category-icon

Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy

24 km
113 m
Polska, małopolskie, Niepołomice - Bochnia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-11-16
Polska, małopolskie, Niepołomice - Bochnia
category-icon
24 km
113 m
64 m
2.7/6
Trasa z Niepołomic do Bochni a tam znajduje się:

Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy
Park przedstawia rekonstrukcję osady wiejskiej z połowy XIII wieku, charakterystycznej dla osadnictwa w Małopolsce. Wokół placu centralnego zbudowano kilkanaście budynków drewnianych reprezentujących ówczesne techniki ciesielskie. Wśród budynków znalazły się między innymi: chata oracza, chata garncarza, chata zielarki, dom bednarza i tkaczki, chata piwowara, kleta powroźnicza oraz kuźnia. Nie jest to jednak, zwyczajne muzeum! Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość uczestniczenia w codziennym życiu Osady, w której pracują przedstawiciele dawnych zawodów. To niezwykła lekcja historii, gdzie nie ma tablicy i zeszytów, ale prawdziwe postacie z innej epoki. Każdy może wejść do starodawnych domostw oraz spróbować rozmaitych prac rolniczych i rzemieślniczych.
Nazwa Osady została zaczerpnięta z dokumentu pochodzącego z 1234 r., w którym Teodor z rodu Gryfitów (wojewoda krakowski) wymienia nadania dla klasztoru Cystersów w Jędrzejowie (przeniesionego następnie do Szczyrzyca). Jedną z wymienionych w tym dokumencie miejscowości - obok Bochni (Bocheno) - była Villa VI Aratorum (Osada VI Oraczy), lokalizowana według niektórych teorii na terenie dzisiejszej Bochni (rejon ulicy Orackiej i Szybu Campi).
Na terenie Osady odbywają się okolicznościowe imprezy jak np. „Pierścień Świętej Kingi” oraz pikniki archeologiczne. Park jest obiektem sezonowym czynnym od maja do września każdego roku. Historyczna replika Osady nawiązuje do podbocheńskich osad, jednakże nie stanowi ich bezpośredniej rekonstrukcji. Jest raczej pewną wizją średniowiecznej Bochni „na chwilę” przed nadaniem jej praw miejskich przez księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego w 1253 roku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie