category-icon

Kraliky

100 km
6 h 16 min
1.4 km
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-08-02
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie
category-icon
100 km
1377 m
1336 m
Łatwy
6 h 16 min
5.8/6
Po kilku dniach ciągłego deszczu , wreszcie prognozy były dobre. Pomimo tego dzień wstał szary i nic nie zapowiadało ,że pogoda się poprawi.
Po ósmej sąsiadki wyszły gdzieś z „kijami” , czas więc i na mnie.
Drogi leśne jeszcze rozmokłe , więc wybrałem „asfalt”. Znaną już drogą udałem się do przejścia granicznego na Przełęczy staromorawskiej , a potem zjazd w kierunku Starego Mesta . Jak zwykle na tej trasie piękne widoki w kierunku Śnieżnika, a jeszcze pogoda zaczęła się faktycznie poprawiać.
Ze Starego Mesta droga w kierunku Hanuszowic , a potem na około 2 kilometry przed tą miejscowością skręcić należy w kierunku Kralik .
Asfaltowa niezbyt ruchliwa trasa zaprowadzi nas prosto do tej miejscowości. Po drodze podziwiać można piękne widoki na Masyw Śnieżnika i Trójmorski Wierch , szczególnie widoczny ze względu na znajdującą się tam wieże widokową.
Już na kilka kilometrów przed Kralikami , po lewej stronie na tzw. Łysej Górze widoczny jest klasztor..
Dawno już tam nie byłem , więc w miejscowości Kraliki , tuz po minięciu tablicy z napisem Kraliky skręcić należy w lewo w kierunku miejscowości Cervena Voda.
Można pojechać jeszcze kilkaset metrów i próbować „zdobyć „ klasztor droga przeznaczona dla piechurów , ale jest ona dość stroma .
Do klasztoru prowadzi dość wąska , asfaltowa droga , która troszkę daje się we znaki . Trud wynagradzają piękne widoki na okoliczne góry oraz odremontowane chaty.
Po prawej stronie , tuz przed klasztorem , na łące widoczne jest coś co przypomina „bramę „ aż korci aby to zobaczyć.
Ale najpierw klasztor.
Nad miasteczkiem Králíky, na tzw. Łysej Górze, wznosi się kompleks odpustowy połączony z miastem alejami z licznymi kapliczkami. W dawnych czasach udawały się do niego pielgrzymki dzieci, organizowały w nim procesje i modliły się. W jednej z takich pielgrzymek wziął udział również mały Tobiáš Jan Becker (1646 - 1710), późniejszy biskup Hradec Kralove. Właśnie on kazał zbudować na szczycie góry kościół, oddany do użytku w 1700 roku. Jeszcze w tym samym roku do kościoła przeniesiono obraz Miłosierdzia Matki Boskiej. Wkrótce stał się on centralnym punktem kompleksu, z kolei Łysa Góra otrzymała nową nazwę - Góry Matki Boskiej. Klasztor na Mariánskim kopci (Góra Maryjna) koło Králíków służył od momentu jego dokończenia w 1710 roku zakonowi serwitów, z kolei od 1883 roku zakonowi redemptorystów. W latach od 1950 do 1960 w klasztorze mieściło się więzienie dla księży. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj dom sióstr zakonnych. Do klasztoru prowadzi aleja zwana Święta Drogą, która bierze swój początek na Małym Rynku w Kralikach. Unikalną atrakcją klasztoru są Święte Schody. Są one podobizną schodów na zamku Antonia w Jerozolimie, przewiezionych następnie do Rzymu. Po nich kroczył rzekomo Jezus Chrystus na sąd do Poncjusza Piłata. Pielgrzymi wchodzą schodami na górę na kolanach, podczas gdy normalne boczne schody służą do zejścia na dół. Z Mariánského kopce (Gory Maryjnej) roztacza się przepiękny widok na Králíky, Suchý vrch i Kralicki Śnieżnik.
Po nasyceniu oczu pięknymi widokami , zakupienia dwóch aniołków , dla dwóch bliskich osób , ruszam do miejsca , które jak sądziłem są ruinami.
Łatwo tam trafić bo przez łąkę prowadzi ścieżka po której wędrują odwiedzający klasztor.
Gdy podjechałem bliżej , okazało się ,że jest to współczesna rzeźba, pomnik myśliciela. Nie wiem z jakiego powodu pomnik ten tam został postawiony.
Ale widoki z tego miejsca i samo miejsce warte jest odwiedzenia, tak aby się trochę pomyśleć.
Po drodze jeszcze odwiedziny w Kralikach, słodkie bułeczki , kofola i przez przejście graniczne w Boboszowie , do domu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022