Komu w drogę, temu w las

Dodano 26 marca 2014 przez rysowanie
Komu w drogę, temu w las
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37118
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

225112
Stacja Zaklików
225113
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej
wybudowany w stylu barokowym na początku XVII w. W XVIII i pod koniec XIX w. miały miejsce przebudowy (dobudowano m.in. dwie kaplice). Obok kościoła stoi dzwonnica z 1796r. W jej wnętrzu znajdują się trzy dzwony.
225114
Skrzyżowanie z drogą do Modliborzyc
225115
Rynek
225116
Fasada kościóła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika
wybudowany w latach 1645-1664 za sprawą chorążego bełskiego Stanisława Wioteskiego
225118
Rynek
225119
Rozdroże
z tyłu droga do Kochan
225120
Piaszczysty trakt
225123
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
wybudowany w latach 1903-1907, jako następca drewnianego kościółka, który spłonął w pożarze. Był początkowo świątynią filialną wobec kościoła w Pysznicy. Mieszkańcy Jastkowic nie mogąc się doczekać na utworzenie własnej parafii, przekazali w czerwcu 1925r. obiekt polskokatolickiemu kościołowi narodowemu. Spóźniona decyzja biskupa przemyskiego o powołaniu parafii z sierpnia 1925r. doprowadziła w efekcie do konfliktu o prawo własności świątyni. Doszło do zamieszek i interwencji policji, a kościół zamknięto. Dopiero 26 grudnia 1925r. nowy proboszcz w asyście policji odprawił pierwszą mszę święta. Z czasem nastroje się uspokoiły, a mieszkańcy wracali na łono kościoła rzymskokatolickiego.
225124
San
225125
Plac zabaw na rynku w Rozwadowie
225126
Widok na wieżę kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej
Kościół wzniesiono w latach 1898-1907 w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Konsekracji świątyni dokonał w dniach 19-21 maja 1911r. biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar (obecnie święty). Wieża kościelna ma 51 m. wysokości.
225127
Rondo w Kotowej Woli
W 2009r. w ramach dwudniowej wyprawy do Janowa Lubelskiego kapryśna aura uniemożliwiła nam z Justysią zwiedzenie puszczańskich kompleksów rozciągających się na pn.-zach. od krajowej dziewiętnastki. Niniejsza wyprawa wraz z kolegą Sławkiem była formą rekompensaty za tamten wyjazd, jego dopełnieniem. Niezależnie od niej w Lasach Janowskich bywałem często. W końcu z Tarnobrzega tutaj nie daleko, a dystans można jeszcze skrócić koleją. Do tego rozległe, leśne połacie, poprzecinane gęstą siecią dróg wszelakiego typu, pełne ciszy i niespodzianek w postaci malowniczych, wodnych akwenów, to prawdziwy raj dla rowerzystów. Tym razem wyruszyliśmy z Zaklikowa, opuściwszy na tamtejszej stacji pokład szynobusu zmierzającego do Lublina. Początkowa część wycieczki przebiegała nawierzchniami asfaltowymi. Najpierw do Modliborzyc, a potem, po chwili przerwy na tamtejszym rynku, gorszej jakości szosą w kierunku Lipy. Za miejscowością Kalenne skręciliśmy na równy i szeroki, gruntowy gościniec. Ostatnio.gdy nim podążałem droga była pełna dziur wypełnionych kałużami. Widać, że trakt przeszedł modernizację. Im bliżej było Jastkowic tym jakość gruntowej nawierzchni pogarszała się. Ostatni śródleśny fragment to piaszczysty szlak, na którym momentami trzeba było nie tyle prowadzić, co wręcz pchać nasze jednoślady naprzód. W międzyczasie wszędobylski piach wsypywał się górą do wnętrza butów. Wraz z wjazdem do Jastkowic nastąpił kres tych niedogodności. Odtąd, aż do obrzeży stalowowolskiego Rozwadowa znowu mknęliśmy po asfalcie. Po odpoczynku na rozwadowskim, pełnym zieleni ale i mocno zaniedbanym rynku pomknęliśmy w kierunku Kotowej Woli. Drogę stanowiła głównie szeroka gruntówka, stanowiąca dobrą alternatywę dla równolegle przebiegających i ruchliwych tras, łączących Stalówkę z Sandomierzem i Tarnobrzegiem. Od Kotowej Woli ponownie pojawił się asfalt. Jeszcze tylko skrót w kierunku tarnobrzeskiego osiedla Piastów, prowadzący przez Las Zwierzyniecki, prowadził po nawierzchni gruntowej. Wycieczka stanowiła przyjemne podsumowanie rowerowego sezonu, tym bardziej, że słoneczko dopisało.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
24 stycznia 2017 kys30 napisał:
kapitalna trasa!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.