Przebieg trasy:
Cyrhla-Polana Kopieniec-Polana Olczyska-Przełęcz Nosalowa-Boczań-Hala Gąsienicowa-Murowaniec-Psia Trawka-Cyrhla
Propozycja trasy biegowej nie tylko dla gości apartamentu Pękalówka-Widokowie Zacisze ;)
Polecamy ją biegaczom, którzy mają już za sobą obycie z tego typu dystansami (15 km) i sumami podejść (1000 m).
1. CYRHLA-POLANA KOPIENIEC:
Trasę rozpoczynamy na Toporowej Cyrhli. Najlepiej zaparkować przy nieczynnej restauracji "7 Kotów". Następnie ruszamy poboczem przy jezdni w kierunku Jaszczurówki i po kilkuset metrach skręcamy w lewo rozpoczynając naszą wycieczkę biegową po górach.
Będąc na szlaku zielonym kierujemy się na Wielki Kopieniec. Ścieżka jest tu wręcz stworzona do szybkiego przemieszczania się.
Kilkaset metrów przed Polaną Kopieniec dobiegamy do stromszego fragmentu z dużymi głazami, które pokonamy raczej wolniejszym krokiem.
Dalej cieszymy oko na samej Polanie biegnąc po ścieżce gruntowej (często błotnistej) i kierujemy się w stronę Doliny Olczyskiej.
WARIANT: Chętni mogą wbiec, a raczej właśnie wejść, na Wielki Kopieniec. Nie proponuję tego wariantu, ponieważ podejście jest strome, podobnie jak zejście. Ten fragment może po prostu bardzo spowolnić naszą wędrówkę.
2. POLANA OLCZYSKA - PRZEŁĘCZ MIĘDZY KOPAMI:
Naszą wędrówkę szlakiem zielonym kończymy na Polanie Olczyskiej.
Tu zmieniamy szlak na żółty i ziemną ścieżką łągodnie wbiegamy na Przełęcz Nosalową podziwiając Dolinę Olczyską.
Na Przełęczy zaczynamy zbiegać szlakiem zielonym w kierunku Kuźnic. Szlak jest dalej przyjemny i nadający się do biegu.
Po niecałym kilometrze na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo w szlak niebieski i kierujemy się na Halę Gąsienicową, Boczań oraz Przełęcz między Kopami.
Tu zaczynamy też najdłuższy podbieg/podejście, który ma długość 3,5 km i ok. 500 m sumy podejść. Ten fragment szlaku niebieskiego to też popularne miejsce turystyczne, więc w sezonie spodziewajmy się tu wzmożonego ruchu.
Szlak wiedzie początkowo w lesie po ścieżce, potem ma charakter urozmaicony.
3. HALA GĄSIENICOWA - CYRHLA
Po zakończeniu podbiegu zbiegamy łagodnie na Halę Gąsienicową. Stąd już tylko kilkaset metrów do Murowańca, gdzie warto zrobić przerwę.
Mamy za sobą właściwie całe podejście, więc polecam coś zjeść, napić się i nabrać sił przed zbiegiem :)
Ten z kolei wiedzie szlakiem czarnym. Jest o wiele mniej uczęszczany niż szlak niebieski. Sama trasa jest raczej montonna zarówno jeżeli chodzi o podłoże jak i nachylenie. Z drugiej strony ten fragment całej wędrówki powinniśmy pokonać bardzo sprawnie.
Cały zbieg ma 4,5 km i 400 m w pionie.
Uwaga, za Psią Trawką nie rozpędzajmy się za bardzo, ponieważ kilkaset metrów dalej skręcamy w lewo w szlak czerwony.
To też nasze ostatnie podejście, ale bez obaw - krótkie :)
Szlak zmienia swój charakter i staje się bardziej dziki, wąski i kamienisty. Po ponad kilometrze dobiegamy do rozejścia szlaków, które mijaliśmy na początku i tą samą drogą wracamy na Cyrhlę.
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce
Skomentuj