category-icon

Na Rawki i Krzemieniec

19 km
8 h 46 min
904 m
Przełęcz Wyżniańska - Wetlina

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-10-04
Przełęcz Wyżniańska - Wetlina
category-icon
19 km
904 m
1127 m
Średni
8 h 46 min
3.8/6
Na Przełęcz Wyżniańską docieramy busem i stamtąd ruszamy na Rawki. Przed stromym podejściem w kierunku Małej Rawki zatrzymujemy się jeszcze w Bacówce na mały poczęstunek (pyszne naleśniki ;-). Przed szczytem przekraczamy granicę lasu, uprzednio mijając niewielki płat śniegu i możemy napawać się "pysznymi" panoramami w dowolnym kierunku. Widać obie Połoniny, Ustrzyki Górne i Wołosate oraz słowacką stronę w kierunku południowym. Tam właśnie podążamy. Po zdobyciu większej z Rawek wkraczamy na graniczny odcinek oznakowany polskimi i ukraińskimi słupami granicznymi. Wędrując to w górę, to w dół osiągamy szczyt Krzemieńca. Widoków stąd nie uświadczymy ale fakt łączenia się w tym miejscu trzech granic przyciąga rzesze górskich łazików. Kusi mnie wariant zejścia na słowacką stronę do Nowej Sedlicy. Niestety czas mamy ograniczony, dzień w końcu sporo krótszy niż latem. Zarządzamy więc odwrót i powracamy na kopułę szczytową Małej Rawki. Stąd schodzimy na szlak prowadzący do Wetliny, grzbietem Działu. To jeden z piękniejszych traktów bieszczadzkich jakimi wędrowałem. Przyjemny dukt bez gwałtownych spadków lub wzniosów prowadzi naprzemiennie odcinkami lasu, bądź widokowymi polankami. Szczególnie urzeka rdzawa szata Połoniny Wetlińskiej w promieniach powoli zachodzącego słońca. To dla takich widoków warto jechać w Bieszczady jesienią. Ostatni odcinek przed osiągnięciem asfaltu w Wetlinie prowadzi stromo w dół ale nie jest zbyt długi. Przez miejscowość wędrujemy już przy zapadającym zmroku. Co ciekawe turystów jakby więcej, co widać na szosie i na podstawie frekwencji w wiejskich sklepach. W końcu zaczyna się weekend. My niestety jutro wracamy do szarej rzeczywistości. Ale dzisiejszy dzień z piękną słoneczną aurą i jesiennym kolorytem gór pozwala o tym nie myśleć. Akumulatory zostały naładowane, a w człowieku rozlewa się uczucie błogostanu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady - Cisna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Cisna i okolice

Mapa Bieszczadów w okolicach Cisnej - miejscowość jest  wcentralnej części mapy. Na mapie znajdują się miejscowości: Jabłonki, Zatwarnica, Łopienka, Wetlina, Balnica. Znajdziemy tu trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Podane są długości czasu przejść. Rok wydania 2022

Bieszczady Połoniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny

Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich  długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście.
W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych. 

Użański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Miejscowości na trasie