Kociewie Szlakiem to znakowana trasa skierowana do miłośników MTB. 36 km szlak kluczy przez liczne wzniesienia górujące nad malowniczymi jeziorami i torfowiskami Lasu Szpęgawskiego. Trasa stanowi podstawę treningową dla odbywającego się co roku wyścigu kolarstwa górskiego, dlatego też dla bezpieczeństwa została wyznakowana tylko w jednym kierunku. Nie oznacza to jednak, że można tu pędzić ile sił w nogach bez większego zastanowienia. W wielu miejscach, gdzie trasa krzyżuje się z innymi znakowanymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi, a także konnymi, należy zachować ostrożność. Wybierając się więc na szybką przejażdżkę, należy mieć oczy dookoła głowy. Trasa rozpoczyna się spod Leśniczówki Szpęgawsk w gminie Starogard Gdański.
Trasa nie jest trudna, ale bardzo urozmaicona. Trasa pokonuje bowiem wiele wzniesień przeróżnymi drogami: od szerokich leśnych duktów, po wąskie, najeżone korzeniami ścieżki wymajające od kolarza dobrej techniki i skupienia. Nawierzchnia też jest bardzo różna: przeważają szutry, ale zdarzają się także grząskie piachy i błoto. Sporadycznie występuje także asfalt i bruk. Trasa jest dość interwałowa i zwrotna. Pokonujemy wiele długich, męczących podjazdów i zjazdów i kiedy mamy już tego wszystkiego trochę dość, wysiłek rekompensują piękne widoki w postaci licznych akwenów. Na trasie mijamy jeziora: Jamertal, Żygowickie, Zduńskie i Szpęgawskie.
Ciekawostka z kart historii:
Trasa przebiega nieopodal polany, na której znajdował się niegdyś gród Juranda ze Spychowa. I choć postać rycerza jest fikcyjna, stworzona przez Henryka Sienkiewicza na potrzeby powieści historycznej "Krzyżacy", to gród faktycznie istniał. Został on zbudowany w 1959 r. w ramach kręconych scen do filmu, które miały miejsce wśród malowniczych krajobrazów Kociewia. Drewniany Gród Juranda wzniesiono nad jeziorem nazywanym Jamertal. Miejsce istnienia obiektu nadal znajduje się na wielu mapach turystycznych stąd też pomysł by z nim się zapoznać. Obecnie po obiekcie nie pozostały żadne ślady, ale warto udać się nad kameralne jezioro i odpocząć nieco od cywilizacji.
Szczegółowy opis trasy znajduje się na stronie GR3miasto:
https://rowery.trojmiasto.pl/grt/
Trasę poleca:GR3miasto
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski.
Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.