category-icon

LGD Blisko Krakowa - Ścieżka ornitologiczna Łączany

6.0 km
10 m
Kamień

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-15
Kamień
category-icon
6.0 km
10 m
0 m
Łatwy
2.7/6
Zbiornik Łączany to niewielkie rozlewisko na Wiśle, które powstało po zbudowaniu stopnia wodnego w Łączanach. Szeroko rozlana rzeka z dużymi terenami szuwarowisk między wałami przeciwpowodziowymi, to ptasi raj, na którym nie tylko osiedla się wiele gatunków ptaków, ale jeszcze więcej zatrzymuje się tu na postoje podczas przelotów. Jest to również największe obecnie zimowisko ptaków w dolinie Górnej Wisły. Stwierdzono tu aż 138 gatunków, w tym 81 lęgowych. Ścieżka ornitologiczna poprowadzona jest wzdłuż wału Wisły po północnej stronie zbiornika, a także obok niewielkich wapiennych wzgórz z małym nieczynnym kamieniołomem. Urządzono w nim parking z dwoma wiatami, obok zaś na ruinach starego wapiennika umieszczono taras widokowy. Trasa spaceru dodatkowo prócz wędrówki wałem obejmuje krótką pętlę polnymi drogami pośród łąk i pól uprawnych, na których również żerują różne skrzydlate stworzenia. Do obserwacji ptaków przyda się lornetka lub luneta, które można wypożyczyć w Urzędzie Gminy w Czernichowie.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024