanie
Płuczka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

161703
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.6
 • Dystans: 410 m
 • Przewyższenie: 4,67 m
 • Suma zejść: 4,67 m
 • Data: 26 października 2019
 • Lokalizacja: Olkusz
913232
Płuczka Józef - zbiornik
Wzbogacano tu towarzyszący rudom ołowianym galman. Zbiornik wykorzystywano do płukania wydobywanych ród w pobliskiej kopalni galmanu „Józef”. Pod koniec działalności zakładu prowadzono również flotacyjną przeróbkę rud siarczkowych.

Obecnie zbiornik jest pod opieką koła wędkarskiego.
913233
Bryła materiału popłuczkowego
913234
Fragmenty gleby z odpadami poflotacyjnymi
913235
Ruiny zabudowy przy płuczce
Płuczka galmanu „Józef” zaczęła swoją działalność w 1896 r., a zakończyła w  1931 r.

Wzbogacano tu towarzyszący rudom ołowianym galman. Zbiornik wykorzystywano do płukania wydobywanych ród w pobliskiej kopalni galmanu „Józef”. Pod koniec działalności zakładu prowadzono również flotacyjną przeróbkę rud siarczkowych. W 1955 roku na obszarze płuczki „Józef” wykonano badania geologiczno-poszukiwawcze w konsekwencji czego określono zasoby odpadów na 177000 ton jako rudę utlenioną, zawierającą średnio 7,82% Zn (13084 ton) oraz 1,45% Pb (2056 tys. ton). Od końca lat 50-tych do lat 70-tych prowadzono nieregularną eksploatację odpadów, które w ilości około 7000 ton rocznie stanowiły domieszkę do wsadu w procesie ogniowej przeróbki rud tlenkowych w hucie w Bukownie.

Występujące na składowisku odpady miały czerwoną, żółtawą lub pomarańczową barwę. Sporadycznie zdarzały się odpady o barwie jasnoszarej i szarej, które powstały w procesach grawitacyjnego płukania rud utlenionych, a także flotacyjnego wzbogacania rud siarczkowych. Cały teren płuczki jest obecnie zrekultywowany.
Nieopodal stoi spora bryła materiału popłuczkowego – jest to efekt wzbogacania galmanu. Osady te tworzą efektowną skałkę. Nadmienić należy nie jest to zlepieniec parczewski, który wygląda bardzo podobnie ale różni się zasadniczo jeśli chodzi o skład. Również w pobliskim lesie odnaleźć możemy fragmenty gleby z odpadami poflotacyjnymi. Cechą charakterystyczną tych odpadów jest charakterystyczny, pomarańczowo-czerwonawy kolor. Czasem zabarwiona jest gleba w kolorze czerwonawym a czasem dochodzi do koloru szarego. Obszar składowiska i płuczki zajmował powierzchnię około 6 hektarów.
W czasach użytkowania płuczki było połączenie za sprawą kolejki z Tłukienką w Bukownie, skąd trafiał tutaj urobek do wzbogacania. Również w tym okresie funkcjonowała zabudowa technologiczna zlokalizowana na północ od płuczki. W latach 50 została ona rozebrana i dzisiaj obserwować możemy jedynie ruiny.
-----
Więcej informacji na stronie: www.tomekwitecki.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Szlak Orlich Gniazd

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Ruina Zamku Ogrodzieniec | Autor zdjęcia: max_c74
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0