category-icon

Łęknica Przez Rezerwat nad Młyńską Strugą - do ruin dawnej osady Młyna Kucyk

14 km
0 m
Łęknica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-05-17
Łęknica
category-icon
14 km
0 m
0 m
Łatwy
4.1/6
Rezerwat nad młyńską strugą leży nad rzeczką Skrodą [zam. Skródą], którą nazywa sie również Młyńską Strugą. Uwagę przyciąga czerwone i pomarańczowe zabarwienie wód rzeki. Rezerwat graniczy z Geoparkiem Łuk Mużakowa. Stanowi fragment charakterystycznego lasu naturalnego mieszanego z bogatym runem właściwym dla borów bukowo-dębowych. Jest jedną z najciekawszych, przyrodniczych i krajobrazowych, atrakcji w tym rejonie. Szlak, przez rezerwat od strony Łęknicy, zaczyna się od ulicy Wiejskiej i wiedzie w pobliżu licznych meandr rzeczki Skrody, do ruin dawnego młyna "Kucyk" - naprawdę warto zobaczyć ten naturlany, bogaty krajobraz. Początek trasy psuje widok dawnego wysypiska śmieci, jednak kierując się od niego w prawo [kierunek południowy-wschód - znajduje się tam kierunkowskaz] jest już tylko lepiej. Jest to świetna propozycja dla entuzjastów wycieczek rowerowych. Możecie Państwo podziwiać bogactwo drzewostanu, jak również runa leśnego. Przyroda w tym obszarze objęta jest programem Natura 2000, jest bardzo zróżnicowana i dziewicza. Rezerwat obfituje też w wiele gatunków zwierzyny leśnej, można tu spotkać np. Jelenie i Bobry. Dzięki dzialalności tych ostatnich powstają malowanicze rozlewiska.

UWAGA: należy surowo przestrzegać zakazów - jest to teren rezerwatu i obszar Natura 2000.

Rezerwat "Nad Młyńską Strugą" został założony 15 lipca 1970 roku.

Niezwykle interesujące są ślady, jakie pozostawiły wojska II Armii Wojska Polskiego, które forsowały Nysę Łużycką. Na jednym z buków wyryto napis "19 – IV – 45 BAZIUK front nad Nissą". W środkowej części rezerwatu napotkać można rów strzelecki i ślady po ziemiance. Na wielu drzewach widoczne są ślady po pociskach i odłamkach.

W rejonie ruin dawnego młyna i osady "Kucyk" odnaleźć można pozostałości dawnego mostka, nasypu po kolejce wąskotorowej, drogi stokowej, a także podstaw wału Cardana, który przenosił napęd ze spiętrzenia wód na turbinę młyna - aktualizacja, obecnie artefakt ten znajduje się w Parku OKSIR.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bory Dolnośląskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie