category-icon

Niedzielny Relax

62 km
5 h 56 min
167 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-11-22
Jaworzno
category-icon
62 km
167 m
142 m
Łatwy
5 h 56 min
5/6
Dzisiaj jak to mowia wycieczka wokół komina.

Kościół św. Józefa w Katowicach-Załężu – neogotycki katolicki kościół parafialny parafii św. Józefa, mieszczący się przy ulicy Gliwickiej 76 w Katowicach, w dzielnicy Załęże. Powstał on w latach 1898-1900 jako kościół wotywny po katastrofie górniczej w kopalni Kleofas z 4 marca 1896. Kościół został poświęcony 8 listopada 1900, a konsekrowany 29 kwietnia 1902. Autorem dzieła jest śląski architekt Ludwig Schneider.

Kościół św. Piotra i Pawła w Katowicach – kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, należący do archidiecezji katowickiej. Znajduje się przy ulicy Mikołowskiej 32.

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach – kościół zbudowany w latach 1927–1955 w stylu klasycyzującym według projektu architektów Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Wznosi się w południowej części centrum Katowic, w prostokącie zamkniętym ulicami Powstańców, Wita Stwosza, Jordana i Plebiscytową.

Pomnik Żołnierza Polskiego w Katowicach – odsłonięty 6 października 1978 roku pomnik znajdujący się na placu Żołnierza Polskiego (osiedle Ignacego Paderewskiego) w Katowicach.

Autorami pomnika byli rzeźbiarz Bronisław Chromy oraz inżynier architekt Jerzy Pilitowski. Na pomniku widnieją nazwy miejsc pól bitewnych z czasów II wojny światowej, jeden z większych górnośląskich pomników. Pomnik wykonano z patynowego brązu; waży 80 ton. Zlokalizowano go na specjalnie usypanym sztucznym wzgórzu. Przed pomnikiem istnieje plac, na którym w czasach PRL odbywały się parady i defilady.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.

Miejscowości na trasie