Ósemka z Myślenic przez Kamiennik, Kudłacze i Uklejną

Dodano 27 lutego 2017 przez plik GPX
Ósemka z Myślenic przez Kamiennik, Kudłacze i Uklejną
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

92887
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 27,4 km
  • Czas trwania: 8 h 54 min
  • Średnia prędkość: 3,07 km/h
  • Przewyższenie: 545,78 m
  • Suma podejść: 1 607,36 m
  • Suma zejść: 1 654,05 m
  • Data: 15 lutego 2017
  • Lokalizacja: Myślenice
555349
Myślenice-Zarabie
Parking przy ul.Zdrojowej i początek szlaku zielonego na Kudłacze przez Chełm, Porębę i Kamiennik.
555350
Myślenice-Zarabie
Tereny rekreacyjne obok Raby. Zejście szlaku zielonego z ul.Parkowej w kierunku góry Chełm.
555351
Podejście pod Gruszczyn.
Strome podejście zielonym szlakiem na Gruszczyn i dalej na górę Chełm.
555352
Gruszczyn
Gruszczyn to garb (475 m n.p.m.) stanowiący północno zachodnie zakończenie grzbietu Chełm, opadający stromo do przełomowego odcinka doliny Raby, zwanego Luteranką. Miejsce to kryje wciąż sporo tajemnic. Nazwa jest bardzo stara i niektórzy badacze przypuszczają, że wywodzi się z języka celtyckiego i wiążą ją z miejscem pogańskiego kultu,które niegdyś miało tu się znajdować. Według jednej z teorii istniał tu niegdyś święty gaj, a niektóre z hipotez lokalizują w tym rejonie strażnicę, stanowiącą część średniowiecznego systemu obronnego, tzw. brony myślenickiej, która miałaby funkcjonować do XIII stulecia. Jako dowód przytacza się zapis z 1348 r., mówiący o lokacji wsi Stróża w miejscu „starej stróży”, czyli strażnicy – wieś ta powstała nieco na południe od Gruszczyna, który znalazł się w jej granicach. Przy zielonym szlaku znajduje się także głęboki rów rozpadlinowy, w którym w średniowieczu eksploatowano piaskowce, wyrabiając z nich na miejscu kamienie młyńskie. Według jednej z legend, podczas załadunku jeden z kamieni stoczył się do doliny Raby, przebijając stojący na drodze dom – szczęśliwie przeleciał tuż nad dzieckiem śpiącym w izbie. W 1828 r. na tym kamieniu wystawiono kapliczkę z symbolem Oka Opatrzności, która stoi do dziś w granicach Stróży.
555353
Góra Chełm-panorama
Widok z góry Chełm (stacja narciarska) na zachodnie zbocze Uklejny.
Chełm znajduje się w głównym grzbiecie Pasma Lubomira i Łysiny. W północno-zachodnim kierunku grzbiet ten z Chełmu poprzez zupełnie niewybitny i niski Gruszczyn (475 m) opada do doliny Raby, która w miejscu zwanym Luteranką dokonuje przełomu między Pasmem Lubomira i Łysiny a Plebańską Górą w Beskidzie Makowskim. Południowo-zachodnie stoki Chełmu opadają do doliny Raby, północno-wschodnie do doliny Kobylaka(Talagówki), w południowo-wschodnim ciągnie się grzbiet łączący go z Łysiną. Jest w większości zalesiony, ale od wschodniej strony aż pod szczyt podchodzą pola i zabudowania przysiółka Patykowo.
555354
Góra Chełm i sztruks dla narciarzy.
555355
Góra Chełm 614 m n.p.m.
Górna stacja wyciągu narciarskiego. Tablice informacyjne. Chełm jest ośrodkiem turystyczno-sportowym i wypoczynkowym Myślenic. W całości znajduje się w obrębie tego miasta. Nad Rabą u jego zachodniego podnóża znajduje się ośrodek kempingowy i plaża. Od 1988 na szczyt Chełma kursuje krzesełkowa kolej linowa. Latem wywozi ona turystów, zimą narciarzy.
555356
Wieża telekomunikacyjna na górze Chełm
Na szczycie góry Chełm stoi wieża widokowa, z której rozciąga się szeroka panorama widokowa obejmująca obszar od Mogilan pod Krakowem i Kotonia w Beskidzie Makowskim po pasmo Cietnia. Wieża jest ogrodzona i niedostępna dla ruchu turystycznego, użytkowana jako wieża telekomunikacyjna.
