Jezioro Mikołajskie zaczyna się przy moście samochodowym i rozciąga się aż do okolic półwyspu Kusnort, gdzie łączy się z jeziorem Bełdany oraz ze Śniardwami. Akwen ma powierzchnię 5 km², długość 5,8 km, maksymalną szerokość 1,6 km oraz maksymalną głębokość 25,9 m.
Pięciogwiazdkowy hotel, z daleka odznaczający się bardzo charakterystyczną bryłą i kolorem elewacji na tle jeziora. Oprócz wysokiego standardu pokojów, znajdziesz tutaj klub After Dark z kręgielnią.
Stanica wodna Ach! Mazury to jeden z bardziej zauważalnych budynków w Mikołajkach. Podobnie jak Hotel Mikołajki, jest zobaczysz go nawet z końca promenady. Stanica oprócz noclegów oferuje także wynajem sprzętu wodnego.
Camping w Mikołajkach, w którym nocować można zarówno w domkach letniskowych, jak i pod namiotami. Zadrzewienie terenu ośrodka wypoczynkowego nadaje mu przejemną, leśną atmosferę.
Ze szczytu schodów podziwiać możesz miejską panoramę. Poniżej znajduje się także parking stanicy wodnej Ach! Mazury, na którym umieszczone zostały tablice informacyjne o okolicznych atrakcjach turystycznych.
Piękny, choć niewielki staw nazywany Karłowem.
Trasa wkracza na moment w niewielki lasek, dając odrobinę cienia.
Po wyjściu z lasku swoje kroki kieruj drogą gruntową w prawo.
Z lekkiego wzniesienia zobaczysz panoramę południowo-zachodniej części Mikołajek. Widoczny jest tam pokonany wcześniej fragment trasy w okolicy Karłowa.
Oznakowanie przejazdu kolejowego w tym miejscu nie jest w najlepszym stanie, jednak ze względu na to, że linia kolejowa jest nieczynna, nie jest ono konieczne.
Prawdowo to wieś przylegająca bezpośrednio do Mikołajek. Na jej terenie mieści się tor rajdowy Mikołajki Arena, na który corocznie rozgrywane są odcinki specjalne Rajdu Polski.
Najbardziej znany hotel w Mikołajkach. Oprócz noclegów oraz kilku restauracji, obiekt zapewnia także wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład park wodny "Tropikana", salon gier, lodowisko oraz całoroczny tor saneczkowy na stoku narciarskim "GołębiewSKI". Ze wspomnianych atrakcji skorzystasz także niebędąc gościem Hotelu.
Krótki tunel poprowadzony pod wiaduktem kolejowym. Linia 223, która na nim przebiega jest nieczynna od września 2009 roku.
Przy ulicy Mrągowskiej ustawiony jest pomnik upamiętniający Marka Cekałę, policjanta, który zginął w trakcie pościgu.
Miejsce na zachodnim brzegu jeziora Mikołajskiego, pomiędzy mostem samochodowym a kładką pieszą, mieści nieduży park z placem zabaw oraz plażą, na której możesz się opalać.
Widoczne po lewej stronie (kierunek północno-zachodni) jezioro Tałty jest akwenem rynnowym, polodowcowym, którego długość wynosi 12,5 km, a powierzchnia - 11,6 km². Jego maksymalna szerokość wynosi 1,8 km, a maksymalna głębokość - 50,8 m. Jezioro to zaczyna się przy moście samochodowym, a kończy przy umownej granicy z jeziorem Ryńskim, z którym w praktyce stanowi jedną całość.
Kładka piesza wybudowana została w 2016 roku i od tego czasu całkowicie odmienia wizerunek miasta - zarówno za dnia, swym kształtem przypominając maszt bojera, jak i nocą - mieniąc się różnymi barwami świateł. Wchodząc na nią skorzystasz ze schodów, podjazdu dla wózków dziecięcych i rowerów lub windy dla osób niepełnosprawnych.
W wesoło szumiącej wodzie fontanny spotkasz symbol miasta - Króla Sielaw. Z nim to właśnie związana jest legenda miejska, pochodząca z czasów, gdy Mikołajki były osadą rybacką. Rybi Król rwał sieci rybaków, przez co zapanował głód. Król Sielaw został jednak schwytany, a za darowanie mu życia obiecał rybakom od tego czasu obfite połowy (pełną treść legendy przeczytasz na stronie mikolajki.eu).
Informacja Turystyczna w Mikołajkach to miejsce, w którym poznasz tajniki regionu. Dowiesz się tutaj o atrakcjach turystycznych szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, trasach pieszych i rowerowych, a także o noclegach w Mikołajkach. Znajdziesz także wiele darmowych publikacji i ulotek oraz zakupisz niezbędne mapy, przewodniki i pamiątki.
Skomentuj