category-icon

Pętla Spiska

43 km
804 m
Niedzica
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-04-10
Niedzica
category-icon
43 km
804 m
798 m
Średni
5.6/6
Jednym z największych atutów Gminy Łapsze Niżne, związanych z turystyką rowerową jest przebieg przez terytorium gminy szlaku rowerowego „Pętla Spiska”. Ten wymagający odpowiedniego przygotowania kondycyjnego szlak ma charakter zamkniętej pętli oplatającej obszar Gminy Łapsze Niżne. Jego fragmenty przebiegają przez tereny sąsiednich jednostek administracyjnych tj. gminy Nowy Targ oraz Bukowina Tatrzańska jak również przez Słowację, co czyni go szlakiem międzynarodowym.

Mając na uwadze trudność szlaku głównego, alternatywą dla jazdy rekreacyjnej są szlaki mini pętli, łatwiejsze i o zdecydowanie krótszym przebiegu.

„Pętla Spiska” to rowerowy szlak turystyczny przebiegający w większości przez tereny gminy Łapsze Niżne oraz gminy Nowy Targ i Bukowina Tatrzańska.

Szlak w swoim układzie przestrzennym prezentuje układ pętli o dystansie 43,7 km. Poruszanie się po szlaku pozwala dotrzeć
do następujących miejscowości: Kacwin, Wielka Frankowa (Słowacja), Osturnia (Słowacja), Łapszanka, Łapsze Wyżne, Trybsz, Dursztyn, Krempachy, Frydman, Falsztyn, Łapsze Niżne, Niedzica Zamek i Niedzica, które z racji dobrze rozwiniętej bazy noclegowej mogą pełnić rolę zaplecza noclegowego dla miłośników rowerowych eskapad.

Szlak rowerowy „Pętla Spiska” prowadzi przez niezwykle malownicze i w wielu miejscach jeszcze w niewielkim stopniu przekształcone przez człowieka tereny leśne. Z uwagi na spory dystans i znaczne przewyższenia szlak jest przewidziany dla rowerzystów o dobrym przygotowaniu kondycyjnym.

Na szlaku zlokalizowanych zostało kilka punktów przeznaczonych do odpoczynku, które pełnią jednocześnie rolę miejsc widokowych. W tego typu punktach znajduje się zadaszona wiata doskonale nadająca się do chwilowego schronienia przed załamaniem pogody. W pobliżu umieszczone zostały również tablice prezentujące mapę turystyczną z przebiegiem szlaku, podstawowe informacje mogące być przydatne dla osób poruszających się po szlaku. W większości przypadków przy wiatach umieszczono stół i ławy oraz grill, mogące służyć jako miejsce wypoczynku czy posiłku. Lokalizacja tych miejsc przedstawia się następująco:
- Niedzica Zamek (Cisówka)
- Kacwin (Rozdroże dróg, przy końcu wsi)
- Kacwin (Wodospad graniczny)
- Łapszanka (Przełom Łapszanki)
- Łapsze Wyżne (Grandeus)

Trasa jest dostępna w aplikacji mobilnej Spisz i Podhale, dostępnej do bezpłatnego pobrania w sklepach AppStore, Google Play oraz Windows Phone Store.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017