555357
Stacja astronomiczna CHEŁM im.Rozalii Szafraniec
Zaraz za szczytem góry Chełm znajduje się domek z kopułą teleskopową prywatnej stacji astronomicznej „Chełm” im. Rozalii Szafraniec, prowadzonej przez krakowskiego miłośnika astronomii Pawła Sochę. Pasmo, po którym wędrujemy, posiada bardzo dobre warunki do prowadzenia obserwacji nieba, dzięki sporej wysokości sięgającej ponad poranne zamglenia, a także ze względu na ciemne niebo (z wyjątkiem północnego horyzontu, rozświetlanego krakowską łuną). Sądząc po obejściu i stanie budynku na dzisiaj, obserwatorium jest nieczynne lub czeka na remont.
555358
Zejście z góry Chełm
555359
Talagówka
Talagówka a w tle Śliwnik.
555360
Pod Śliwnikiem
Mijając zabudowania wchodzimy w zalesioną południową podstawę zbocza Śliwnika.
555361
Skrzyżowanie pod Śliwnikiem
Tutaj szlak zielony łączy się z Małym Szlakiem Beskidzkim-czerwonym, biegnącym z Lubonia Wielkiego po Bielsko-Białą. My skręcamy tutaj w prawo maszerując połączonymi szlakami, zielonym i czerwonym w kierunku kolejnego rozwidlenia w miejscu Działek.
555362
Przed Lipiskami
Widok na miejscowość Poręba a z prawej wznosi się Kamiennik.
555363
Poręba-Lipiska
555364
Działek 600 m n.p.m.
Miejsce gdzie szlak czerwony i zielony się rozdziela. Czerwony prosto w kierunku Schroniska na Kudłaczach a zielony, którym podążamy, skręca w lewo, schodząc do Poręby i pętlą przez Kamiennik, Polanę Suchą prowadzi do Schroniska PTTK na Kudłaczach.
555365
Zejście do Poręby
555366
Poręba
Skrzyżowanie z pomnikiem poświęconym miejscowym kamieniarzom z Poręby. W Porębie aż do końca II wojny światowej działały liczne warsztaty kamieniarskie, które najczęściej surowiec czerpały z kamieniołomów na zboczach Kamiennika. Miejscowi majstrowie kamieniarscy wyrabiali przeważnie kamienie młyńskie do żaren, zwane „porębskimi". W XIX wieku istniało tu wiele warsztatów kamieniarskich. W okresie międzywojennym było ich 8, po II wojnie światowej zanikły. Kamień pobierano z dwóch kamieniołomów na zboczach Kamiennika: „W Papierni” i na jego północnym stoku „Nad Piekłem". Ten ostatni czynny był do 1950 roku – dlatego też upamiętniający ich pomnik w centrum Poręby to właśnie ustawiony na sztorc, stylizowany piaskowcowy kamień młyński, na którym umieszczono inskrypcję: „W hołdzie miejscowym Kamieniarzom – Poręba” oraz herb miejscowości.
555367
Z Poręby na Kamiennik
Za plecami widok na Porębę.
555368
Zielonym szlakiem na Kamiennik
555369
Zielonym szlakiem na Kamiennik
555370
Zielonym szlakiem na Kamiennik
Łagodniejsza część podejścia na Kamiennik Płn.
555371
Przed Kamiennikiem Płn.
Widok z okolic starego kamieniołomu na północny zachód. Z prawej widoczne Jezioro Dobczyckie.
555372
Polana Sucha 708 m n.p.m. Tablice informacyjne.
Przydatne informacje na temat flory i fauny tutejszych terenów.
555373
Polana Sucha
Polana na Przełęczy Suchej (ok. 710 m n.p.m.) w Paśmie Lubomira i Łysiny. Sucha Polana obejmuje siodło przełęczy pomiędzy szczytami Łysiny i Kamiennika Południowego oraz jej zbocza opadające na wschodnią stronę do doliny potoku Lipnik. Nazywana była też Równicą. Dawniej stała tutaj bacówka i polana była wypasana przez baców z rejonu Koniny w Gorcach, owce jednak pochodziły od gospodarzy z pobliskich miejscowości.
555374
Polana Sucha-węzeł szlaków
Polana jest również węzłem szlaków turystycznych. Szlaki rozchodzą się tutaj w kierunkach: Kamiennika, Dobczyc,Poręby, Łysiny, Lubnia i Schroniska na Kudłaczach.
555375
Przełęcz Sucha 715 m n.p.m.
