category-icon

Korona Gór Polski rowerem #19 { Wysoka Kopa, Skopiec}

94 km
11 h 42 min
1.5 km
Szklarska, Świeradów, Jelenia Góra, Komarno, Wojscieszów, POdgórki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-08-15
Szklarska, Świeradów, Jelenia Góra, Komarno, Wojscieszów, POdgórki
category-icon
94 km
1525 m
1677 m
Trudny
11 h 42 min
4.3/6
Etap przedostatni. Dzień ~około osiemnastego :)
Wczorajszy wieczór pozwolił zobaczyć jeszcze jedną ciekawą rzecz. Szklarska Poręba ma zupełnie inny klimat i wygląd za "pierwszą górka" :). To część tzw chyba, Szklarskiej sredniej. Bardzo klimatyczne.
Kieruję się w stronę Zakrętu smierci, gdzie zamierzam wbić się na szlak wiodacy przez Góry Izerskie, które na oko tam się własnie zaczynają.
Do wyboru był czerwony, do którego musiałbym zjechac trochę w doł i żółty z za zakrętu do którego trzeba podjechać w górę. Wybór oczywisty :)
Zakręt, chcoć wcześnie oblegany przez mnóstwo chetnych do podziwiania panoramy Karkonoszy, która trzeba przyznac z tego miejsca jest atrakcyjna. Ale nie tak jak z pierwszego izerskiego szczytu - Wysokiego Kamienia. Oprócz fajnych skałek, których również kilka było po drodze wiodącej równo do góry przyjemnym naturalnym szlakiem trochę z korzonkami, trochę z kamieniami, trochę z wypłaszczeniami trochę z ludźmi, jest tam na wysokim kamieniu schronisko. Można tam wejść stromym z boczem, albo wjechać na około. Wszedłem. Zszedłem i pojechałem dalej. Dalej zdarzyła się historia kooegzystencji pieszych i rowerzystów na szlaku.
Czy jedni toleruja drugich a drudzy pierwszych to zupełnie inna historia, ale jeśli występują jakieś nieporozumienia to często wynikają one z nadwrażliwośći i zbyt ograniczonego zaufania. Ograniczone zaufanie trzeba mieć to prawda. ale. - (reszta tematu w nastęnym odcinku, z braku miejsca : )
Zmiana koloru szlaku na czerwony i dalej. Dalej kopalnia. Nieczynna ponoć, ale szlak ją omija, chociaż można było przez nią. Szlakiem straciłem trochę wysokości i trzeba było ją odrabiać, trochę trudniejszym kawałkiem z mega korzeniami i ciasnymi wirażami między drzewami :). Jak już wczłapiemy się na drogę, - wiodącą od kopalni, bez tych atrakcji, dojeżdzamy do wiaty, za którą skręca szlak do Szczytu Wysokiej Kopy. Trochę mokrawo miejscami, trzeba przeskakiwać bagniste miejsca, i klucząc po płaskej nie za gęsto porosniętej drzewami kopie, znajdujemy szczyt. Nie dorównuje widokowym możliwościom porzednikowi, ale jest najwyższy :).
Tu możnaby zrobić w tył zwrot i skierować się ku innym niezdobytym górom, ale już od jakiegoś czasu jak wspomniałem, chce mieć z tych górek wiecej przyjemnosći niż tylko 28 szczytów. Ruszyłem wiec w kierunku przeciwnym do wynikającego z logiki wyprawy, na Stóg izerski. Trzymając się czerwonego szlaku. A czerwony szlak, jesli ktoś nie wie, ma w Izerach podwójny przebieg. Ten oficjalny czerowny i szutrową Białą a póżniej Telefoniczną drogą. Do przełęczy Mokrej jedzie się bardzo szybko, po czym wpada się w waską szlakową ścieżkę... I wpada się :)
To co jest dalej trzeba przeżyć -Rudy grzbiet, Kożi Grzbiet, Podmokła. To naprawdę super kawałek. Co chwila rower grzązł w różnych wodnych zapadlinach, czasem tylko wodnych a czasem bardzo błotnych. Cud, że sucha nogą wydostałem się na Polane Izerską. Dalej w ramach rekompensaty pojechałem na Stóg już szutrem.
Po chwili relaksu w schronisku, podążyłem w kierunku od dawna zamierzonym - na czerwony do Świeradowa. Kto zna ten wie, kto nie zna, i pozycjonuje swoje umiejętności na zaawansowane, niech pozna. Jeden z dających dużo radości kawałków. Bardzo techniczny ( :) wiem, będą tacy którzy powiedzą, - łatwizna, ) bardzo zróżnicowany, niewybacząjacy zawachań wyryp po dużych i średnich kamlotach, trawiastych singlach, i czego tam jeszcze nie ma:)
I tam właśnie, druga historia spotkań pieszo - rowerowych. (o tym w sastępnym odcinku bo tu się nie mieści :) )Pierwszą część, do drogi tylko raz zjechałem "na raz" bez zatrzymania. - i był to pierwszy i ostani raz. Za każdym następnym wiedziałem już co mnie czeka i zawsze jakieś stopy były :). Tym razem też.
Normalnie zjechałbym nielegalem dalej na wprost, ale z plecakiem ten pierwszy odcinek dał mi w kość i resztę trzymałem się szlaku do konca. W Świeradowie niemiła niespodzianka, bo miałem ochote na dobrą pizze w starym budynku zdrojowym a tam zamienili ją na gofry :(
Ruszyłem więc dalej. Dalej to ciągnąca się w nieskończoność droga przez jelenią Górę do...
A może jeszcze załapiemy ten Skopiec?
Po krótkiej kalkulacji stwierdziłem, że jesli szczyt jest tak łatwy jak wynika z mapy to dam radę.
Przycisnąłem wiec mocniej i przed wieczorem zaczałem wspinac się na najwyższy szczyt gór Kaczawskich.
A wbrew pozorom, było na co się wspinać. I to bardziej od samego podnóżna gór, niż pod szczytem.
Prawdę powiedziaszy już od poczatku żółtego szlaku przy kościele, asfalt zaczyna piąć się w góre z nachyleniem solidnym na tyle, że tylko nadciągający zmrok trzyma mnie w siodełku. Na szczeście, było tego może z półtora kilometra, może dwa. Do słupka z zwieszonymi butami. Nie wiem o co z nimi chodzi ale tam skręca się w prawo i dalej niebieskim wjeżdza na szczyt. Pod groźbą, że ten szlak niedługo zostanie zamkniety bo droga jest prywatna. Póki co szczyt znaleziony już po zachodzie słonca. W lekkim mroku na malutkej lesnej polance.
Etap bardzo urozmaicony, trudny i ciekawy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rudawy Janowickie Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rudawy Janowickie Mountains

The Rudawy Janowickie is a mountain range in the Western Sudetes in Poland, in the Lower Silesian Voivodeship. On the map in detailed scale tourist attractions, cycling and walking trails and climbing areas are marked.

Valley of Palaces and Gardens
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Valley of Palaces and Gardens

The Valley of Palaces and Gardens is a very detailed tourist map covering the area of Jeleniogórska Valley and a part of Rudawy Janowickie and Kaczawskie Mountains. The map indicates the walking time on individual tourist trails. Year of publication 2019

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Dolina Bobru
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Bobru

Mapa Doliny Bobru zasięgiem obejmująca obszar od Jeleniej Góry do Bolesławca. Na mapie zaznaczono szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. 

Karkonosze Mountains
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze Mountains

The Giant Mountains (Karkonosze Mountains) are the highest mountain range of the Sudetes mountain system. The highest peak, Sněžka (1 603 m; Polish: Śnieżka), is the Czech Republic's highest point. The range is located in the northern Czech Republic and the south-western Poland. Map range: Rokytnice nad Jizerou to the west, Velka Upa to the south (Czech Republic), Kowary to the east and Jelenia Góra to the north (Poland).