MotoTraska. Z Broku do Piastowa a kawka u Marka

Dodano 14 sierpnia 2019 przez aplikację Android
MotoTraska. Z Broku do Piastowa a kawka u Marka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

155866
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Motocykl
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 115 km
  • Czas trwania: 2 h 52 min
  • Średnia prędkość: 40,03 km/h
  • Przewyższenie: 33,64 m
  • Suma podejść: 164,53 m
  • Suma zejść: 165,08 m
  • Data: 14 sierpnia 2019
  • Lokalizacja: Brok, Sadowne, Brzuza, Gwizdały, Wyszków, Warszawa, Piastów
880878
Ruiny pałacu biskupiego
Pałac biskupów płockich znajdował się na najwyższym wniesieniu rozległego płaskowy­żu w widłach Bugu i jego dopływu Turki. Teren miał kształt skarpy o stromym spadku w kierunku Bugu. Dzisiaj jest to mniej widoczne, gdyż przed 1785 rokiem, rzeka zmieniła koryto. Poprzednio było tu wczesnośredniowieczne grodzisko. Na początku XVI wieku mieszkańcy przenieśli się w dogodniejsze miejsce, dając początek miastu Brok. Na skarpie pozostał drewniany dwór, jako siedziba zarządców rozległych dóbr biskupich
880879
Widok na zakole Bugu
Widok na zakole Bugu
880880
Głaz pamięci prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego
Pomnik ku czci profesora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, postawiony w 2005 roku, usytuowany na Nowym Rynku przy ul. Warszawskiej.
880881
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1994 roku. Na okalającym go skwerze odbywają się gminne uroczystości obchodów świąt narodowych i lokalnych.
880882
Brok. Kościół
Kościół zaprojektowany przez Jana z Wenecji, architekta biskupa Andrzeja Noskow­skiego, posiada przejrzysty i prosty układ. Przedłużeniem prostokątnej nawy jest prezbi­terium, prawie tej samej szerokości, zamknięte półkolistą absydą. Od strony północnej zaprojektowano niewielką zakrystię.

Kaplice nie są dziełem Jana z Wenecji. Północną dobudował przed 1612 rokiem brokowski proboszcz, ]akub Odrzywołek Kapusta, a południową oraz kruchtę z zachodu wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Kościół kilkakrotnie restaurowano, m.in. po zniszczeniach w okresie najazdów szwedzkich i po II wojnie światowej.
880883
Zajazd Kardamon
Restauracja Kardamon, Dają dobrze i obficie zjeść.
880884
Perełka pod Zajazdem
Perełka pod Zajazdem. Polski Fiat 126p + NIEWIADÓW N250 kultowa przyczepka do fiat 126p
880885
Wjazd na Brzuzę
Wracamy do krainy naszych ojców
1084145
Widok na zakole Bugu
Widok na zakole Bugu
1084147
Dawny ośrodek wczasowy ZAP Piastów
Kiedyś bywałem najpierw z Mamą, a potem ze znajomymi i przyjaciółmi.
1084189
Piękna kapliczka stara
Piękna kapliczka stara
1084190
Muzeum gwizdka
Muzeum gwizdka.
Aktualnie w muzeum znajduje się ekspozycja klasycznych gwizdków, wykonanych z różnych materiałów (drewno, glina, metal), gwizków branżowych (sportowych, kolejarskich, policyjnych), technicznych (m.in. od parowozów oraz czajników) oraz instrumentów dętych (fujarki, ligawki, trąbki). Oprócz eksponatów pochodzących z Polski, w muzeum zobaczyć można gwizdki z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii oraz Amazonii. Najstarszy z eksponatów liczy sobie ok. 400 lat.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy po uprzednim uzgodnieniu
1084191
Korek
korek. fotka poglądowa
1084192
Koniec korka
Koniec korka
1084193
Pomnik Bogny i Jerzego Sokorskich
Bogna Sokorska, właśc. Bogumiła Julia Sokorska domo Kaczmarska (ur. 6 kwietnia 1927 w Warszawie, zm. 10 maja 2002 tamże) – polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy.
Mężem artystki był pianista i kompozytor Jerzy Sokorski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogna_Sokorska
1084194
Stara zabudowa Broku
Dom parterowy murowany z XIX wieku, lokalizacja- Plac Kościelny 5.
Brok, Sadowne i Brzuza. Wracałem z Broku, gdzie zajadałem się obiadkiem. Wyjazd super relaksowy. W Broku odwiedziłem pozostałości Ośrodków wczasowych.
- "Najstarsza wzmianka o Broku sięga roku 1203 . W dokumencie wydanym podówczas przez księcia Konrada Mazowieckiego wymieniano Brok jako gród obronny, z kościołem i 18 wsiami, stanowiącymi dobra biskupów płockich. Była to prężna osada gospodarcza o krajowym znaczeniu, stanowiąca ważny punkt na szlaku handlowym wiodącym na Ruś.

W 1501 roku biskup płocki Wincenty Przerębski nadaje Brokowi prawa miejskie i przywilej targowy. W latach 1542 - 1560 zbudowany zostaje , stojący po dziś dzień, kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła."

Troszkę pozwiedzałem Brok, ale tak naprawdę zależało mi na odwiedzeniu rodzinnej miejscowości Brzuza. Taka spora wieś koło Łochowa. Moja Babcia - Gajewska z domu właśnie ze stąd pochodziła. Jako dziecko parę razy tu bylem, ale potem już nie odwiedzałem. Czas płynie nieubłaganie... a teraz pandemia i inne gówno. Lepiej nie odkładać na potem.
W drodze powrotnej trafilem na dwa wypadki drogowe we Warszawie, tak że sobie troszkę postałem i inhalowałem się spalinami. Tragedia.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Karawanier
13 lipca 2023 Karawanier napisał:
Na groby rodzinne trzeba jeździć
MagdalenaMsgaj
28 marca 2022 MagdalenaMsgaj napisał:
Brok.!!!
mpiekna12
9 sierpnia 2021 mpiekna12 napisał:
Brok. Super
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Brok piękne miasto.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.