category-icon

Kubínska hoľa o wschodzie słońca

29 km
6 h 6 min
1.3 km
Słowacja, Žilinský, Oravský Podzámok
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-10-06
Słowacja, Žilinský, Oravský Podzámok
category-icon
29 km
1305 m
1317 m
Średni
6 h 6 min
6/6
Oravský Podzámok - Kubínska hoľa - Dva Pne- sedlo Príslop - Poľana - Javorová - Oravský Podzámok

Z miejscowości Oravský Podzámok na Kubínską hoľę podjeżdżamy czerwonym szlakiem rowerowym. Szlak poprowadzony jest drogą asfaltową, która trawersuje masyw Kubínskiej hoľi i dochodzi praktycznie pod samo schronisko (Chata Kubínska hoľa). Następnie droga asfaltowa przechodzi w gruntową i serpentynami wyprowadza pod górną stacje wyciągu krzesełkowego. Podjazd tym wariantem jest bardzo wygodny i przede wszystkim szybki – droga praktycznie jednostajnie (niezbyt stromo) wznosi się do góry.

Szlak czerwony biegnący grzbietem z Kubínskiej hoľi do sedla Príslop mniej więcej do połowy tego odcinka ma postać przyjemnej ścieżki, która następnie przechodzi w szeroką drogę gruntową.

Podjazd z sedla Príslop na Poľane i dalej na Javorovą kontynuujemy szlakiem czerwonym. Ostatni fragment tego podjazdu jest bardzo trudny, ponieważ szlak prowadzi błotnistą drogą zrywkową o znacznym nachyleniu. Na Javorovej odbijamy na szlak niebieski. Zjazd tym szlakiem również w większości odbywa się szerokimi drogami leśnymi. Miejscami, co prawda, występują tzw. ogrody kamienne dające możliwość posmakowania zjazdu typowego dla enduro, ale niestety tych miejsc za wiele nie ma. Natomiast dosyć znaczne niebezpieczeństwo stanowią zalegające miejscami duże ilości suchych konarów, gałęzi i twardych bukowych patyków.

Więcej na: www.rowerowepodhale.eu
Trasę poleca:rowerowepodhale.eu
rowerowepodhale.eu

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mała Fatra, Góry Choczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mała Fatra, Góry Choczańskie

Mapa prezentuje jedno z najczęściej odwiedzanych na Słowacji pasm górskich - Małą Fatrę, często nazywaną Tatrami w miniaturze. Masyw nie jest jednak zatłoczony przez turystów tak bardzo jak Tatry. Głównym miejscem wypadowym w Krywańską Fatrę jest miejscowość Terchová z bogatą bazą noclegową (hotele, domy wycieczkowe, prywatne kwatery, duży autokemping). Z Terchovej można samochodem dojechać na parkingi w głębi Vrátnej doliny, skąd zaczynają się liczne szlaki turystyczne i jest dolna stacja kolejki gondolowej Vrátna – Chleb. Łączna długość wyznakowanych szlaków turystycznych w masywie wynosi ok. 150 km. Podejścia na najwyższe szczyty Małej Fatry mogą być żmudne, gdyż różnica wysokości dochodzi czasami do 1300 m. W wyższe partie można dostać się również kolejką gondolową z Vrátnej, która wywozi turystów prawie na samą główną grań. Granią tą prowadzi czerwony, bardzo widokowy szlak turystyczny. Rejon Małej Fatry jest też jednym z najlepiej zagospodarowanych obszarów na Słowacji dla amatorów narciarstwa zjazdowego. Mapa prezentuje ponadto położone na wschód od Fatry Góry Choczańskie, których najwyższy szczyt - Wielki Chocz (1608 m) - słynie z malowniczej panoramy na większość gór Słowacji, w tym zwłaszcza na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Data wydania: 2016 / 217.

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020