category-icon

Oborniki Wlkp - Boruszyn - Bagno Chlebowo

67 km
8 h 30 min
592 m
Polska, wielkopolskie, Polska Wielkopolska Oborniki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-09-15
Polska, wielkopolskie, Polska Wielkopolska Oborniki
category-icon
67 km
592 m
597 m
Łatwy
8 h 30 min
4.6/6
Celem wycieczki była miejscowość Boruszyn, w którym w latach 30-tych XXw. mieszkał Kazimierz Nowaki i, z którego to w 1931 wyruszył na „podbój” Afryki… rowerem. Zainteresowanych odsyłam do źródeł, a warto zgłębić wiedzę o tej postaci. Z Obornik Wlkp. niebieskim szlakiem NSR udajemy się do Stobnicy, odwiedzając po drodze Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie, gdzie znajduje się ciekawy obelisk pod którym pochowany jest bohater walk o niepodległość Mikołaj Dobrzycki. W Stobnicy można zobaczyć jeszcze kolejowy most nad Wartą, stan mostu z roku na rok jest co raz gorszy. W Stobnicy znajduje się też odział Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi się badania nad Wilkami, Konikami Polskimi i ogólnie przyrodą w szerokim tego sława znaczeniu. Można przejechać się ścieżką dydaktyczną, której pełna pętla wynosi 7,5km, my przejechaliśmy tylko fragment. W Boruszynie koniecznie trzeba zobaczyć dom Kazimierza Nowaka. Krótki postój pod sklepem z napojami i udajemy się w kierunku Bagna Chlebowo naszego drugiego celu tej wycieczki. Po drodze w Tereny Bagna są poprzecinane groblami między oczkami wodnymi, z których do niedawna wydobywano torf. Rezerwat Bagno Chlebowo jest w południowej części całości, jednak dostęp do niego jest bardzo utrudniony i nie oznakowany. Z jednej mapy ( GPSwielkopolska) wynikało , że przekroczyliśmy granice rezerwatu, jednakże po powrocie i porównaniu z innymi mapami okazało się , że rezerwat tylko liznęliśmy… będzie trzeba powrócić raz jeszcze w to miejsce, a warto bo jest bardzo urokliwe i o każdej porze roku wygląda inaczej. To już moja 3 wizyta na Bagnie Chlebowo. Z Bagna na przełaj wydostaliśmy się w miejscowości Lipka, aby dalej przez Bębnikąt udać się wzdłuż Wełny do Kowanówka i zobaczyć Kardiologiczny Szpital Rehabilitacyjny, a dalej to już tylko powrót do mety w Obornikach.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017