Pętla: Żabnica-Hala Boracza-Redykalna-Lipowska-Rysianka-Pawlusia-Żabnica

Dodano 17 sierpnia 2018 przez plik GPX
Pętla: Żabnica-Hala Boracza-Redykalna-Lipowska-Rysianka-Pawlusia-Żabnica
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

131503
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 16,2 km
  • Czas trwania: 8 h 53 min
  • Średnia prędkość: 1,82 km/h
  • Przewyższenie: 738,05 m
  • Suma podejść: 1 182,1 m
  • Suma zejść: 1 092,73 m
  • Data: 26 lipca 2018
  • Lokalizacja: Żabnica-Skałka
745138
Żabnica-Skałka Parking
Parking w Żabnicy-Skałka. Tutaj można zaparkować samochód przed wyjściem na Halę Boraczą, Redykalną, Lipowską, Rysiankę czy Stację Turystyczną Słowianka. Przy parkingu znajduje się sklep spożywczy, w którym poza zakupami można potwierdzić pieczątką przebieg trasy dla zdobywców punktów GOT.
745139
Czarny szlak.
Podejście czarnym szlakiem w kierunku Hali Boraczej.
745140
Schronisko PTTK na Hali Boraczej (854mnpm).
Schronisko Górskie, którego historia sięga 1925 r. Miejsce przyjemne i cały czas modernizowane z przystępnymi cenami. Schronisko słynie z pysznych jagodzianek :)
745141
Jagodzianki na H.Boraczej.
Trafiliśmy na gorące, prosto z pieca jagodzianki :) były pyszne.
745142
Hala Boracza
Węzeł szlaków przy Schronisku PTTK na Hali Boraczej.
745143
Widok z Hali Boraczej.
Poniżej Hala Cukiernica.
745144
Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea).
Naparstnicę spotkaliśmy przy czarnym szlaku przed Halą Redykalną. Mało kto wie, że ta urokliwa roślinka jest niebezpieczna. To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce, a jednocześnie posiadająca właściwości lecznicze. Posiada składniki chemiczne i działanie toksyczne podobnie jak u naparstnicy zwyczajnej. Objawy zatrucia to: spowolnienie akcji serca, nudności i wymioty, kolka żołądkowo-jelitowa, zaburzenia widzenia, porażenia i kurcze. Śmierć następuje na skutek zatrzymania akcji serca. Dlatego leczenie i sporządzanie leków z naparstnicy na własną rękę jest wykluczone.
745145
Hala Redykalna (1092 m n.p.m.).
W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko. Nazwa pochodzi od słowa redyk oznaczającego wiosenne wyjście owiec na halę lub jesienny powrót z hali. Na Hali Redykalnej krzyżują się dwa szlaki turystyczne: przebiega tędy szlak żółty i rozpoczyna bieg szlak czarny, znajduje się tutaj także siódmy przystanek ścieżki przyrodniczej Węgierska Górka-Romanka.
745146
Hala Redykalna (1092 m n.p.m.).
Miejsce rozwidlenia szlaków.
745147
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej (1324 m n.p.m).
Cóż...o tym schronisku nie trzeba pisać tylko koniecznie je odwiedzić. Rodzinna tradycja a co za tym idzie najdłuższy staż wśród wszystkich gospodarzy schronisk górskich w Polsce. Świetna kuchnia i przesympatyczna gospodyni Pani Maria, przez którą miałem zaszczyt być obsłużony. Bardzo miłe i pozytywne wspomnienia. Wrócę ze swoją rodziną ponownie.
745148
Hala Rysianka
Szczególne miejsce w Beskidzie Żywieckim i dla wielu wędrowców kojarzone z urokliwą panoramą na karpackie szczyty, obdarzone bezgranicznym kultem. Wiosną miejsce utkane krokusami. Nazwa nawiązuje do napotykanych tutaj Rysi.
745149
Schronisko Górskie PTTK Rysianka (1322 m n.p.m.)
Schronisko górskie, którego początki sięgają lat 1933-35. W tych latach Gustaw Pustelnik zaczął jego nielegalną budowę. W czasie wojny służyło za dom wypoczynkowy dla żołnierzy niemieckich, a to przez wzgląd na wcześniejszą działalność szpiegowską Pustelnika na rzecz Abwehry. Pod koniec wojny budynek schroniska został poważnie zdewastowany. W tym stanie doczekał końca działań wojennych. Po wojnie budynek dosyć długo stał opuszczony, stopniowo porządkowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie PTTK, któremu został ostatecznie przekazany 25 stycznia 1955 roku.
