category-icon

Nad Chańczę

126 km
303 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Osiek, Staszów, Kurozwęki, Chańcza, Raków, Klimontów, Koprzywnica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2009-08-16
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Osiek, Staszów, Kurozwęki, Chańcza, Raków, Klimontów, Koprzywnica
category-icon
126 km
303 m
307 m
Łatwy
3.7/6
Chańcza, czyli jeden z ulubionych tematów wycieczek rowerowych do czasu udostępnienia do wypoczynku Jeziora Tarnobrzeskiego. Bywała ich punktem docelowym w ramach obszernych pętli, bądź obowiązkowym przystankiem na dłuższych trasach. Tak było chociażby w przypadku wypadów w Góry Świętokrzyskie, bądź wyrypy ze Skarżyska Kamiennej przez Kielce do Tarnobrzega. Rozległa tafla wodna wkomponowana w leśny krajobraz z majaczącymi na horyzoncie pasmami Gór Świętokrzyskich, zawsze cieszyła oczy. Oprócz wodnego zbiornika atrakcję na szlaku stanowił pięknie odrestaurowany pałac w pobliskich Kurozwękach. Na otaczających go łąkach można spotkać m.in. pasące się.... bizony i poczuć się jak na amerykańskiej prerii. Trasa wycieczki prowadziła w lwiej części nawierzchniami asfaltowymi. Wyjątkiem był przejazd wydeptaną steczką od tamy w kierunku plaży nad Chańczą, oraz fragment kamienistego traktu pomiędzy Arkuszowem, a Nieźwiedziem. Do Staszowa droga była płaska. Potem krajobraz zaczął falować, aż po Raków. Następnie znowu było płasko, bodajże do okolic wioski Ceber. Odtąd, aż po szosę z Iwanisk do Klimontowa wjechałem w krainę całkiem sporawych pagórów, które wspólnie z przypiekającym słońcem wysysały pokłady energii z eksploatowanego organizmu. Dobrze że pod rękę były węglowodany w postaci bananów i ożywcza pepsi (pal sześć na to, czy zdrowa, czy nie - samą wodę to niech sobie piją bizony). Rekompensatą za włożony w przekręcanie kolejnych kilometrów wysiłek były rozległa panoramy z Łysogórami zamykającymi horyzont. Wraz z osiągnięciem szosy do Klimontowa skończyła się droga przez nieznane. Odtąd podążałem wielokrotnie przejeżdżonym i o dużo łagodniejszym profilu traktem do Koprzywnicy,a następnie do przeprawy promowej w Ciszycy. Pamiątką po wycieczce były sparzone plecy, jako że znaczną część trasy przejechałem z obnażonym torsem. Esz człowiek zawsze mądrzejszy po szkodzie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024