category-icon

Piękny jest ten świat, czyli wyprawa do Kamiennej Bramy

27 km
6 h 50 min
972 m
Republika Czeska, Královéhradecký Kraj, Božanov
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-11-06
Republika Czeska, Královéhradecký Kraj, Božanov
category-icon
27 km
972 m
965 m
Średni
6 h 50 min
6/6
Wyruszyłem z domu, gdy było jeszcze całkiem ciemno. Chciałem jak najszybciej dotrzeć na parking, aby o świcie rozpocząć wędrówkę. Słabo znam te tereny a dodatkowo posiadałem starą, przeszło dwudziestoletnią mapę .
Za przejściem granicznym w Tłumaczowie przejeżdżam przez Otovice. W miejscowości tej znajduje się restauracja, w której serwują naprawdę smaczne posiłki. W miejscowości tej należy skręcić w prawo w kierunku Martinkovic, a potem Bożanowa. Główną drogą z centrum Bożanova dojedziemy na parking, przy którym znajduje się węzeł szlaków turystycznych.
Zarzucam plecak na plecy, wcześniej zdejmuję kurtkę i wrzucam do plecaka. Pomimo że jest już listopad, dzień zapowiada się pięknie. Ruszam w kierunku widocznej w oddali góry – Korona. Droga tylko przez chwilę biegnie łagodnie do góry, potem jest już ciężko. Jeżeli chce się utrzymać przyzwoite tempo marszu, trzeba się mocno spocić. Po około godzinie żółtym szlakiem docieram do szlakowskazu. W prawo na szczyt Korony – 1 km. Bez wahania zbaczam ze szlaku i po „przeciskaniu się" między skałami docieram do platformy widokowej. Pogoda jest piękna, więc i widok przecudny.
Wracam do wspomnianego szlakowskazu tą samą drogą. Teraz 1 km do Kamiennej Bramy. Idę dalej żółtym szlakiem do kolejnego rozdroża. Szlak łącznikowy do Bramy – 500 metrów. Udaję się tamtą stronę. Chyba odległość jest mniejsza, bo po chwili moim oczom ukazuje się wspaniała Kamienna Brama. Robię kilka fotek, podziwiam widok z Bramy i ruszam dalej żółtym szlakiem w kierunku rozejścia Zaječí rokle (Zajęczy Jar), położonego na wysokości 550 m n.p.m.
Rozejście umożliwia wybór następujących szlaków:
szlak zielony w kierunku miejscowości Broumov - czas przejścia to około 1 godzina i 45 minut
szlak żółty w kierunku miejscowości  Suchý Důl - czas przejścia to 40 minut
szlak żółty w kierunku szczytu Koruna
Na mojej mapie niestety nie ma części szlaków, trochę na „wyczucie” idę w kierunku Broumov, mam nadzieję, że po drodze znajdę kolejne rozejście. Szlak zielony uparcie jednak zmierza do Broumov, a ja oddalam się od celu, jakim teraz jest Chata Hvezda. Po pewnym czasie zielony szlak przecina trasę rowerową. Pozostawiam więc szlak zielony i ruszam ta drogą.
Po około godzinie docieram do Restauracji Amerika. Tutaj po raz kolejny łapię zielony szlak. Ze szlakowskazu wynika, że do schroniska Hvezda jest 1,5 kilometra. Droga wiedzie jednak ostro w górę i po kamiennych schodach, częściowo zabezpieczonych barierami. Po przejściu około ¾ trasy moim oczom ukazuje się osadzone na pionowej skale schronisko oraz Kaplica Marii Śnieżnej.
Schronisko turystyczne (Chata Hvězda) wybudowane zostało według stylu szwajcarskiego. Powstało w latach 1854-1856.
Schronisko nie jest czynne przez cały rok i nie jest raczej zorientowane na „zwykłych” turystów. Obok schroniska znajduje się „barak” i prawdopodobnie tam można się czasami przespać.
Poniżej schroniska znajduje się parking i wiele osób przyjeżdża w to miejsce samochodem.
Ruszam dalej w trasę, kierując na Police nad Metui. Przechodzę przez przepiękne tereny, pełne niesamowitych skalnych form. W tym miejscu spotykam wiele wędrujących osób.
Po około 40 minutach dochodzę do niebieskiego szlaku i tablicy informacyjnej "Bożanov – 17 km". Na moim GPS jest już prawie 17, więc razem będzie..., a jest godzina prawie 13.00.
Trzeba więc trochę przyspieszyć. W miejscowości Slavny niebieski szlak łączy się z żółtym. Jednak moja mapa w ogóle takiego nie przewiduje. Od wędrującego Czecha otrzymuję wskazówki co do dalszej wędrówki. Wędrowiec jest w posiadaniu mapy „Broumovskie Steny”, tez taką nabędę.
Ruszam żółtym szlakiem. Powyżej miejscowości Slavny jest parking dla samochodów. W tym miejscu wiele osób rozpoczyna swoja pieszą bądź rowerową wędrówkę.
Po około 45 minutach docieram do Zajęci Rokle i znaną mi trasą wracam na parking.
Trasa jest piękna, wiele ścieżek jest tu jeszcze do przejścia. Przyjdzie na to czas, jak tylko będę miał przyzwoita mapę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Sudety Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sudety Środkowe

Zaktualizowana w terenie mapa turystyczna Sudetów Środkowych z wyszczególnionymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje m.in. Góry Sowie, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz dużą część Broumovskiej Vrchoviny ze skalnymi miastami Aderszpasko Teplickich Skał włącznie. Na mapie uwzględniono atrakcje turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2024