Kędzierzyn - Koźle miasto twierdzy i portu

Dodano 29 września 2019 przez rysowanie
Kędzierzyn - Koźle miasto twierdzy i portu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

160012
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 7,5 km
  • Przewyższenie: 8,22 m
  • Suma podejść: 27,48 m
  • Suma zejść: 27,86 m
  • Data: 27 września 2019
  • Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle
903127
Kościół Wniebowzięcia NMP
Tuż obok Rynku przy ul. Czerwińskiego znajduje się kościół Wniebowzięcia NMP. Kościół zbudowany w latach 1751-1753 dla zakonu franciszkanów w stylu barokowym. Franciszkanie użytkowali kościół do 1810, gdy król pruski sekularyzował majątki klasztorne. Później kościół pełnił funkcję arsenału i komendy garnizonu.
903128
Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej.
Świątynia jest jednym z najstarszych obiektów w mieście. Obecna świątynia pochodzi z 1570 r. i ufundowana jest przez Jana Oppersdorffa. Kościół kilkukrotnie przebudowywany obecnie posiada styl neogotycki. Wieża gotycko-renesansowa posiada rzadkie pokrycie dwuspadowym dachem. Wnętrze kościoła trójnawowe z cennym obrazem Matki Boskiej z Koźla (1420-30) oraz płytą nagrobna Oppersdorffów.
903134
Muzeum Ziemi Kozielskiej
Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej mieści się w dawnym zamku. Zamek powstał pod koniec XIII w. i był siedzibą książęcą, wielokrotnie przebudowywany, a następnie częściowo wyburzony. Później w tym miejscu powstaje nowa zabudowa. W ocalałych częściach zamku – wieży i piwnicach mieści się muzeum. Świeżo po renowacji dopiero co zostało udostępnione turystom. W podziemiach sporo eksponatów etnograficznych, archeologicznych. Wrażenie robią duży obraz przedstawiający oblężenie Koźla, fragmenty murów XIII w. wieży, sztylet z epoki brązu czy szklane gabloty w podłodze. Możemy także zdobyć wieżę z widokiem na miasto i makietą twierdzy kozielskiej.
903136
Planty - Twierdza Kozielska
Twierdza Koźle: Pierwsze fortyfikacje wybudowali Austriacy, była to twierdza kleszczowa, która została utworzona na planie gwiaździstym. Po zdobyciu Śląska przez Prusy w 1741 r., Fryderyk II, postanowił przejąć i rozbudować wszystkie śląskie twierdze, także tę w Koźlu. Ponowne próby przejęcia Śląska przez Austriaków, spowodowały oblężenie. twierdzy, która dwukrotnie w 1758 i 1759 r. oparła się austriackiemu oblężeniu. Na początku XIX w. rozpoczęto budowę nowej twierdzy na planie gwiazdy ośmioramiennej Plany zostały pokrzyżowane przez oblężenie fortyfikacji przez wojska napoleońskie, które w 1807 r., przez ponad pół roku okrążyły tereny Koźla. Walki spowodowały znaczne zniszczenie miasta, a budowy twierdzy nigdy nie dokończono. W 1873 r. twierdzę zlikwidowano co przyczyniło się do rozwoju Koźla.
903142
Zabytkowa Śluza
zabytkowa śluza z 1812 r. Powstała jako jedna z pierwszych śluz na Odrze. Do dziś obsługiwana jest ręcznie zasuwając i odsuwając wrota za pomocą wielkich, drewnianych dźwigni. Śluzowanie jest świetną atrakcją podczas turystycznego rejsu statkiem „Silesia”, którym możemy odpłynąć z pobliskiej przystani.
903143
Fort Fryderyka Wilhelma
Po zbudowaniu w latach 1792-1821 Kanału Kłodnickiego przez Koźle rozpoczęto transport towarów drogą wodną. Na początku XX w. powstał potężny port. Przeładowywano w nim węgiel i rudę przywożoną Kanałem Kłodnickim ze wschodniego Górnego Śląska. Statki odpływały Odrą do portów w środkowych i północnych Niemczech. Znajduje się tutaj Fort Fryderyka Wilhelma zwany Wieżą Montaleberta. Została zbudowana pod koniec XVIII w. na planie koła z wewnętrznym dziedzińcem. Mogła pomieścić 56 dział. Jej celem było wsparcie i odsunięcie ognia od głównych fortyfikacji położonych na prawym brzegu Odry. Jednak budowla nigdy nie została użyta podczas wojny, bo podczas oblężenia miasta przez wojska Napoleona była jeszcze w budowie. Później w budynku mieściła się fabryka słodu. W 1945 r. uległa pożarowi.
Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe.
Pełne relacje z tras znajdują się na portalu www.goryopawskie.eu

Kędzierzyn – Koźle: miasto powiatowe 56 tys. mieszkańców położone nad Odrą, Kłodnicą i Kanałem Gliwickim. W obecnej formie powstało w 1975 r. poprzez połączenie miejscowości Kędzierzyn, Koźle, Sławięcice i Kłodnica. Najstarsza część miasta to Koźle, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1104 r. a prawa miejskie otrzymało w 1281 r. W kolejnych wiekach miasto było częścią księstwa kozielsko-bytomskiego. W 1739 r. w Koźlu Austriacy zakładają twierdze. Po opanowaniu tych terenów przez Prusy powstaje nowa twierdza, która w 1873 r. zostaje zlikwidowana. Od tego czasu miasto bardzo rozwija się gospodarczo. Powstaje potężny port rzeczny na Odrze, budowany jest Kanał Kłodnicki i Gliwicki. Po doprowadzeniu kolei bardzo rozwija się sąsiedni Kędzierzyn, powstają potężne fabryki.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.