category-icon

Krutynia, z plaży w Cierzpiętach do Zielonego Lasku.

9.4 km
2 h 40 min
156 m
Polska, warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski, Mazurski Park Krajobrazowy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-22
Polska, warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski, Mazurski Park Krajobrazowy
category-icon
9.4 km
156 m
157 m
Średni
2 h 40 min
3.9/6
Krutynia, odcinek od plaży wiejska w Cierzpiętach do Zielonego Lasku przez Rezerwat Krutyni. Początek, w związku z wiatrem, dość niespokojny z powodu dość dużych fal na jeziorze przez co trzeba było popłynąć trochę dłuższą drogą pod falę, a następnie wzdłuż trzcin dopłynąć do wejścia do rz. Krutyni. Po chwili krótka przenoska omijająca śluzę, na której akurat trwały prace budowlane. Dalej spokojnie płyniemy do jez. Krutyńskiego, z którego ponownie wpływamy do rz. Krutyni. Jesteśmy na terenie Rezerwatu Krutyni. Płyniemy w końcówce października, celowo czekając na ten właśnie czas. Jesteśmy praktycznie sami, tylko ścieżką dydaktyczną wzdłuż rzeki spaceruje parę osób. Piękny, spokojny jesienno-złoty spływ bez niespodzianek. Płytko, dno mieni się kolorami piasku, kamieni, gąbek i wodnej roślinności. Słychać dzięcioły, przelatują zimorodki do ostatniej chwili siedząc na wystających z wody konarach i przyglądając się nam z ciekawością. Nad nami krąży para myszołowów, ale już po chwili pojawiają się dla odmiany stada kaczek i łabędzi, które co chwile nurkują pasąc się rosnąca w wodzie trawą i wystawiając swoje kuperkiem jak spławiki. Gdy prawie wpływamy jednemu w ten wystajacy kuperek, zamiast uciekać - podpływają do samego kajaku czekając na jakiś smakołyk. Łabędzie dostojnie niczym baletnice, a kaczory mieniąc się w słońcu kolorowymi łebkami, z zakręconymi jak loczki piórkami na kuprach. Widać latem są dokarmiane, przez spływające tłumy, więc w ogóle się nie boją. Dopływamy do m. Krutyń, masa knajp pozamykanych o tej porze roku, pomostów i zacumowanych przy nich drewnianych łodzi i... cisza... Przy rzece pasą się konie. I tak powoli dopływamy do rozlewiska przed młynem w Zielonym Lasku i tu, w miejscu naszej bazy wypadowej kończymy żeby zdążyć jeszcze pognać, tym razem pieszo, ścieżką dydaktyczną wzdłuż rzeki ciesząc oczy urodą tej rzeki i lasu. Bajka! Malina nad Maliny! Wrócimy tu jeszcze zimą i wiosną, ale nie latem... Cisza, nostalgia, feeria barw, zapach jesiennego lasu, promienie słońca przedzierające się przez gałęzie z żółtymi liśćmi. Smakować to do końca życia bardzo by się chciało.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022