Od źródeł do ujścia rzeki Kłodawy

Dodano 26 października 2020 przez plik GPX
Od źródeł do ujścia rzeki Kłodawy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

192140
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.3
  • Dystans: 97,1 km
  • Czas trwania: 9 h 36 min
  • Średnia prędkość: 10,11 km/h
  • Przewyższenie: 257,57 m
  • Suma podejść: 888,19 m
  • Suma zejść: 922,9 m
  • Data: 6 września 2020
  • Lokalizacja: Gdańsk
1089499
Droga wzdłuż Potoku Oruńskiego
1089500
Nowa droga rowerowa
1089501
Cały czas towarzyszy nam Potok Oruński
1089502
W końcu opuszczamy cywilizację
1089504
Przemierzamy malownicze Lasy Otomińskie
Rowerowy Szlak Kłodawski, który pokonaliśmy przed kilkoma laty nie zrobił na nas większego wrażenia. Pozostał jednak niedosyt, aby z tematem przebiegu rzeki zapoznać się bardziej szczegółowo. Powyższa wycieczka zakłada więc trasę od źródeł do ujścia rzeki Kłodawy. Na naszej prawie 100-kilometrowej trasie, oprócz samej rzeki zapoznajemy się z objętym ochroną jarem, którym przedziera się górna struga oraz jezioro, z którego wypływa. Tam też warto zrobić sobie dłuższą przerwę na m.in. pluskanie bądź wypożyczenie łódki lub roweru wodnego jeśli komuś nadal mało było kręcenia. Pokonana przez nas trasa zatacza pętlę z rozpoczęciem i końcem w Gdańsku Głównym.

Rzeka Kłodawa wypływa z małego Jeziora Mierzeszyńskiego, które sąsiaduje z Jeziorem Przywidzkim. Z pewnością można tam dotrzeć omijając znaczy ruch drogowy, co oznacza, że na trasie naszej wycieczki pokonujemy głównie boczne drogi asfaltowe, a także gruntowe. Z Gdańska wydostajemy się korzystając z lokalnych dróg rowerowych oraz duktów wiodących wzdłuż zbiorników retencyjnych i potoków. Po wydostaniu się z cywilizacji zagłębiamy się także w Lasach Otomińskich, co oznacza jazdę leśnymi duktami. Na Pojezierzu Kaszubskim towarzyszą nam będą także spore wzniesienia, szczególnie między Kolbudami a Przywidzem. Tam też zobaczymy przepiękny Jar Reknicy. Rzeka ta pokazuje nam swój niemalże górski przebieg. Następnie wdrapujemy się na moreny i pokonując liczne wzniesienia docieramy w końcu do źródeł rzeki Kłodawy. Nad Jeziorem Mierzeszyńskim robimy dłuższą przerwę na wypoczynek.

Po przerwie, z miejsca, z którego wypływa rzeka, udajemy się do pięknego, objętego ochroną jaru rzeki. Do Rezerwatu Doliny Kłodawy, o którym mowa schodzimy lokalną ścieżką dydaktyczną. Następnie Kłodawę zobaczymy jeszcze kilkakrotnie, a najdłuższy odcinek biegnący wzdłuż rzeki mamy przemierzając Żuławy Gdańskie. Nieopodal miejscowości Grabiny-Zameczek jest też okazja zobaczyć ujście Kłodawy do Motławy. Od tego miejsca druga rzeka towarzyszy nam przez całą drogę powrotną do Gdańska.
Trasę poleca
GR3miasto
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.