Okolice Prawdowa

Dodano 13 marca 2022 przez aplikację Android
Okolice Prawdowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

240752
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.6
 • Dystans: 5,4 km
 • Czas trwania: 1 h 53 min
 • Średnia prędkość: 2,87 km/h
 • Przewyższenie: 30,18 m
 • Suma podejść: 198,17 m
 • Suma zejść: 198,17 m
 • Data: 13 marca 2022
 • Lokalizacja: Mikołajki, Prawdowo
1359865
Jezioro Mikołajskie
Jezioro Mikołajskie zaczyna się przy moście samochodowym i rozciąga się aż do okolic półwyspu Kusnort, gdzie łączy się z jeziorem Bełdany oraz ze Śniardwami. Akwen ma powierzchnię 5 km², długość 5,8 km, maksymalną szerokość 1,6 km oraz maksymalną głębokość 25,9 m.
1359869
Hotel Mikołajki*****
Pięciogwiazdkowy hotel, z daleka odznaczający się bardzo charakterystyczną bryłą i kolorem elewacji na tle jeziora. Oprócz wysokiego standardu pokojów, znajdziesz tutaj klub After Dark z kręgielnią.
1359871
Ach! Mazury
Stanica wodna Ach! Mazury to jeden z bardziej zauważalnych budynków w Mikołajkach. Podobnie jak Hotel Mikołajki, jest zobaczysz go nawet z końca promenady. Stanica oprócz noclegów oferuje także wynajem sprzętu wodnego.
1359872
Wagabunda
Camping w Mikołajkach, w którym nocować można zarówno w domkach letniskowych, jak i pod namiotami. Zadrzewienie terenu ośrodka wypoczynkowego nadaje mu przejemną, leśną atmosferę.
1359873
Panorama miasta i tablice z atrakcjami
Ze szczytu schodów podziwiać możesz miejską panoramę. Poniżej znajduje się także parking stanicy wodnej Ach! Mazury, na którym umieszczone zostały tablice informacyjne o okolicznych atrakcjach turystycznych.
1359875
Karłowo
Piękny, choć niewielki staw nazywany Karłowem.
1359878
Skraj lasu
Trasa wkracza na moment w niewielki lasek, dając odrobinę cienia.
1359879
Wyjście z lasu
Po wyjściu z lasku swoje kroki kieruj drogą gruntową w prawo.
1359883
Panorama na obrzeża Mikołajek
Z lekkiego wzniesienia zobaczysz panoramę południowo-zachodniej części Mikołajek. Widoczny jest tam pokonany wcześniej fragment trasy w okolicy Karłowa.
1359886
Przejazd kolejowy
Oznakowanie przejazdu kolejowego w tym miejscu nie jest w najlepszym stanie, jednak ze względu na to, że linia kolejowa jest nieczynna, nie jest ono konieczne.
1359889
Prawdowo
Prawdowo to wieś przylegająca bezpośrednio do Mikołajek. Na jej terenie mieści się tor rajdowy Mikołajki Arena, na który corocznie rozgrywane są odcinki specjalne Rajdu Polski.
1359895
Hotel Gołębiewski****
Najbardziej znany hotel w Mikołajkach. Oprócz noclegów oraz kilku restauracji, obiekt zapewnia także wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład park wodny "Tropikana", salon gier, lodowisko oraz całoroczny tor saneczkowy na stoku narciarskim "GołębiewSKI". Ze wspomnianych atrakcji skorzystasz także niebędąc gościem Hotelu.
1359899
Przejście pod wiaduktem
Krótki tunel poprowadzony pod wiaduktem kolejowym. Linia 223, która na nim przebiega jest nieczynna od września 2009 roku.
1359901
Pomnik upamiętniający policjanta
Przy ulicy Mrągowskiej ustawiony jest pomnik upamiętniający Marka Cekałę, policjanta, który zginął w trakcie pościgu.
1359902
Park Króla Sielaw
Miejsce na zachodnim brzegu jeziora Mikołajskiego, pomiędzy mostem samochodowym a kładką pieszą, mieści nieduży park z placem zabaw oraz plażą, na której możesz się opalać.
1359903
Jezioro Tałty
Widoczne po lewej stronie (kierunek północno-zachodni) jezioro Tałty jest akwenem rynnowym, polodowcowym, którego długość wynosi 12,5 km, a powierzchnia - 11,6 km². Jego maksymalna szerokość wynosi 1,8 km, a maksymalna głębokość - 50,8 m. Jezioro to zaczyna się przy moście samochodowym, a kończy przy umownej granicy z jeziorem Ryńskim, z którym w praktyce stanowi jedną całość.
1359904
Kładka piesza
Kładka piesza wybudowana została w 2016 roku i od tego czasu całkowicie odmienia wizerunek miasta - zarówno za dnia, swym kształtem przypominając maszt bojera, jak i nocą - mieniąc się różnymi barwami świateł. Wchodząc na nią skorzystasz ze schodów, podjazdu dla wózków dziecięcych i rowerów lub windy dla osób niepełnosprawnych.
1359907
Fontanna z pomnikiem Króla Sielaw
W wesoło szumiącej wodzie fontanny spotkasz symbol miasta - Króla Sielaw. Z nim to właśnie związana jest legenda miejska, pochodząca z czasów, gdy Mikołajki były osadą rybacką. Rybi Król rwał sieci rybaków, przez co zapanował głód. Król Sielaw został jednak schwytany, a za darowanie mu życia obiecał rybakom od tego czasu obfite połowy (pełną treść legendy przeczytasz na stronie mikolajki.eu).
1359908
Informacja Turystyczna w Mikołajkach
Informacja Turystyczna w Mikołajkach to miejsce, w którym poznasz tajniki regionu. Dowiesz się tutaj o atrakcjach turystycznych szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, trasach pieszych i rowerowych, a także o noclegach w Mikołajkach. Znajdziesz także wiele darmowych publikacji i ulotek oraz zakupisz niezbędne mapy, przewodniki i pamiątki.
Propozycja 2-godzinnego spaceru po Mikołajkach oraz sąsiadującej z nimi wsi Prawdowo. Większość trasy wiedzie ścieżkami utwardzonymi, w mniejszej części drogami gruntowymi. Teren z niewielkim wyjątkiem nieosłonięty.

Trasa rozpoczyna się w centrum miasta, na Placu Wolności, przy punkcie Informacji Turystycznej i prowadzi w stronę kładki dla pieszych nad jeziorem Mikołajskim. Stamtąd wąskimi uliczkami miniesz park, a następnie schodami dotrzesz do ulicy Warszawskiej. Wraz z granicami miasta kończy się chodnik i zaczyna się droga gruntowa. Dalszy spacer odbywa się przez wiejskie drogi wsi Prawdowo, otulonej lasami. Za nieczynnym przejazdem kolejowym ponownie trasa wraca na utwardzony chodnik. Idąc wąską uliczką między budynkami mieszkalnymi dotrzesz do drogi krajowej numer 16, skąd skręcając w prawo trafisz ponownie do Mikołajek. Po drodze zobaczysz Hotel Gołębiewski, później pomnik dla policjanta, który zginął w strzelaninie ponad 20 lat temu, a dalej na moście samochodowym - z jednej strony panoramę miejską z jeziorem Mikołajskim, a z drugiej strony jezioro Tałty. Schodząc schodami trasa wrócisz odcinkiem promenady na Plac Wolności kończąc pętlę spacerową.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.