Korona Beskidu Niskiego - part V - Piotruś, Cergowa i Baranie

Dodano 20 sierpnia 2021 przez plik GPX
Korona Beskidu Niskiego - part V - Piotruś, Cergowa i Baranie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

225388
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 49,4 km
  • Czas trwania: 10 h 43 min
  • Średnia prędkość: 4,6 km/h
  • Przewyższenie: 411,44 m
  • Suma podejść: 2 103,42 m
  • Suma zejść: 2 096,69 m
  • Lokalizacja: Dukla, Tylawa, Mszana
1271307
Start i Meta
Biwak Stasiana. Dla kogoś przybywającego z dalszych stron, jest możliwość przenocowania pod namiotem. W pobliżu rzeczka gdzie można sie przemyć.
1271308
Piotruś
Piotruś 728 m.n.p.m. – szczyt w Beskidzie Niskim w paśmie Beskidu Dukielskiego. Zalicza się on do szczytów Korony Beskidu Niskiego. Na stokach Piotrusia odkryto jaskinie, bije tu także źródełko związane legendą ze św. Janem z Dukli.
1271309
Kaput Waldu
Kaput Waldu 648 m.n.p.m. Biegnąc minąłem go nie wiem kiedy, tak wiec nieoznaczony na szlaku.
1271310
Biały Potok
Niewielki potoczek mimo braku kładki spokojnie można przejść po kamieniach nie mocząc nóg.
1271311
Stary Cmentarz
Jeden z trzech cmentarzy w Zawadce Rymanowskiej
1271312
Kościół pw.Narodzenia Najświętszej Mari Panny
Przed przejęciem przez koścół rzymskokatolicki i wysiedleniem miejscowej ludności łemkowskiej była to Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Zawadce Rymanowskiej
1271313
Cergowa
Cergowa 716 m.n.p.m. Dominujący nad Duklą szczyt w Beskidzie Dukielskim należący do Korony Beskidu Niskiego. W 2018 zbudowano wieże widokową dzięki której można podziwiać okolice mimo zalesionego szczytu.
1271314
Wiata
Chyba co niedawno ustawiona bądź wyremontowana. Czysto i miło. jest też miejsce na ognisko. Jedyny minus to w pobliżu domki.
1271315
Jasiołka
Można nieco dalej przejść przez mostek. Ja wybrałem nieco krótszą i bardziej mokrą wersje.
1271316
Pustelnia św. Jana z Dukli
Obecna Kaplica to już trzecia budowla związana z tym miejscem. Powstała w latach 1906-1908 na styl neogotycki według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego.
1271317
źródełko św. Jana z Duli
Dobra świeża i chłodna woda bijąca w sztucznej grocie pod tarasem kościółka.
1271318
Rozwidlenie szlaków
Zejście ze szlaku zielonego na leśną drogę. Początkowo słabo widoczna lecz po kilku metrach jest wyraźna.
1271319
Psy
Z pobliskiego terenu rolno- gospodarczego wybiegły mi trzy psy dość spore.Tak wiec uwaga na nie.
1271320
Chatka na Ropiance
Chatka Akademickiego Klubu Turystycznego "Maluch". W tym miejscu znajdował się budynek dyrekcji kopalni ropy naftowej. Wg informacji można przenocować w zamian za nniewielką pomoc.
1271321
Pompa Ropy Naftowej
Tablica ustawiona na pamiątkę pierwszej w Europie szkole wietrniczej.
1271322
Zabytkowa Chyżna Łemkowska
Muzełum kultury łemkowskiej.
1271323
Baranie
Baranie – szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Należy do Korony Beskidu Niskiego. Do jesieni 2005 na jej szczycie znajdowała się wieża obserwacyjna, zbudowana w czasie II wojny światowej przez Niemców. Konstrukcja runęła zimą 1999/2000. Obecnie Znajduje się tam całkiem spore i ładne zamykane schronienie wrazie złej pogody. Można tam spora grupka nawet przenocować, choć regulamin obiektu tego zakazuje.
1271324
Wiata
Wiata na granicy 1/165.
1271325
Zarośnieta droga
Zarośnieta droga. Nie wiem przegapiłem ją czy jest zarośnięta na odinku 1 km z malutkim hakiem. Nieco niżej dochodziła jakaś droga wiąc ewentualnie można by ominąć ten odcinek pewnie.
1271326
Mogiła żdowska
W sumie taka sobie no ale tylko 100 m od mojej trasy.
1271327
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy – prawosławna cerkiew parafialna w Zyndranowej. Świątynia znajduje się w centrum wsi. Budowla murowana, trójdzielna, w stylu łemkowskim.
1271328
Zejście z Trasy.
Tutaj jako że już zastał mnie zmrok a drogi troche zarośniete były. Troche sią pogubiłem. Może gdyby nie noc lub lesza czołówka było by lepiej.Po jakimś 1,5 km odnalazłe drogę na terenie dość podmokłym i do tego zmasakrowaną na wskutek prac przy wicince drzew. Może lepsza opcia to kontynułowanie zielonym szlakiem przez Ostrą no ale trzeba by nadrobić kilometrów.
Korona Beskidu Niskiego
Etap V
Piotruś, Cergowa i Baranie

