category-icon

Pieszo na Rysy od strony słowackiej

19 km
1.3 km
Słowacja, SK., Štrbské Pleso
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2007-06-17
Słowacja, SK., Štrbské Pleso
category-icon
19 km
1329 m
1296 m
Średni
6/6
Jak wiemy - Rysy składają się z 3 wierzchołków, najwyższy z nich leżący po stronie słowackiej ma 2503 metry n.p.m. Aby dostać się na szczyt mamy do wyboru dwa warianty: od strony polskiej i słowackiej. My wybraliśmy łatwiejszą drogę u naszych sąsiadów. Rozpoczęliśmy naszą wędrówkę od stacji kolejki elektrycznej Popradske Pleso, która znajduje się niedaleko Szczyrbskiego Jeziora. Dotarliśmy w to miejsce samochodem i zostawiliśmy go na parkingu (płatny), który się również tutaj znajduje. Pierwszy odcinek niebieskim szlakiem idziemy asfaltową drogą przez las.Docieramy do schroniska (Chata Popradskie Pleso) znajdującego się w malowniczej scenerii nad Popradzkim Stawem. Następnie dalej łagodnym traktem - doliną mięguszowiecką – dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Wybieramy czerwony, który prowadzi do Schroniska pod Rysami. Ten odcinek nas zachwycił – około dwugodzinne podejście Żabią Doliną – pozwala na stwierdzenie, że to jedna z piękniejszych tatrzańskich tras. Mijamy Żabie Stawy (nazwa nie pochodzi od żab, tylko od koloru skał, które nas otaczają), za nimi napotykamy ”ułatwienia”. Miejsce to nie specjalnie trudne, ale łańcuchy i klamry przydają się, gdy jest ślisko. Kilkanaście minut i docieramy do Wolnego Królestwa Rysów – jak informuje nas tablica.

Jesteśmy w najwyżej położonym schronisku w Tatrach:). Schronisko wielokrotnie niszczone przez lawiny jest odbudowywane zawsze w tym samym miejscu. Klimatyczne miejsce – polecamy. Niezapomniana może być taż wizyta w górskiej toalecie wiszącej nad przepaścią. Ze schroniska dalej czerwonym szlakiem dochodzimy do przełęczy Waga, a pół godziny później na szczyt:). Panorama Tatr z wierzchołka jest naprawdę imponująca!

Wracamy tą samą drogą z wyjątkiem ostatniego odcinka: w okolicach Popradzkiego Stawu skręcamy w lewo, opuszczamy na chwilę niebieski szlak, by żółtym dojść do symbolicznego tatrzańskiego cmentarza. Znajdują się tutaj groby (symboliczne) osób mocno związanych z Tatrami, różnych narodowości - również Polaków. Po tym dniu wędrówki i pięknych widoków, zatrzymujemy się na chwile zadumy. Miejsce to w sposób szczególny uświadamia tragedie rozgrywające się od czasu do czasu w górach. Późna pora skłania nas do opuszczenia tego miejsca pamięci i dalszej drogi. Już tylko kilkanaście minut i jesteśmy z powrotem na parkingu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.