Kraków - Ojców - Kraków

Dodano 2 lipca 2022 przez aplikację Android
Kraków - Ojców - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

258894
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 43,2 km
  • Czas trwania: 1 h 59 min
  • Średnia prędkość: 21,62 km/h
  • Przewyższenie: 269,49 m
  • Suma podejść: 1 091,1 m
  • Suma zejść: 1 094,9 m
  • Data: 2 lipca 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1458957
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1458958
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1458959
Brama Krakowska w Dolinie Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny.
Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy).
Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1458960
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1458961
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1458962
kościół pw. św. Mikołaja w Skale
Najstarsze elementy kościoła w Skale: mury nawy i część prezbiterium, wzniesione zostały w stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół dwukrotnie spłonął: w 1737 i 1763. Za każdym razem został odbudowany. Podczas tych prac nadano całemu kościołowi charakter późnobarokowy. W latach 1948-1949 świątynia została powiększona: dobudowano zachodnią część celowo w taki sposób, aby odznaczała się od reszty budynku.
1458963
Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi
Świątynię ufundował Aleksander Ługowski, ówczesny właściciel Korzkwi. Budowa trwała 10 lat i ukończono ją w roku 1630. Nowy, murowany kościół zlokalizowano w pobliżu, lecz najprawdopodobniej nieco powyżej wcześniejszego kościoła drewnianego. Budynek o cechach manierystycznych, murowany, oszkarpowany, orientowany, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. W fasadzie wieża, w górnej części ośmioboczna.
1458964
Zamek w Korzkwi
w 1352 r. Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował zamek, który pełnił funkcję obronną i mieszkalną rodu Zaklików do II poł. XV wieku. Pod koniec XV w. oraz 1720 r. budowla została przebudowana, a pod koniec XIX w. popadła w ruinę. Od 1997 r. zamek jest stale zamieszkany przez rodzinę Donimirskich którzy podjęli się odnowienia i odbudowania zamku. Zagospodarowywane jest również całe wzgórze zamkowe oraz podnóże warowni.
1458965
Korzkiew
Na parkingu przed zamkiem znalazło się miejsce na kiosk gastronomiczny i kilka stołów wykonanych z pni drzew
1458966
Dworek Białoprądnicki w Krakowie
Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach mieści się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciąga sie park im. Tadeusza Kościuszki.
1461075
konfiguracja trasy
Po fali rekordowych upałów nastał dzień chłodniejszy z temperaturą więc grzechem by było go nie wykorzystać. Z braku czasu mogłem sobie jednak pozwolić na wycieczkę stosunkowo krótką bo przez Dolinę Prądnika do Ojcowa. Panujące w poprzednich dniach upały chyba przepłoszyły turystów bo pomimo wakacji i soboty a więc dnia wolnego turystów było bardzo mało. Mi osobiście to nie przeszkadzało bo nie przepadam za tłumami. Podczas tej wycieczki, z uwagi na ograniczony czas, podarowałem sobie zwiedzanie i w zasadzie tylko przemknąłem przez Dolinę Prądnika. Ponieważ nie lubię wracać tą samą drogą, powrót wytyczyłem przez m.in. Skałę, Smardzowice i Korzkiew. Jeszcze niedawno jadąc przez Smardzowice można było zobaczyć drewniany dworek z 1933 r.. Obecnie po tym dworku nie ma już śladu a mniej więcej w miejscu gdzie stał powstaje nowy, murowany budynek. Na swoim miejscu nadal natomiast tkwią kościół i zamek w Korzkwi i nie tylko tkwią ale wygląda na to, że mają się dobrze. Kościół został niedawno wyremontowany, zamek też tętni życiem. Podczas tej wycieczki z przyjemnością zauważyłem, że przybywa miejsc, gdzie się można zatrzymać i coś zjeść lub wypić. Jeszcze nie tak dawno nie było żadnego takiego miejsca a teraz naliczyłem ich 5, nie licząc samego centrum Ojcowa. Przybywa także miejsc, w których można zostawić samochód w drodze do Ojcowa a tych do niedawna też praktycznie nie było. Niestety pomimo pojawienia się tych miejsc, jest dużo kierowców, którzy parkują samochody na wąskiej drodze do Ojcowa ignorując jakiekolwiek zakazy czy zdrowy rozsądek w tym także w zatoczkach przewidzianych do wymijania i oznaczonych znakiem zakazującym parkowania.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.