745150
Hala Rysianka.
Widoczki sprzed schroniska.
745151
Przy Schronisku PTTK Rysianka.
Węzeł szlaków obok schroniska.
745152
W oddali Romanka (1366 m n.p.m.)
Widok na Romankę z zejścia zielonym szlakiem z Rysianki.
745153
Hala Pawlusia.
Dawna hala pasterska, jej nazwa pochodzi od nazwiska właściciela. Niestety nie jest już wypasana jak większość hal.
Tym razem wybraliśmy się w Beskid Żywiecki. Wybór padł na Żabnicę jako miejsce wypadowe oraz początek i koniec pętli. Znajduje się tutaj parking częściowo zacieniony z miejscami pod koronami drzew, jak również sklep spożywczy, w którym można uzupełnić zapasy i potwierdzić pieczątką przebieg wędrówki w swojej książeczce GOT i nie tylko. Niestety nie dociera tutaj żadna komunikacja publiczna, ale widnieje tabliczka z nr. telefonu transportu prywatnego. Z tego miejsca możemy się udać w kierunku: Hali Boraczej, Lipowskiej, Rysianki, jak również na Prusów, Abrahamów czy przez Boraczą do Rajczy. My obraliśmy kierunek na Halę Boraczą i tak zaczęliśmy podejście początkowo asfaltową drogą potem leśnym duktem za czarnymi znakami. Po około 3,5 km i 45 minutach byliśmy już na Hali Boraczej w schronisku czekając na świeże jagodzianki prosto z piekarnika, o których krążą już legendy. Po uzupełnieniu kalorii udaliśmy się zielonym szlakiem w kierunku Hali Redykalnej. Aby tam dojść, musimy po drodze odbić z zielonego w czarny. Na hali znajduje się punkt widokowy, gdzie warto zaplanować odpoczynek i pocieszyć oko panoramą Beskidów. Z H. Redykalnej podążamy za żółtymi znakami w kierunku Schroniska na Hali Lipowskiej, pokonując podejście na Halę Bacmańską i dalej do skrzyżowania Pod Lipowskim Wierchem. Tu skręcamy w prawo i równolegle z zielonym szlakiem drepczemy do Schroniska na Hali Lipowskiej. Przed schroniskiem przywitał nas pies pasterski, wylegując się przed wejściem. Tego schroniska nie trzeba specjalnie opisywać i reklamować. Tradycja rodzinna sięgająca końca lat 60. XX w. mówi sama za siebie, a gospodyni Pani Maria troszczy się o turystów do dziś wraz ze swoimi dziećmi i dorosłymi już wnukami. Miejsce godne polecenia. Po pysznej kwaśnicy i przeczekaniu przelotnego deszczu udajemy się do kolejnego wyjątkowego miejsca, czyli Schroniska na Hali Rysianka, które znajduje się nieopodal stąd, bo jakieś 15 min maszerowania leśną ścieżką. Tutaj na Rysiance widoki zapierają dech w piersi. Warto się dłużej zatrzymać podziwiając panoramę Karpat. Hala pod szczytem góry o tej samej nazwie oferuje widoki na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry i słowacką Małą Fatrę. Schronisko, które się tu znajduje ma w swojej ofercie saunę, jak również stojącą obok chatę do wynajęcia. Niestety pora wracać...obraliśmy drogę powrotną zielonym szlakiem przez Halę Pawlusią do Żabnicy zataczając pętlę. Schodząc z Rysianki nie umknie nam widok na Romankę, którą zaliczymy innym razem. Trzeba dodać, iż ilość jagód w tych rejonach jest powalająca i co po chwilę nasze dzieci nurkowały w krzakach, objadając się nimi.
Trasę tej pętli gorąco polecam rodzinom, ze względu na ilość schronisk, co dla dzieci jest dodatkową atrakcją i motywacją do przejścia kolejnego odcinka. Na trasie pojawia się wiele miejsc widokowych. Nie ma tu morderczych podejść czy też innych technicznych przeszkód. Idzie się bardzo przyjemnie. Bywając częściej w Beskidzie Wyspowym tam długość i stopień trudności podejść bywa zdecydowanie bardziej wymagający. Rejon piękny, w który powrócimy ponownie niebawem. Trasa liczy niewiele ponad 16 km. Czas przejścia według mapy to około 5,25 h bez postojów. Nam z najmłodszą 9-latką zajęło prawie 9 h z wszystkimi postojami.
Trasę gorąco polecamy i życzymy przyjemnej wędrówki :)
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.