category-icon

Niedzieliska – Trójkąt Trzech Cesarzy

12 km
65 m
Polska, śląskie, Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-11
Polska, śląskie, Jaworzno
category-icon
12 km
65 m
309 m
Łatwy
2.6/6
Początek trasy znajduje się w Niedzieliskach (mapa 2), przez którą przebiegają razem szlaki: czarny (trasa nr 473) i czerwony (trasa nr 482). Szlak żółty kieruje się drogą polną w kierunku południowym do niewielkiego parkingu na końcu ul. Podwale. Po lewej stronie pracowniczy ogród działkowy POD „Warpie”. My skręcamy w prawo w dół w ul. Bogusławskiego, a na jej końcu po dojechaniu do ul. Piekarskiej w lewo. Po prawej stronie widzimy zabudowę przemysłową – budynek transformatorowni szybu Leopold (106). Przejeżdżamy do przejścia podziemnego pod Trasą Śródmiejską (mapa 6), ostrożnie!!! zjeżdżamy w dół pochylnią dla niepełnosprawnych i przejeżdżamy na drugą stronę. Jedziemydalej ul. Piekarską. Za zakrętem po lewej stronie budynek Szkoły Podstawowej nr 6 (25) i lekko pod górę do skrzyżowania. Tutaj po lewej stronie zabytkowa zabudowa Jerozolimy (26). Uwaga! Jadąc w odwrotnym kierunku po przejechaniu pod Trasą Śródmiejską przejeżdżamy przez ul. Piekarską i wjeżdżamy od razu w ul. Działkową. Jedziemy najpierw drogą ceglaną, a następnie po kostce granitowej do końca pod górę do ul. Podwale. Tu skręcamy w lewo i dalej cały czas prosto do szlaków czarnego i czerwonego. Za przejściem podziemnym skręcamy w lewo i jedziemy dalej ul. Ławczaną.

Po lewej stronie znajduje się niewielki pomnik-obelisk (21) upamiętniający śmierć w czasie wojny światowej gwardzisty Janka Martyniaka. Dojeżdżamy do dawnego przejścia przez zlikwidowany tor kolejowy. Pokonujemy je i dalej jedziemy na prawo ul. Towarową, a następnie po przekroczeniu Alei Piłsudskiego, ul. Wilczą objeżdżamy os. Podłęże i docieramy do lasu. W tym miejscu ma początek czerwony szlak (trasa nr 479) do Jelenia. Jadąc dalej ul. Wilczą dotarlibyśmy do pomnika przyrody (22). Nasza trasa skręca w prawo do lasu, po przekroczeniu czynnego toru kolejowego (Uwaga!) kierujemy się w stronę Osiedla Stałego. Po lewej stronie za ścianą lasu znajduje się zabudowa Wesołego Miasteczka i Kolonii Artur. Nasza trasa pokrywa się tutaj ze ścieżką edukacyjną na terenie kompleksu leśnego wokół Elektrowni Jaworzno III. Dojeżdżamy do ul. Inwalidów Wojennych i skręcamy w lewo (mapa 1). Poprawej stronie tereny, na których znajdował się utworzony 15 czerwca 1943 r. podobóz hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W latach 1947-49 funkcjonował tu utworzony 23 kwietnia 1947r. decyzją Biura Politycznego KC PPR Centralny Obóz Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przeznaczony był dla Łemków i Ukraińców przesiedlanych ze swoichziem, którzy podejrzani byli o współpracę lub sympatyzowanie z OUN i UPA.

Udając się w prawo ul. Inwalidów Wojennych dojedziemy do Szkoły Muzycznej przed którą Obelisk - Młodocianym Więźniom Politycznym 1951-1956 (94). Po kilkuset metrach przejeżdżamy ostrożnie przez tory kolejowe i dojeżdżamy do ul.Wojska Polskiego. Za ul. Energetyków z prawej strony dochodzi czarny szlak (trasa nr 472), z którym jedziemy (mapa 5) aż do ul. Promiennej. Tu w lewo odbija czarny szlak, a jednocześnie dochodzi szlak niebieski (trasa nr 28). Razem ze szlakiem niebieskim jedziemy prosto ul. Wojska Polskiego. 300 m za torami kolejowymi nasz szlak skręca w prawo w ul. Mysłowicką, natomiast szlak niebieski biegnie prosto ul. Wojska Polskiego do Mysłowic. My jedziemy lasem przez około 1000 m, a następnie drogą gruntową w kierunku rzeki Przemszy. Przejeżdżamy pod wiaduktem (mapa 1) drogi S1 nad brzegiem Przemszy do granicy z Sosnowcem. Dalej bez szlaku jedziemy wzdłuż rzeki, by osiągnąć miejsce określane jako „Trójkąt Trzech Cesarzy”, czyli znany z historii zbieg granic trzech państw: Rosji, Prus i Austrii (90). Miejsce, w którym Biała i Czarna Przemsza łączą się ze sobą tworząc rzekę Przemszę, leży obecnie na terenie Sosnowca, gdyż w 1953 r. wchodząca w skład Jaworzna dawna graniczna osada Jęzor została przyłączona do tego miasta. Z tego powodu po stronie dawnego zaboru austriackiego nie ma żadnego obelisku upamiętniającego to szczególne miejsce. Jadąc brzegiem rzeki należy uważać, by nie ześlizgnąć się do wody - w najniebezpieczniejszy miejscu zabudowana została barierka zabezpieczająca.
Trasę poleca:MCKiS w Jaworznie
MCKiS w Jaworznie

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.

Miejscowości na trasie