Między historią a legendą: Lubomia-Syrynia

Dodano 26 maja 2016 przez aplikację Android
Między historią a legendą: Lubomia-Syrynia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

78408
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 47,1 km
  • Czas trwania: 4 h 49 min
  • Średnia prędkość: 9,77 km/h
  • Przewyższenie: 127 m
  • Suma podejść: 1 104 m
  • Suma zejść: 1 140 m
  • Data: 26 maja 2016
  • Lokalizacja: Syrynia
467365
Pomnik Powstańców Śląskich w Żytnej
obok OSP
467366
Kaplica w Żytnej
467368
Kościól św. Bartłomieja w Pogrzebieniu
na frontonie z prawej strony grób Służebnicy Bożej Laury Meozzi
467369
Punkt widokowy w Kornowacu
467370
Pomnik Żołnierzy Radzieckich
lista poległych w UG Lubomia
467371
Kościól w Lubomii
p.w. św. Marii Magdaleny
467372
Kaplica z XVIII w.
p.w. św. Jana Nepomucena
467373
Ambonka- punkt widokowy
467374
Grodzisko Gołężyców (Gołęszyców) VII-VIIIw.
Po raz pierwszy źródła wspominają o Gołęszycach w w. IX, i również wtedy kilka owych grodów uległo zniszczeniu. Prawdopodobnie padły ofiarą państwa wielkomorawskiego, które dążyło do podporządkowania sobie tutejszych ziem. Gdy w 907 roku, po najazdach Madziarów, Rzesza Wielkomorawska upadła, ziemie Gołęszyców prawdopodobnie znalazły się w sferze wpływów czeskich. Z końcem w. X o tereny te rywalizowali Piastowie i czescy Przemyślidzi, a polsko-czeski spór o te ziemie miał kontynuację w wiekach późniejszych. Jednym z najważniejszych, a być może najważniejszym z ośrodków Gołęszyców było grodzisko w Lubomii.
467375
Pomnik parafialny z 2006 r.
dedykowany św. Stanisławowi Kostce
467376
Grób Pani Bordynowskiej
Z Syrynią wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o grobie Zofii Eleonory von Bodenhausen ("Bordenowskiej pani"). Była ona jedyną kobietą rządzącą dobrami Grabówka. Według legendy Zofia Eleonora zażyczyła sobie, by po śmierci włożono jej ziemskie szczątki do prostej drewnianej trumny, a wóz zaprzęgnięty w białe woły miał wieźć trumnę i tam, gdzie woły trzeci raz same się zatrzymają – ma być pochowana. W polu między Syrynią i Grabówką znajduje się "Pomnik Bordenowskiej Pani" - powstały prawdopodobnie w miejscu grobowca Zofii Eleonory, zmarłej 12 kwietnia 1751 roku. Grobowiec ponoć został wybudowany dużo wcześniej, jako miejsce pochówku dla rodziny Reiswic. Pomnik ten ufundowała, na miejscu zniszczonego wcześniej grobowca rodzina Lichnowskich.
467377
Kopiec graniczny
Na granicy pól między Syrynią, Grabówką i Lubomią znajduje się zabytkowy kopiec graniczny usypany na nowo najprawdopodobniej w latach 1793-94. U podnóża kopca na wielkim kamieniu wyryto datę 1822 i napis "Lipa Zofii" (niem. Sophien Linde 1822), ponoć na pamiątkę Zofii Lichnowskiej. Jedno z podań mówi, że Szwedów w czasie wojen szwedzkich było tylu, iż każdy opuszczając te tereny, rzucił na pożegnanie szablą trochę ziemi i w ten sposób powstał kopiec
467378
Kościół w Markowicach
p.w. św. Jadwigi
467379
Stacja kolei wąskotorowej w Nędzy
467409
czas na odpoczynek
467434
Kopiec zdobyty :)
467436
Grób Sł.B. Laury Meozzi
przy kościele w Pogrzebieniu
467437
Wnętrze kaplicy z XVIII w. Lubomia
figura św. Jana Nepomucena
467438
Kamień obok kopca
467460
Panorama Lubomi z ambonki
467461
Panorama Bramy Morawskiej z punktu widokowego
Kornowac
Wybrałem się trasą: Syrynia-Lubomia-Brzezie, by doszukać się związku między historią i legendą. Doszukałem się tego w Syryni i Lubomi. Jedną z nich jest historia Pani Bordynowskiej a także Kopca graniczego, druga w Lubomi dotyczy Grodziska Gołężyców vel Gołęszyców z VII-VIII w.

1. Z Syrynią wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o grobie Zofii Eleonory von Bodenhausen ("Bordenowskiej pani"). Była ona jedyną kobietą rządzącą dobrami Grabówka. Według legendy Zofia Eleonora zażyczyła sobie, by po śmierci włożono jej ziemskie szczątki do prostej drewnianej trumny, a wóz zaprzęgnięty w białe woły miał wieźć trumnę i tam, gdzie woły trzeci raz same się zatrzymają – ma być pochowana. W polu między Syrynią i Grabówką znajduje się "Pomnik Bordenowskiej Pani" - powstały prawdopodobnie w miejscu grobowca Zofii Eleonory, zmarłej 12 kwietnia 1751 roku. Grobowiec ponoć został wybudowany dużo wcześniej, jako miejsce pochówku dla rodziny Reiswic. Pomnik ten ufundowała, na miejscu zniszczonego wcześniej grobowca rodzina Lichnowskich.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.