Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Dodano 22 września 2019 przez rysowanie
Opole - Stolica Polskiej Piosenki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

159408
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.3
  • Dystans: 7,1 km
  • Przewyższenie: 15,9 m
  • Suma podejść: 49,63 m
  • Suma zejść: 50,32 m
  • Data: 3 września 2019
  • Lokalizacja: Opole
902474
Ratusz
Ratusz z 65 metrową wieżą. Pierwszy Ratusz w tym miejscu stał już w XIV w. Później przebudowany w stylu barokowym kilka razy płonął. Kolejne przebudowy z 1818 r. i 1864 r. dały mu współczesny wygląd z wieżą wzorowaną na florenckim Palazzo Vecchio. Remont i wyburzenie części kamienic przylegających do Ratusza w 1934 r. sprawił że wieża runęła. Cudem nikt nie zginął, zdecydowano się na odbudowę wieży w takim samym kształcie. Dziś Ratusz jest nadal siedzibą władz miasta. Każdego dnia o godz. 12:00 z wieży odgrywany jest hejnał. W weekendy jest możliwość wejścia na wieżę i podziwianie panoramy Opola. Przy dobrej pogodzie zobaczymy odległe o 60 km Góry Opawskie i czeskie Jeseniky.
902475
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
902476
Katedra św. Krzyża
Pierwszy kościół w tym miejscu miał stanąć tutaj według tradycji już w 1024 r. a ufundował go Bolesław Chrobry. W 1295 r. powstała romańska murowana świątynia zniszczona pożarami w 1415. Kościół odbudowano w stylu gotyckim a kolejnych wiekach dobudowywano kaplice. Na początku XX w. do świątyni dobudowano dwie piękne 73 metrowe wieże (wcześniej posiadała jedną małą). W 1973 r. kościół został podwyższony do rangi katedry. Wnętrze trójnawowe, sporo zabytków z różnych epok. W prezbiterium barokowy ołtarz ze scenami Ukrzyżowania, w północnej nawie barokowy ołtarz św. Trójcy, w nawie południowej barokowy ołtarz Matki Bożej Opolskiej pochodzący z Piekar Śląskich. Najstarszym zabytkiem w katedrze jest gotycka Chrzcielnica z XV w. Obecnie świątynia przechodzi generalny remont.
902477
Fragmenty murów miejskich
zobaczymy fragment murów miejskich z XIII w. tuż obok nich stała Brama Odrzańska, najdłużej zachowana. Do 1889 r. kiedy ją rozebrano pełniła funkcję więzienia
902478
Opolska Wenecja i Zabytkowa Śluza
Nad kanałem, dawnym korytem Odry mamy piękny widok na Opolską Wenecję. Położone nad samym brzegiem rzeki stare kamieniczki pięknie prezentują się zwłaszcza po zmroku, gdy mienią się w lustrze wody.
902479
Stawek Zamkowy
Działa tutaj multimedialna fontanna. W okresie od maja do października w godz 12:00, 18:30 oraz 21:30 odbywają się pokazy fontanny z muzyką i światłem. Nad stawem stoi drewniany domek, zbudowany przez Towarzystwo Łyżwiarskie, dziś siedziba PTTK. Staw w 1934 r. był miejscem mistrzostw Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Do dziś w okresie zimowym znajduje się tu miejskie lodowisko.
902480
Wieża Piastowska
stoi Wieża Piastowska – symbol Opola. To jedyna pozostałość po Zamku Piastowskim zbudowanym około 1217 r. Wieżą pełniła funkcję stołpu (ostatecznej obrony), wejście do niej znajdowało się na wys 9 m z murów W 1928 r. podjęto przykrą decyzję o zburzeniu zamku z powodu niefunkcjonalności. Rozebrana miała być także wieża, ale dzięki protestom polskich mieszkańców Opola została zachowana. Do wieży w latach XX w. dobudowano nowoczesny gmach rejencji opolskiej – dziś siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Wieżę Piastowską dziś możemy zwiedzać z przewodnikiem. Wraz z multimedialną prezentacją o historii zamku i wejściem na taras wieży, zwiedzanie trwa około 40 min. Z tarasu wieży rozległy widok na miasto, a przy dobrej widoczności także na szczyty Sudetów.
902481
Amfiteatr i Muzeum Polskiej Piosenki
Opolski Amfiteatr - miejsce corocznego Festiwalu Polskiej Piosenki
Multimedialne muzeum polskiej piosenki
902482
Bulwary nad Odrą
902483
Wyspa Bolko - Opolski Ogród Zoologiczny
Wyspa Bolko to zielone płuca Opola położone pomiędzy Odrą a kanałem ulgi. Znajduje się tutaj wielki park miejski założony w 1910 r. Opolanie chętnie spacerują i odpoczywają na wyspie. Znajduje się tutaj również opolski ogród zoologiczny, do którego zmierzamy. Założony w 1912 r. i przejęty przez miasto szybko zyskiwał coraz więcej gatunków zwierząt. Poważnym zagrożeniem dla zoo była powódź w 1997 r. podczas której zostało zniszczone, zginęło też wiele zwierząt. Dziś zoo stale się rozbudowuje i posiada wiele gatunków zwierząt egzotycznych. Zwierzęta pogrupowane są według kontynentów i tak odnajdziemy tu gatunki Eurazji, Afryki, Australii, Ameryki Południowej. Do najciekawszych zwierząt w zoo należą: żyrafy, goryle, uchatki kalifornijskie, lemury, kangury, zebry, hipopotamy, gepardy, pumy i wielbłądy. Kilka razy dziennie pracownicy organizują pokazowe karmienie niektórych gatunków zwierząt. Na zoo warto poświęcić więcej czasu.
902484
Bulwary nad Młynówką i Most Groszowy
Ścieżki spacerowe ciągnąć e się od Wyspy Bolko do centrum miasta
Stylowy most powstał w 1902 r. a jego nazwa pochodzi od pobieranej opłaty za przejście przez mostek. Dziś mostek jest symbolem miłości, zakochani umieszczają na nim kłódki, a na czas festiwalu piosenki jest dekorowany.
902485
Kościół na Górce, Wzgórze Uniwersyteckie
tutaj kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, który miał zostać zbudowany tutaj już w X w. w miejscu głoszenia kazań św. Wojciecha. Kościół przejęli oo. Dominikanie i w 1399 r. zbudowali gotycką świątynię. W latach 1810-20 w kościele nie odprawiano nabożeństw, stał się częścią szpitala i magazynem. Przy schodach do kościoła znajduje się Muzeum Śląska Opolskiego. Jego ekspozycja poświęcona jest historii Opola i okolic. W pobliżu jest także fragment Zamku Górnego, który także możemy zwiedzić.
902486
Kościół św. Trójcy
Kościół św. Trójcy oo. Franciszkanów w którym spoczywają opolscy Piastowie. Franciszkanie w tym miejscu są od XIII w. Kilkukrotnie ulegał pożarom a obecny kształt pochodzi z XVIII w. Podczas potopu szwedzkiego w Opolu przebywał wraz z dworem król Jan Kazimierz. W refektarzu klasztornym 30 listopada 1655 roku ogłoszony został uniwersał królewski wzywający naród polski do powstania przeciwko Szwedom.
Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe. Korzystając z tras warto pobrać bezpłatną mapę offline Euroregionu Pradziad.
Pełne relacje z tras znajdują się na portalu www.goryopawskie.eu

Opole - Stolica Polskiej Piosenki
Miasto wojewódzkie 130 tys. mieszkańców położone nad Odrą na Nizinie Śląskiej. Powstanie Opola datuje się na około 980 r. Jednak prawa miejskie otrzymało około 1217 r. W tym też roku rozpoczęła się budowa zamku Piastów, którą rozpoczął książę Kazimierz Opolski. W Opolu Piastowie mieszkali aż do 1532 r. kiedy to zmarł bezpotomnie książę Jan II Dobry. Później miasto przechodzi pod panowanie Habsburgów i tak pozostaje do 1741 r. kiedy do Opole wraz z Górnym Śląskiem znajduje się w granicach Prus. W 1818 miasto staje się stolicą rejencji opolskiej i tak pozostaje do II wojny światowej. W trakcie II wojny w mieście trwają krwawe walki, zostaje ogłoszone miastem twierdzą, zniszczonych jest wiele budynków, ginie sporo ludności. W 1945 r. Opole wraca do Polski, staje się stolicą województwa Opolskiego i bardzo się rozwija. W 1963 r. po raz pierwszy odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Od tego czasu odbywa się do dziś a Opole stało się stolicą polskiej piosenki.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.