W 2002 roku na polanie uroczyście odsłonięto duży głaz z pamiątkową tablicą i krzyż. Zamontowana na nim kapliczka pochodzi z pobliskiego szczytu Lubomir.
„Miejsce zgrupowania oddziałów partyzanckich AK obwodu MURAWA. Oddziały: Dąb, Odwet,Potok, Szczerbiec,Śmiały, Lisowczycy,Pościg, Prąd,Szkoleniowy, Żółw. W wyniku działań partyzanckich w 1944 roku została utworzona Rzeczypospolita Raciechowicka. We wrześniu 1944 r. odbyła się największa bitwa z hitlerowskim okupantem, w której odwecie nastąpiła pacyfikacja wsi Lipnika oraz Wiśniowej. Cześć pamięci poległych. Wrzesień 2001 r. Ludzie gór”.
W czasie II wojny światowej często odbywały się na polanie przeglądy licznych w tym rejonie oddziałów partyzanckich. 3 września 1944 odbyła się tutaj uroczysta msza polowa, podczas której poświęcono proporczyk myślenickiego obwodu AK.
555376
Polana Sucha
Przez wiele lat po II wojnie światowej na polanie stał budynek leśniczówki, w którym często nocowali turyści, było też na polanie pole biwakowe. Planowano nawet budowę tutaj schroniska turystycznego, jednak ostatecznie wybudowano go na polanie na Kudłaczach. Obecnie na polanie istnieje wiata turystyczna, miejsce biwakowe (możliwość zapalenia ogniska) i kącik dydaktyczny z tablicami informacyjnymi. Wiosną na polanie zakwitają krokusy.
555377
Szlakiem zielonym na Kudłacze
Dojście zielonym szlakiem do Schroniska PTTK na Kudłaczach.
555378
Na Kudłaczach
Węzeł szlaków znajdujący się przy Schronisku PTTK na Kudłaczach.
555379
Shronisko PTTK na Kudłaczach 730 m n.p.m.
Do dyspozycji turystów 37 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, kilku- oraz wieloosobowych. Przy schronisku jest też pole namiotowe oraz dwie zadaszone wiaty (w tym jedna na ognisko). W zimie nawet w przypadku ewentualnej niedrożności wszystkich szlaków turystycznych schronisko jest stale dostępne od strony przysiółka Pcim Sucha Działy-Kudłacze.
555380
Schronisko PTTK na Kudłaczach 730 m n.p.m.
Schronisko PTTK na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m, w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego), około 8 km (w linii prostej) na południowy wschód od Myślenic. Na Kudłacze można dojść z:
Myślenic-szlakiem czerwonym lub zielonym, Pcimia-szlakiem czarnym lub żółtym, Lubnia-szlakiem żółtym, Kasiny Wielkiej-szlakiem czerwonym, Wiśniowej-szlakiem zielonym, Poręby-szlakiem zielonym, Dobczyc-szlakiem żółtym.
Kudłacze to jedyne schronisko górskie, do którego można w jeden dzień dojść z Krakowa (niebieskim szlakiem do Myślenic, a stamtąd czerwonym, lub zielonym, w sumie około 9 godzin marszu).
555381
Borkówka
W drodze ze schroniska w kierunku Myślenic czerwonym szlakiem przechodzimy przez przysiółek Borkówka, skąd można podziwiać ładne widoczki.
555382
Szlakiem czerwonym-kierunek Działek
555383
Przez Śliwnik 619 m n.p.m.
Śliwnik (619,620 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Leży w północno-zachodniej części pasma; jego południowe stoki opadają w dolinę Ziębówki, zachodnie – Kobylaka. Na północno-wschodnim zboczu bierze początek potok Trzemeśnianka. Łączą się tu grzbiety Chełmu oraz Uklejny, odbiegające ze szczytu odpowiednio na zachód i północ. Sama kopuła szczytowa jest zarośnięta lasem, lecz poniżej ok. 570 m, na zachodnim stoku i szerokiej przełęczy w grzbiecie przebiegającym w stronę Chełmu, znajdują się zabudowania myślenickiego osiedla Talagówka.
555384
Podejście pod Uklejną
555385
Przez szczyt Uklejna 677 m n.p.m.
