category-icon

Małopolska Trasa UNESCO

317 km
257 m
Polska, małopolskie, małopolskie, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Oświęcim, Wieliczka, Bochnia, Lipni

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-11-13
Polska, małopolskie, małopolskie, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Oświęcim, Wieliczka, Bochnia, Lipni
category-icon
317 km
257 m
306 m
Łatwy
4/6
W 1972 r. UNESCO ogłosiło Konwencję dla Zachowania Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury. Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości – to lista obiektów objętych szczególną ochroną, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą. Małopolska Trasa UNESCO to szlak prezentujący wszystkie zabytki wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w Małopolsce. Małopolska Trasa UNESCO to trasa samochodowa, w ramach której zostały przygotowane materiały – przewodniki w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Obiekty wpisane na Listę UNESCO w Małopolsce: - historyczne centrum Krakowa (1978) - zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce (1978) - Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1979) - Kalwaria Zebrzydowska - manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. (1999) - drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia (2003) Binarowa - kościół pw. św. Michała Archanioła Dębno Podhalańskie – kościół pw. św. Michała Archanioła Lipnica Murowana - kościół pw. św. Leonarda Sękowa - kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba Apostołów - drewniane cerkwie polskiego i ukraińskiego regionu Karpat (2013) Powroźnik - cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła, Owczary - cerkiew Opieki Bogurodzicy, Kwiatoń - cerkiew św. Paraskiewy, Brunary Wyżne - cerkiew św. Michała Archanioła. Opracowanie: Karolina Fidyk MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca:Szlaki_Małopolski
Szlaki_Małopolski

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gorczański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorczański Park Narodowy

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe, polany szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, osobliwości przyrodnicze, szałasy (zwykłe, zabytkowe, będące własnością GPN, inne), a także wiele innych interesujących elementów. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają: informator teleadresowy oraz fotografie. Mapa powstała przy współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono.