category-icon

KRYM2012 - Dzień 13 i 14

1600 km
63 h 21 min
7.7 km
Ukraina, crimea, Rybnoye

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-06-08
Ukraina, crimea, Rybnoye
category-icon
1600 km
7722 m
7438 m
Średni
63 h 21 min
3.7/6
Więcej można przeczytać na naszej stronie klubowej:
http://www.sat4x4.pl/podroze/43-krym-2012/58-krym-2012.html

Środa 6 czerwca 2012
Dzisiaj jakoś humor nie dopisuje. Każdy z nas już wie że powoli zmierzamy w kierunku… no właśnie w kierunku końca naszej wyprawy. Trochę szkoda się żegnać z tym wszystkim.
Wspólnie na ostatni nasz obóz wybieramy mały cypel za plażą we wsi Portowe. Praktycznie na terenie rezerwatu „Łabędzie Wyspy” i rzeczywiście po chwili nad nami unoszą się czaple i klucze pelikanów. Nie mamy zbyt dużego pola manewru jeśli chodzi o miejsce noclegowe – bo na pozostałej części rezerwatu jest zakaz biwakowania. Odnajdujemy spokojny kawałek plaży z dala od „miejskiej” części gdzie jest trochę więcej ludzi.
Cóż – korzystamy z przepięknej pogody i bardzo ciepłego morza, w końcu to nasz ostatni dzień leniuchowania. Wieczorkiem kolacja ląduje na stole- skumbrie a pod stołem butelka „Kozackiej Rady” – to tak na pożegnanie chyba.
Idziemy wcześnie spać – jutro żegnamy się z Krymem

Czwartek/Piątek 7-8 Czerwca 2012
W kilku słowach można powiedzieć „żegnaj Krymie, żegnaj Ukraino – my wracamy do domu”
Wracamy zadowoleni, pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień
Po drodze jeszcze dwie małe przygody ….
Dorota prosi o mały postój przy lasku, więc zaraz za miasteczkiem zatrzymujemy się na chwilkę. Po chwili Dorota wraca z powrotem z wielkim uśmiechem na twarzy i trzymając w ręku… sam nie wierzę własnym oczom !! Dorota ma w ręku krzak „marychy” !! hmmm pewnie sama tak tutaj sobie wyrosła… ciekawe !
Jedziemy dalej, kilometry uciekają a ja coraz bardziej muszę kontrować kierownicą aby utrzymać się na drodze. Najpierw tłumaczę to sobie koleinami i szerokimi oponami ale po chwili już tak łatwo nie jest. Wyglądam przez okno … kurcze – złapałem gumę.
Szybka akcja na drodze, prawie jak na pit-stopie sportowym (ale jak mogło być inaczej mając Dreada u boku) i po 15 minutach na osi nowe koło. W najbliższym miasteczku zatrzymujemy się w przydrożnym warsztacie oponiarskim. Tak na wszelki wypadek, żeby nie sprawdziło się prawo Murphy’ego na dalszej trasie i …
Pan z warsztatu pooglądał dokładnie oponę (ja już myślałem że po niej – widząc jaki kawał żelastwa z niej wystaje), przy okazji pooglądał samochód i stwierdził krótko „problema niet”
Po 20 minutach miałem na nowo założoną naprawioną oponę na osi (wcześniej wyważoną osobno felgę a dopiero potem felgę z oponą) a za wszystko zapłaciłem równowartość… 24 PLN !!
Jedziemy dalej – w stronę granicy. Tą samą drogą i z tym samym noclegiem co w dwa tygodnie temu.
Po przejechaniu granicy (z małymi dyskusjami na temat smaku Krymskiej czekolady z celniczką z Ukrainy) decydujemy się na jazdę prosto do domu.

Jest piątek, 8 czerwca 2012 – właściwie to już sobota bo dawno po północy. Na parkingu za bramkami w Mysłowicach zatrzymujemy się na chwilkę. Każdy z nas jest zmęczony ale … zadowolony z przeżytych ostatnich dwóch tygodni. Jakoś ciężko nam się jest pożegnać ze sobą – no bo jak – ostatnie 14 dni byliśmy jak jedna rodzina pod wspólnym dachem (no może tarpem) Jedliśmy z jednego gara… i tak nagle się to ma skończyć ?
Niestety tak. Żegnamy się ciepło i rozjeżdżamy do swoich domów

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Dolinki Podkrakowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolinki Podkrakowskie

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Tereny te obfitują w ciekawe formy rzeźby krasowej, piękne krajobrazy i zabytki. Wszystko to wpływa korzystnie na rozwój turystyki. Szczególnie popularna jest tutaj turystyka rowerowa, piesza oraz wspinaczka. Zasięg mapy wyznaczają: Sułoszowa na północy, Rudno na zachodzie, Mników na południu i Kraków na wschodzie. Rok wydania: 2024

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017