Wybitny, zalesiony szczyt w Paśmie Łysiny, opadający do doliny Raby trzystumetrowym progiem. Nazwa góry wiązana jest z legendarnym nazwiskiem Uklej, który to według jednych podań był zbójnikiem, według innych – bartnikiem w tutejszych lasach. Stoki zachodnie i południowe (a także pozostałe w partiach podszczytowych) charakteryzują się większym nachyleniem w porównaniu ze zboczami eksponowanymi na północ czy wschód. Góra jest zalesiona oprócz terenów na wschodnim stoku, gdzie znajduje się Styrek – przysiółek Buliny, oraz na południowo-wschodnim stoku myślenicka Tajsówka. U zachodnich podnóży Uklejny leży Zarabie będące dzielnicą Myślenic, wyżej natomiast usytuowany jest rezerwat przyrody Zamczysko nad Rabą i ruiny warowni.
555386
Zejście z Uklejny
Szlak schodzi w kierunku Myślenic Zarabia. Nieopodal znajduje się las Czarne Błoto.
Wolny słoneczny dzień lutego... więc szkoda go zmarnować. Zabrałem kilka map z szuflady i padło na Beskid Wyspowy i Myślenice-Zarabie jako punkt startowy i końcowy. Na miejscu byłem kilka minut po 9. Zaparkowałem auto na dużym bezpłatnym parkingu przy ul. Zdrojowej obok stadionu sportowego. Startujemy, idąc zielonym szlakiem ulicą Parkową, mijamy tereny rekreacyjne wzdłuż Raby, skręcamy w lewo i wspinamy się przez las na górę Chełm (613 m n.p.m.) około 50 min. Stąd schodzimy na niewielką przełęcz, przechodząc obok wieży telekomunikacyjnej. Tu roztacza się malownicza panorama od północy na Uklejnę i dalej w lewo na Myślenice, Plebańską Górę i Pasmo Barnasiówki, a od południa na Łysinę, Lubogoszcz i Kiczorę oraz Luboń Wielki, Zębalową i Kotoń. Dalej szlak prowadzi obok nieczynnej Stacji Astronomicznej „Chełm” im. Rozalii Szafraniec, przez Wierch Stróża (648 m n.p.m.), z którego schodzimy na polanę z kapliczką. Dalej, minąwszy osiedle Chełm, szlak prowadzi w kierunku Śliwnika, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym i skręca nieco w prawo. Idąc połączonymi szlakami, dochodzimy do Działka (622 m n.p.m.), gdzie szlak czerwony skręca lekko w prawo do schroniska Kudłacze, dalej przez Łysinę, Lubomir, Wierzbanowską Górę i wieś Kasinę Wielką do Mszany Dolnej aż do Schroniska na Luboniu Wielkim. Zielonym szlakiem skręcamy w lewo w kierunku Poręby, przechodzimy obok pomnika poświęconego tutejszym kamieniarzom, szlak kieruje nas w prawo stromym podejściem obok starego kamieniołomu na grzbiet Kamiennika Płn. (785 m n.p.m.). Dalej szlak zielony łączy się z żółtym, który jeśli skręcimy w lewo, doprowadzi nas przez Kaczą Górę do Dobczyc, a ku południu prowadzi przez Łysinę, Weszkówkę i Kiczorę do Lubnia. Trzymając się zielonego, przechodzimy przez Kamiennik Pd (827 m n.p.m. i schodzimy ku Przełęczy Suchej, skąd szlak prowadzi do Schr. PTTK na Kudłaczach. Tutaj chwila odpoczynku, jedzonko i mocna parzona kawka. Stąd szlakiem czerwonym wracamy do Myślenic. Łączymy się tutaj również ze szlakiem czarnym Pcim-Łysina. Idąc dalej przez Przełęcz Granice, po około 35 min dochodzimy do Działka, gdzie wcześniej odbijaliśmy zielonym w kier. Poręby. Dalej prosto czerwonym połączonym z zielonym idziemy w kierunku Śliwnika. Przed podejściem na Śliwnik zielony odbija w lewo, a my prosto czerwonym zdobywamy Śliwnik (619 m n.p.m.), a po nim Uklejne (677 m n.p.m.). Stromym zejściem docieramy do Rezerwatu Zamczysko, gdzie przechodząc obok ruin średniowiecznej warowni, schodzimy krętym szlakiem między zabudowania Zarabia. Trzymając się czerwonego szlaku, docieramy do parkingu i punktu startu. Przebyty odcinek w jednym dniu polecam wprawionym turystom i nie polecam dzieciom. Średnim tempem z krótkimi postojami zajęło mi ok.9 godzin. Życzę miłej wędrówki i pozdrawiam :-)
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.