category-icon

Niedzielna wyprawa na Zlaty Chlum

15 km
4 h 57 min
2.6 km
REJVIZ

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-08-14
REJVIZ
category-icon
15 km
2637 m
2637 m
Średni
4 h 57 min
4/6
Wycieczkę rozpoczęliśmy za Rejviziem, po prawej stronie przy samej drodze znajduje się spory parking na którym zostawiliśmy auto. Pierwszym celem było zobaczenie jeziora torfowego, znajduje się ona w niedalekiej odległości od parkingu na terenie parku narodowego. Wejście jest dodatkowo płatne, wychodzi coś kolo 8 zł (można płacić złotówkami). Do samego jezioro prowadzi kładka ponieważ teren jest bagnisty, przy samym zaś jeziorze można usiąść na ławce i pozachwycać się przyrodą, chociaż w Naszym wypadku nie było to możliwe z powodu sporej ilości turystów, sam taras przy jeziorku też nie jest za dużo. Po chwili przy jeziorku wróciliśmy z powrotem pod auto, skąd wyruszyliśmy w stronę Zlatego Chlumu. Scieżka prowadzi nas lasem, po drodze spotkać można różne formy skalne wystające ponad poziom terenu, jednym z nich jest naprawdę spore wypiętrzenie. Dotarcie na Zlaty Chlum nie stanowi wiekszego problemu, na szczycie znajduje się wieża widokowa na którą się wybraliśmy, ponieważ była całkiem ładna pogoda to i zachwycające widoki nam się trafiły, w oddali dostrzec można było Pradeda, Keprnik i Serak a z drugiej strony nawet i Kopę Biskupią. Po zejściu z wieży ruszyliśmy dalej w kierunku Certovych Kamenów, okazało się , że ścieżka schodzi niemal że pionowo w dół, współczucia dla tych co wchodzili. Po dojsciu na dół trafiliśmy na restauracjo- hotel , okazało się że za tym budynkiem znajduje się kolejna atrakcja zwana Certowe Kameny, jest to kolejne na szlaku spore wypiętrzenie skalne, tym razem na zboczu góry więc i widoki na pobliski Jesennik całkiem ciekawe. Reszta naszej wędrówki przebiegała północnym zboczem góry ale już bez wiekszych atrakcji. Po zatoczeniu pętli wróciliśmy do auta. Jeżeli chodzi o szlak to tylko między Zlatym Chlumem a Certove Kameny jest on nie lada gratką, reszta szlaku na spokojnie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.