category-icon

Plaże, wydmy, klify Mierzei Wiślanej

23 km
6 h 33 min
129 m
Piaski, Krynica Morska

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-04-11
Piaski, Krynica Morska
category-icon
23 km
129 m
132 m
Średni
6 h 33 min
5.2/6
Wydmy Mierzei Wiślanej z pewnością nie są tak imponujące jak madwiny Pobrzeża Słowińskiego. Pomiędzy Piaskami a Krynicą Morską rozciąga się jednak pas piaszczystych wzniesień, których wysokości mogą zaskoczyć niejednego turystę.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od najdalej położonej na wschód tego obszaru - osady Piaski. Przy założeniu zrobienia pętli: Piaski - Krynica Morska - Piaski, warto wykorzystać obie strony wąskiego pasa między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Na dobry początek przemierzamy zatem nadmorską plażę, a po kilku kilometrach zagłębimy się w wiecznie zielonych borach. Na odcinku leśnym nie ma za bardzo odrębnej ścieżki dla piechurów, dlatego też poruszamy się szlakiem rowerowym R10. Przed i poza sezonem nie ma tu za bardzo ruchu, ale w środku lata lepiej mieć "oczy naokoło głowy". Wędrując trasą co jakiś czas napotkamy na drogowskazy z lokalnymi informacjami o interesujących miejscach jak m.in. platforma widokowa na Wielbłądzim Garbie. To najwyższa zalesiona wydma Mierzei Wiślanej, której szczyt mierzy 49,5 m n.p.m.

W tym też miejscu zataczamy pętlę i udajemy się w drogę powrotną. Południowa Mierzeja Wiślana zaskoczy dość mocno pofałdowanym brzegiem z przepięknymi klifami, z których rozpościerają się ciekawe widoki na wiślańskie wody zalewu oraz górujące nad nim szczyty Wysoczyzny Elbląskiej. Najwyższym punktem na tym odcinku jest wydmowa Góra Pirata. Na jej szczycie znajduje się dwupoziomowa wieża widokowa, z której rozpościerają się przepiękne widoki zarówno na Zalew Wiślany jak i Zatokę Gdańską. Ostatnią tzw. łysą, piaszczystą górą na naszej trasie jest Wydma Szara.

Z informacji praktycznych:
W Piaskach, samochód zaparkować można m.in. na parkingu leśnym blisko plaży. W sezonie letnim jest jednak mocno oblegany i płatny. Bezpłatny zaś od końca września do końca kwietnia.
Lokalizacja parkingu: https://goo.gl/maps/2TC51gqpstz54eV79

Uwaga:
Nad Zalewem Wiślanym trasa nie nadaje się do pokonania rowerem !
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Mapa turystyczna "Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana" została opracowana we współpracy z pracownikami tegoż Parku, dzięki czemu stanowi dokładne i rzetelne źródło informacji na temat tego obszaru. Mapa Mierzei Wiślanej doskonale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Mapa swoim obszarem zamyka się na zachodzie przy Mikoszewie, na wschodzie zaś przy Fromborku.

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie