category-icon

Od Batorówka po Machovski Kryż na biegówkach

27 km
4 h 1 min
337 m
Polska, dolnośląskie, Karłów
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-04-08
Polska, dolnośląskie, Karłów
category-icon
27 km
337 m
313 m
Łatwy
4 h 1 min
6/6
Wyjeżdżam rano samochodem w kierunku Kłodzka, potem w stronę Radkowa. Samochód zostawiam na bezpłatnym, niestrzeżonym parkingu przy Drodze Stu Zakrętów. Na parkingu jeszcze pusto. Po chwili podjeżdża auto, z którego wysiadają dwie osoby, przyjechały tu pobiegać kilka kilometrów, mieszkają niedaleko. Oni biegną w stronę Batorówka, ja ruszam w stronę w stronę Pasterki. W tym celu należy przejść na drugą stronę ulicy. Trasa jest ratrakowana, dobrze utrzymana i rano jeszcze zmrożona. Do Pasterki jest tylko jeden poważniejszy zjazd a tak trasa praktycznie niczym nie zaskakuje. Tuż przed Schroniskiem Pasterka po lewej stronie roztaczają się wspaniałe widoki na Szczeliniec. Ratrakowana trasa przy schronisku biegnie w lewo, a ja jeszcze postawiam Machovsky Kryż. Tutaj trasa przetarta jest skuterem śnieżnym. Z tej trasy korzysta wielu Czechów, którzy biegają po naszej stronie. Stwierdzić bowiem trzeba, iż mimo że 95% trasy przebiega w Polsce, to językiem dominującym jest tu język czeski. Ten fragment trasy jest dość wymagający, droga wąska i brak jednolitego śladu. Jest za to piękna, prowadzi między małymi skalnymi formami, a sam Machowski Kryz to ważny węzeł szlaków. Z Machowskiego Kryża wracam do Pasterki i dalej kontynuuję bieg. Teraz trasa wiedzie do Karłowa. Ponownie piękna panorama Szczelińca Wielkiego. Na otwartych przestrzeniach trochę dokucza wiatr, ale generalnie jest ciepło. Z Karłowa ruszam w stronę Batorówka. Tutaj kończy się ratrakowany ślad, a zaczyna przetarty przez narciarzy, którzy swoja trasę zaczynają na parkingu w Batorówku. Jest już blisko południa, robi się naprawdę ciepło. trzeba uważać, bo ślad z mrożonego miejscami robi się miękki, co powoduje nagłe hamowanie. Od Batorówka trasa robi się już uciążliwa. śnieg miękki i trzeba się naprawdę namęczyć, aby jakoś się przemieszczać. Szczęśliwie docieram jednak do parkingu, na którym stoi teraz kilka aut. Biegaczy więc nie brakuje, mimo że to jakby po sezonie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Góry Orlickie i PN Gór Stołowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Orlickie i PN Gór Stołowych

Położone na granicy polsko-czeskiej Góry Orlickie to najwyższy masyw Sudetów Środkowych (najwyższy szczyt – Wielka Desztna (Velká Deštná), 1115 m n.p.m.). Większość masywu znajduje się w Czechach. Po polskiej stronie główne centra turystyczne to Duszniki-Zdrój (baza wypadowa w przyległe pasma) oraz wieś Zieleniec - znany ośrodek narciarski. Mapa obejmuje także polską część Gór Stołowych, pasma górskiego znanego z wyjątkowych formacji skalnych.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2021