category-icon

Mikołajki - Ługanie – Dziubiele – jezioro Tuchlin - Mikołajki

25 km
10 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Mikołajki
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-07-15
Polska, warmińsko-mazurskie, Mikołajki
category-icon
25 km
10 m
11 m
Łatwy
1.8/6
Wyjazd z Mikołajek tak jak nad jezioro Łuknajno (trasa nr 9), do mostu nad kanałem łączącym jeziora Łuknajno i Śniardwy. Dalej prosto obok zabudowań (po prawej stronie), utwardzoną drogą wjeżdżamy do lasu. Po ok. 850 m od drogi głównej (utwardzonej) odchodzą dwie inne:
- wyraźna, piaszczysta droga w lewo, prowadząca zróżnicowanym wysokościowo terenem do niewielkiej polany. Po jej prawej stronie ruiny zabudowań wiejskich i zdziczałe sady owocowe, po lewej, na wzgórzu niewielki cmentarzyk. Miejsce to nosi nazwę Zielony Dworek i jest już tylko pamiątką dawnych czasów. Przecinamy polanę na wprost, skręcając najpierw lekko w lewo, a później w prawo. Jadąc prosto po ok. 300 m dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, na którym należy skręcić w prawo i podążając wciąż głównym, wyraźnym traktem powracamy do utwardzonej drogi, z której wcześniej zjechaliśmy i chcąc kontynuować podróż, skręcamy w lewo;

- węższa od poprzedniej, w prawo. Po ok. 300 m rozwidlenie dróg, na którym należy jechać w lewo. Dalej droga prowadzi przez Rezerwat „Czapliniec” - po jej prawej stronie obniżenie terenu, przez które przepływa niewielki strumyk. Po przejechaniu ok. 800 m droga kończy się – należy zawrócić i ponownie dojechać do utwardzonej drogi, na której skręcamy w prawo;

Droga w dalszym ciągu prowadzi przez las, a później przez łąki i piaszczyste nieużytki do skrzyżowania dwóch dróg - skręcamy w prawo do wsi Dziubiele, przez którą przejeżdżamy. Przy ostatnich zabudowaniach droga pnie się do góry, a ze szczytu wzgórza wspaniały widok na rozciągające się w dole „mazurskie morze”, czyli jezioro Śniardwy. Jedziemy dalej i skręcamy w pierwszą wyraźną drogę w lewo, prowadzącą wysoczyzną wzdłuż brzegu Śniardw do skrzyżowania, na którym odbijamy w prawo, jadąc wzniesieniem, rozdzielającym jeziora Śniardwy i Tuchlin. Zjeżdżamy w dół – droga prowadzi teraz przez zarośla wierzby i olchy, naturalną groblą pomiędzy jeziorami. Przejeżdżamy drewniany most na kanale łączącym oba zbiorniki i dojeżdżamy do wsi Tuchlin. Z tego rejonu widok na całe jezioro Tuchlin wraz ze znajdującą się na nim wyspą, na której mają swoje gniazda kormorany. Przejeżdżamy przez wieś kierując się na północ, główną drogą do wsi Chmielewo. Na skrzyżowaniu w lewo, przez wieś do rozwidlenia szos: prosto do Dziubiel, w prawo do Mikołajek. Od tego miejsca wracamy drogą, którą już jechaliśmy wcześniej.
Trasę poleca:Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie