category-icon

OKOLICE KRAKOWA: Dookoła Lasu Wielkiego na Pogórzu Wielickim

9.2 km
163 m
Polska, małopolskie, Biskupice, powiat wielicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-01-09
Polska, małopolskie, Biskupice, powiat wielicki
category-icon
9.2 km
163 m
169 m
Łatwy
2.9/6
Biskupice – Bukowiec – Chorągwica – Tomaszkowice – Biskupice

Początek i koniec wycieczki biegowej znajduje się na parkingu przed zabytkowym kościołem pw. św. Marcina w Biskupicach, malowniczo usytuowanym na wzniesieniu górującym ponad otoczeniem. W czasach prasłowiańskich miała znajdować się tutaj pogańska gontyna. Pierwszy drewniany kościół noszący imię św. Marcina stanął tu przed 1223 r. i tak jak cała wieś, należał do biskupów krakowskich. Po 1480 r. zastąpiono go murowanym kościołem gotyckim – z tego okresu zachował się XV-wieczny kamienny portal. Charakterystyczna wysoka wieża nawiązuje do wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie i została dobudowana pod koniec XIX w. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVII i XVIII w. Poniżej kościoła na terenie plebanii znajduje się zadaszony punkt widokowy z rozległą panoramą wschodniej części Krakowa, Pogórza Wielickiego i Puszczy Niepołomickiej.

Zbiegamy spod kościoła. Teraz czeka nas podbieg czerwonym i niebieskim szlakiem rowerowym aż do skrzyżowania, dalej w prawo w stronę przekaźnika na Chorągwicy. Biegnąc, spójrzmy na południe: tam witają nas piękne widoki na Beskidy i Tatry. Warto zwrócić uwagę na kilka zabytkowych przydrożnych kapliczek. Pod kościółkiem pw. św. Floriana w Chorągwicy z parkingu roztacza się rozległa panorama na Wieliczkę i Kraków.

Wracamy do skrzyżowania i kierujemy się w stronę Tomaszkowic. Przygotujmy się na szybki, piękny zbieg aż do zabytkowego dworu w Tomaszkowicach, położonego w przysiółku Winnica. Dwór z XIX w., otoczony zabytkowym parkiem należał do rodziny Stonawskich. Popadł w ruinę po przejęciu go przez komunistyczne państwo po II wojnie światowej – w pomieszczeniach gospodarczych działał GS. Dziś cieszy oczy pięknie wyremontowany przez potomków dawnych właścicieli. Od dworu czeka nas łagodny podbieg czerwonym szlakiem rowerowym. W lesie po prawej stronie drogi na wzgórku zachowały się ślady grodziska kultury łużyckiej. Przed szkołą w Biskupicach po lewej stronie stoi ogromny dąb, pomnik przyrody. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i czeka nas ostatni stromy podbieg pod kościół w Biskupicach, gdzie kończymy wycieczkę.

Mikrowycieczkę można połączyć z odwiedzeniem ekologicznej Winnicy Wieliczka w Pawlikowicach oraz spacerem po starówce Wieliczki.

AUTOR WYCIECZKI: Zbigniew Grudnik
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024