Na miejsce startu wybrałem małą miejscowość Stasiana a właściwie punkt biwakowy na Stasianie. Taka tam dziura. Jedak był tam parking, w pobliżu rzeczka w której na koniec można sie nieco obmyć . Blisko był pierwszy szczyt Piotruś. Na koniec trasy było więc bardziej z górki. Dodatkowo w drodze na miejsce startu mijałem autem miejscowość Mszana gdzie był prawie półmetek mojej trasy i mogłem sobie tam zostawić drugą butelkę z wodą. Przed końcem trasy, jakieś 8 km wcześniej był też CPN gdzie w razie jak by zabrakło mi picia mogłem sie pewniakiem zaopatrzyć.
Niestety wystartowałem nieco późnawo około 10,45. Butelka wody w camelbag dwa rogale i paczka ciastek w plecaku. Z bazy namiotowej dość szybko i łatwo dotarłem w 45 min, żółtym szlakiem na szczyt należący do Korony Beskidu Niskiego, Piotrusia 728m.n.p.m.. Zbieg przez Kaput Waldu, ciągle żółtym szlakiem doprowadził mnie do Zawadki Rymanowskiej i dawnej drewnianej cerkwi a obecnie kościoła pw. Narodzenia Najświętrzej Mari Panny. Zbieg był łagodny ale dość krety i wąski. Bylo też sporo kamieni wiec biegłem spokojnym tempem. Tłoku nie było minąłem tylko trzy grupki wędrowców. Na koniec zbiegu minąłem Stary Cmentarz Zawadce Rymanowskiej. Teraz podejście ponad 3 km na drugi szczyt KBN Cergowa 716 m.n.p.m. gdze znajduje się wybudowana w 2018 roku wieża widokowa. ˛Stanołem na niej po około 11,5 km i 2 godz i 35 min.
Kolejny punkt na trasie to Pustelnia św. Jana z Dukli na 16 km trasy. Dotarłem tam czerwonym szlakiem z Cergowej po kolejnej godzinie i przeprawie przez Jasioke. Tam uzupełniam sobie wodę w źródełku, krótkie zwiedzanie kościółka w stylu neogotyckim i coś przekąsam. Po kilku chwilach ruszam dalej przez jakis fragment zielonym szlakiem. Na 17,5 km trasy opuszczam zielony szlak i biegnę leśną drogą w kierunku Mszana. Przed Mszaną jest spory ładny zbieg skrajem lasu z ładnymi widokami. Na odcinku asfaltowym miałem spotkanie z watachą psów, które wyskoczyły z czegość jakby jakiś na wpół opuszczony PGR. Po kilometrowym odcinku asfaltem przy przystanku autobusowy skręt w lewo i tam pod mostkiem nad rzeczką schowałem sobie rezerwową butelkę z wodą. Teraz znów do góry porządną szutrową z początku polną później leśną drogą aż do ścieżki prowadzącej do Chatki AKT Maluch zwanej również Chatką na Ropiance. Całe szczeście że jest tam sporo drogowskazów z Chatką gdyż scieżka prowadzaca przez łaki jest słabo widoczna.
Chatka na Ropiance znajduje sie w pobliżu miejsca wydobycia ropy. Sama chatka pełniła kiedyś funkcje budynku dyrekcji wydobycia ropy naftowej. Obecnie można tutaj przenocować w zamian za drobną pomoc. Śpi się na materacach na podłodze, nie ma też prądu a wodę czerpie się ze studni. Jedynie dojście prowadzą przez podmokłe tereny. Tutaj osiągam półmetek trasy czyli 24 km. Nieco dalej w Ropiance, trzy budynki mieszkalne na całą wioske, mijam pompei tablice upamiątniające pierwszą założoną w europie szkołe wiertniczą.
Następnie około 2 km kawałek asfaltowy z Ropianki do Olchowca. Tam przy OHP znów biegnę drogą szutrową, która doprowadzi mnie do Zabytkowej Chyżni Łemkowskiej 29 km. Znajduje się ona w starej chacie krytej strzechą. Nieco dalej zaczyna sie Magurski Park Narodowy i moje podejście na mój trzeci dziś szczyt KBN Baranie 752 m.n.p.m. Na górze zajduje się spore schronienie w razie złej pogody, gdzie spoko można by też przenocować choć przepisy zabraniają.
Pozostało mi jeszcze około 16 km do zakonczenia. Początkowo z Baraniego biegnę granicą Polsko-Słowacką. Mijam kolejną wiatę podobna jak na Baranim i po paru kilometrach opuszczam granice i czerwony szlak biegnąc troche zarosniętą drogą leśną w kierunku Barwinek. Niestety środkowy odcinek tutaj zrobiłem biegnąc sobie tak przez las bez rzadnej drogi. Nie wiem czy ją minąłem ją czy była już zarośnięta. Dotarłem do stacji benzynowej, musiałem zrobić kolejny kawałek asfaltem. Za CPN biegłem zielonym szlakiem, który praktycznie miał mnie już doprowadzić do miejsca startu. Przy cerkwi św. Mikołaja w Zydnarowej musiałem sięgnąć do plecaka po czołówke gdyż zaczynało się ściemniać. Pod koniec opuściłem zielony wąski i zarośnięty szlak aby pobiec jakąś inna ścieżką leśną która była na mapie. Miałem sobie nieco skrócić trasę. Trasę może tak ale nie czas. Wcześniej mimo zarośli było widać farbę oznaczającą szlak dalej za to nic. Czołówka słabo świeciła , ścieżki nie było widać i znów musiałem tym razem po ciemku przedzierać się przez nieco gęstszy las. Ślediłem linie wyrysowaną na moim GPS i dotarłem do kolejnejleśnej drogi na której grzązłem w błocie. Dopiero jakieś ostatnie 1,5 było porzadnie ubitą drogą. Czuż ostatnie 3 km zajeły mi dobrą godzine. Łącznie wyszło 49,5 km pokonane w 10 godz i 40 min. Suma podejść to niecałe 2000m.

Film z trasy

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.