OKOLICE KRAKOWA: Ścieżka edukacyjna Borówna

Dodano 26 grudnia 2019 przez rysowanie
OKOLICE KRAKOWA: Ścieżka edukacyjna Borówna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163550
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

925764
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Borównej
925765
kościół pw. Ducha Świętego w Chronowie
927656
Na ścieżce
fot. Kamil Sorocki
Rozpoczynamy przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej i ruszamy w dół drogą asfaltową w kierunku Chronowa. Za drugim przystankiem autobusowym skręcamy w lewo, przechodzimy przez most na potoku Borowianka i wchodzimy w las. Drewniane schodki zaprowadzą nas
na wzniesienie zwane Kobylą Górą (364 m n.p.m), które wieńczy pomnik przyrody nieożywionej – Skałki Chronowskie. Zbudowane są z tzw. piaskowców istebniańskich, dochodzą do 2,5 m wysokości. Powstały kilkadziesiąt milionów lat temu. Na jednej ze skał widać wyryte stare napisy – mogą być to prasłowiańskie inskrypcje. Być może Kobyla Góra była miejscem kultu – według legend świątynią słowiańskiego bóstwa Swaroga. Był on panem niebios i błyskawic, ognia i kowalstwa. Według innej legendy, stał tu kiedyś dwór rodu Chronowskich. Ożyje on, jeśli ktoś rozszyfruje skalny szyfr… Sterczą na szczycie skały ogromne, erozji siłą ziemi wyrwane. Milczą w ukryciu o swoim bycie, Legendy z prawdą są w nich schowane – pisze Czesław Anioł, lipnicki poeta.

Dalej wędrujemy przez las, by dotrzeć na rozległą polanę. Idąc wzdłuż granicy lasu, docieramy do punktu widokowego z panoramą Pogórza Wiśnickiego oraz wsi Borówna z wieżami kościoła. Dochodzimy do asfaltowej ścieżki prowadzącej w dół wśród tradycyjnych zabudowań wiejskich. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a za mostem w lewo. Stąd już przez pola i leśny wąwóz wracamy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

AUTOR: Dominika Zaręba
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0