category-icon

Krokusy w Gorcach - dzień 1

24 km
8 h 49 min
574 m
Lubomierz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-04-09
Lubomierz
category-icon
24 km
574 m
391 m
8 h 49 min
4.2/6
Lubomierz - Rzeki Dyrekcja GPN - Przełęcz Borek - Hala Turbacz - Schronisko PTTK Turbacz - Wiesielakówka - Bukowina Waksmundzka - Tomisiówka - Łopuszna, Zarębek Średni

UWAGA - pozycja "prędkość" jest wielkością raczej iluzoryczną, bardziej wirtualną niż rzeczywistą bowiem nie wyrzuciłam z zapisu GPS czasów strawionych na postoje w tym najdłuższy w schronisku, a także nie sposób było uporządkować w ogóle pewnych szczegółów, bowiem mój GPS w górach szaleje i trzeba sporo wysiłku, by długość trasy była zbliżona do rzeczywistej ... pierwotny odczyt dał wynik około 10 km dłuższej trasy, więc uważam jej "stemperowanie" do realnych wartości za pewien rodzaj sukcesu. Uważam też że w przybliżeniu wliczając postoje, wszystko współgra z realiami w terenie. Życzę miłego wędrowania, jeśli nie w terenie, to przynajmniej wirtualnego.

Do Lubomierza przyjechaliśmy wcześnie rano autokarem prosto z Warszawy. Noc jak zwykle spędzona raczej drzemiąc niż śpiąc. Przebraliśmy się z stroje do wędrówki w ostatnim mijanym po drodze MC Donaldzie gdzie też zjedliśmy śniadanie. Bagaże zostawiamy w autobusie i na trasę wyruszamy na lekko, tylko z podręcznym bagażem. Resztę znajdziemy wieczorem w lukach naszego autokaru czekającego przy hotelu w Łopusznej.

A teraz pora w drogę. Świat przesłania mgła, siąpi drobny kapuśniaczek. Dzisiaj najwyższym punktem wędrówki jest schronisko PTTK pod Turbaczem. Część osób i tak wejdzie jednak wyżej, bowiem przespaceruje się dodatkowo na Turbacz, który jest dopiero jutro w programie.

Do Hali Turbacza dojdziemy malowniczą doliną Kamienicy z początku szlakiem niebieskim, a od przełęczy Borek szlakiem żółtym prowadzącym wprost ku schronisku. Po drodze czeka nas podziwianie pięknych okoliczności przyrody i łąk pełnych krokusów ... Krokusy to cel naszej turystycznej eskapady.

Tydzień wcześniej inna ekipa Aktywnych+ miała słoneczną pogodę, a my mamy krajobraz zasnuty mgłą ... raz cieńszą jej woalką, raz grubszą. Jest też dużo chłodniej niż tydzień temu więc krokusy tulą swe łebki i nie pokazują kolorowego wnętrza kielichów. Do tego ciepło minionego tygodnia roztopiło śnieg i lód zalegający w wyższych partiach stoków i teraz pod nogami mamy tego skutki ... gliniana breja atakuje bezlitośnie nasze buty i ubrania.

Nikt jednak nie mówił, ze będzie lekko, a może i mówił myśląc o technicznej stronie trasy. Tak ... trasa jest technicznie łatwa, ale dzisiaj mocno wymagająca ze względu na okoliczności przyrody.

W wędrówce zdecydowanie pomagają mi kije trekkingowe. Dzięki nim udaje się utrzymać pionową postawę. Ale nastroje w liczącej 50 osób ekipie są i tak bardzo pogodne i wesołe.

Niewyspani może, ale szczęśliwi ruszamy potężną grupą do przodu, by już wkrótce podzielić się na mniejsze, kilkuosobowe zespoły idące własnym rytmem. Przez cały czas towarzyszy wędrówce mgła, w dużej części, głównie przy schodzeniu do Łopusznej błoto, czasem śnieg i lód, czasem drobny deszcz, ale dzisiaj niezbyt nawet męczący.

W schronisku jemy smaczne posiłki ... menu jest obszerne ... mamy np. , barszcz czerwony, zupę chrzanową, żurek z żeberkiem, czy pierogi o wybranym smaku. Jest herbata w wielu rodzajach ... ja polecam z brusznicą ... wspaniała, jest kawa do wyboru, piwo, doskonała szarlotka i bardzo miła i sprawna obsługa. Dziś wieczorem będzie wesele, więc i roboty jakby jest więcej, ale turyści na tym nie tracą, bo obsługa schroniska podzieliła umiejętnie między siebie zadania.

Na weselu nas nie będzie, ze schroniska bowiem po godzinie czy dwóch schodzimy do Łopusznej najpierw szlakiem żółtym, potem niebieskim z wariantem trudniejszym, ale krótszym i łatwiejszym, choć dłuższym, który gwarantuje nam nieco więcej pięknych scenerii i dwa trzy kilometry więcej drogi. Cała przyjemność po naszej stronie - idę z grupą wybierającą dłuższy wariant. Do hotelu w Łopusznej dochodzimy na długo przed planowaną obiadokolacją, więc kąpiel pod ciepłym prysznicem daje przyjemność i odprężenie.

Dzień można zaliczyć do bardzo udanych. Trasa ciekawa, łatwa technicznie, choć ze względu na pogodę nieco trudna w zachowaniu równowagi, dlatego bardzo polecam kije trekkingowe, miałam je pierwszy raz na trasie, bo uważałam chodzenie z kijami po górach za "obciach", ale zmieniłam zdanie po ostatniej pienińskiej wędrówce i dzisiaj jestem z tego bardzo zadowolona. Polecam więc kije i ... polecam też Gorce są bardzo piękne o każdej porze roku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gorczański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorczański Park Narodowy

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe, polany szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, osobliwości przyrodnicze, szałasy (zwykłe, zabytkowe, będące własnością GPN, inne), a także wiele innych interesujących elementów. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają: informator teleadresowy oraz fotografie. Mapa powstała przy współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. 

 

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Miejscowości na trasie