Trudna, urozmaicona i bardzo ciekawa rzeka. Po trochu wszystkiego - zwałki, piękne meandry, progi wodne, młyny, żeremia... czyli same atrakcje :)
zaczynamy na moście przy kościele w Starym Kocinie, początkowo płyniemy przy zabudowaniach tej wsi, do pokonania zapadnięta, metalowa kładka, trochę zarośli, niskie progi wodne. za Kocinem, przed kolejnym mostem mamy śluzę o wysokości około jednego metra - bezpieczniej przenieść kajak, zaraz za mostem po lewej ruiny starego młyna. dalej jeszcze trochę zabudować i wpływamy w leśny teren - bardzo przyjemna okolica, dużo leżących drzew, stare kładki, progi wodne i mostki - to wszystko czeka nas do pokonania na tym odcinku. płynąc po lewo mamy polanę, po prawo las z pięknym drzewostanem. następnie rzeka przekształca się momentami w uregulowany kanał - kilka kładem i niskich progów do pokonania. później powoli zaczyna meandrować, szalenie się kręcić i krajobraz przekształca się w mokradła z lasem w tle. piękna okolica. wiele przeszkód, wartki nurt, momentami rzeka zarośnięta. przepływamy przez malowniczo położoną Wólkę Prusicką (most), następnie wpływamy w zalesiony teren który zaczyna przekształcać się w rozlewisko - bardzo dużo trzcin, latem ciężko się przez nie przebić i są prawdziwym utrapieniem, zimą nie ma większych problemów. dalej Kocinka powoli traci nurt i przekształca się w zbiornik wodny z tamą oraz młynem w Kuźnicy - konieczna przenoska, przy okazji przenoski warto zatrzymać się na pysznego pstrąga z tutejszych stawów hodowlanych - przepyszny...
dalej ruszamy spod mostu w Kuźnicy - pod mostem lekko kamieniście, następnie teren leśny, przepływamy koło ośrodka harcerskiego z piękną plażą i altanką na małej wysepce - bajka. dalej kilka działek letniskowych, cały czas mocno zalsiony teren, towarzyszą nam liczne zwałki i przeszkody, kilka żeremi... ogólnie odcinek bajkowy. po paru kilometrach trafiamy na kolejny młyn położony pośrodku lasu - nadal czynny (w remoncie w dniu spływu) z roku 1935 - konieczna przenoska.
później gwóźdź programu - tzw: złote oko Kocinki, czyli przecudny meander który można zobaczyć na zdjęciach - przepiękny...
dalszy odcinek bez zmian - rzeka meandruje na leśnym odcinku tworząc wiele zwałek i przeszkód do pokonania... po kilku kilometrach dopłyniemy do wsi trzeba - można skończyć spływ pod mostem, my jednak postanowiliśmy pokonać niewielki kawałek i przepływając obok okolicznych gospodarstw dopłynęliśmy do Liswarty - i po zaledwie kilkuset metarch płynięcia Liswartą docieramy do mostu łączącego Kule z Trzebcą, gdzie kończymy nasz spływ.
pozdrawiam współtowarzysza Pointera ;)
obszerna wideorelacja ze spływu:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLwRYiTWxVHfSdLL2VaZm2cGpiUIfDyvwq
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami. Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Wieluńska
Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Wieluń, Działoszyn, Pajęczno, Kłobuck, Blachownię i Częstochowę. Obszar ten charakteryzuje się zmiennym krajobrazem – od rozległych równin po wzniesienia sięgające 300 m n.p.m., skały wapienne i jaskinie. Najcenniejsze fragmenty Jury objęte są ochroną w postaci Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowy Dolina Górnej Liswarty. Dużą atrakcją w regionie są doliny rzek: Warty i Liswarty. Popularnością cieszą się tu spływy kajakowe. Jest to atrakcyjny teren na wycieczki piesze i rowerowe.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie
Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.