Multimedialna mapa

Dodano 26 października 2020 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

192164
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 7,7 km
  • Przewyższenie: 15,53 m
  • Suma podejść: 20,14 m
  • Suma zejść: 21,43 m
  • Lokalizacja: Grójec
1089567
Plebania parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu
Pierwszy - zapewne drewniany - kościół grodowy powstał na początku XI w. Podniesiony on został do rangi kolegiaty, przy której rezydował prepozyt i dwóch kanoników. Parafia grodowa ustanowiona została prawdopodobnie na początku XII wieku. W latach 1241 - 1242 jej proboszczem był Przedpełk zwany też Fulko z rodu Półkoziców z Małopolski. Jest to pierwsza postać związana z Grójcem występująca w źródłach pisanych. Istnieje jeszcze wzmianka o dwóch kanonikach sprzed 1249 r. - Baldwinie i Racławie. W 1134 roku wymurowano pierwszy romański kościół w miejscu uprzednio rozebranego drewnianego.

Prawdopodobnie z fundacji księcia mazowieckiego Janusza Starego powstała nowa jednonawowa, orientowana na wschód gotycka świątynia. Budowę prezbiterium zakończono w roku 1398, a całego kościoła w roku 1480.
1089568
Rynek w grójcu
Wyremontowany w roku 2010 rynek zyskał nowy wygląd, w nocy pokazuje dodatkowy urok. Jest miejscem, gdzie nowoczesność powoli zdobywa swoje miejsce. Bezpośrednia okolica rynku jest miejscem pełnym kontrastów, w niektórych z nich czas wydaje się nie zmieniać od lat.
1089569
Cmentarz Żydowski
Cmentarz żydowski w Grójcu – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 1,8 ha, na której, wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej, nie zachował się żaden cały nagrobek.
1089570
Pomnik poległych we wrześniu 1939 roku ż
1089571
Poczta
Budynek poczty jest budynkiem zabytkowwym
1089572
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Grójcu im. Gabriela Narutowicza
Po wybuchu II wojny światowej budynek szkoły zajęty został przez wojsko niemieckie. Niemcy zniszczyli kancelarię, większość archiwum, pomoce szkolne, bibliotekę a część ławek zużyli na opał. Budynek został zajęty przez Wermacht, aż do stycznia 1945 roku. Nauka w tym czasie odbywała się w różnych punktach miasta, każda klasa uczyła się po 2 godziny co drugi dzień. Wkrótce Niemcy aresztowali nauczycieli , którzy zorganizowali tajne nauczanie, zginęli wówczas W. Malicki i A. Adamski uczący języka polskiego i przyrody.
1089573
Grójecki Ośrodek Kultury
1089574
Pomnik Józefa Piłsudskiego
1089575
Stacja Kolejowa Grójec
nieczynna stacja kolei wąskotorowej w Grójcu, w województwie mazowieckim, w Polsce. Wybudowana w 1915 roku.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.