category-icon

Na biegówkach do Mirowa

17 km
5 h 1 min
33 km
żarki
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-01-22
żarki
category-icon
17 km
33367 m
33367 m
Średni
5 h 1 min
6/6
Korzystając z (wciąż) leżącego śniegu, postanowiłem zrealizować pewien pomysł - wycieczkę na nartach do Mirowa i Bobolic. Trasę z Żarek wielokrotnie przemierzałem na rowerze, chciałem zobaczyć, jak wygląda zimą, w śniegu. Start z Przewodziszowic, spod wypożyczalni nart. Początkowo standardowo, do węzła szlaków i dalej prosto. Dość szybko jednak opuściłem ślady i skręciłem na południe, tak by dostać się do Mirowskiego Gościńca, który miał mnie doprowadzić komfortowo do Mirowa. Niestety, po kilkuset metrach przyszło torować po zmrożonym śniegu pod górę, a potem "zjeżdżać" w stronę szosy. Po jej przekroczeniu znów torowanie, znów pod górę, ale nieco się poprawiła pogoda i zaczęły się widoki :). Minąłem jedno ze wzniesień na mojej trasie i po śladach traktora czy quada zjechałem na Gościniec, wprost na wiatę, w której co nieco odpocząłem. Od tej pory w zasadzie cały czas droga wiedzie w dół. Co prawda nie była tak komfortowa, jak myślałem, bo nie było typowych śladów dla nart, ale dało się bez większych trudności zjeżdżać przez 2-3 km. Ładny teren, najpierw lekko zadrzewiony, potem już leśny. Po dojechaniu do Mirowa okazało się, że torowanie zajęło zbyt dużo czasu i do Bobolic nie dotrę. Podszedłem tylko bliżej zamku, by zrobić zdjęcie i zdecydowałem wracać przez Łutowiec (Lutowiec), wykorzystując leśne dróżki, tak by końcowa część pokrywała się ze Szlakiem Warowni Jurajskich. Pomysł był przedni, tylko że znów przyszło torować. Początek do Łutowca był OK, ktoś przejechał jakimś pojazdem, natomiast potem było już tylko trudniej. Poprawiło się znacznie po przekroczeniu szosy, były ślady nie tylko opon, ale też nart. A poza tym znów w dół, więc nawet jeśli nie dało się zjeżdżać, to przynajmniej było lżej. I tak za śladami powróciłem do punktu wyjścia. Wycieczka bardzo przyjemna, odliczając kiepskie warunki (powierzchniowa warstwa śniegu mocno zmrożona i zlodowaciała, lód w śladach). Zupełnie inaczej wygląda ten teren zimą. Może nawet ładniej?

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Wydanie 2022