category-icon

Kamienne Kręgi Gotów, część 1

94 km
10 h 27 min
209 m
Brusy, Krasin, Odry, Czarlina
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-06-24
Brusy, Krasin, Odry, Czarlina
category-icon
94 km
209 m
228 m
Średni
10 h 27 min
6/6
Pomorze jest rajem dla miłośników tajemnic i historycznych ciekawostek. Co roku tysiące ludzi przyjeżdża oglądać tutejsze słynne Kamienne Kręgi Gotów. Nasza weekendowa wycieczka obejmowała jednak tylko część ciekawostek w obrębie Wdzydzkiego i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Ułożone przez nas trasy dotarły do kamiennych kręgów w Odrach, Węsiorach oraz Leśnie. W obu przypadkach, miejscem startowym była miejscowość Czarlina i nasza ulubiona agroturystyka u Pani Ewy Brzezińskiej. Trasy, którymi chcemy się z Wami podzielić, skierowane są do osób gustujących w dłuższych, całodziennych wycieczkach terenowych, z dala od ruchliwych dróg. Jeśli więc zamierzacie ruszyć naszym tropem, radzimy wybrać rower górski.

Kamienne Kręgi, które odwiedziliśmy:

1. Odry (powiat chojnicki, gmina Czersk):

Odry, to największe skupisko kurhanów i kamiennych kręgów w naszym kraju. Znane są od ponad 100 lat i to nie tylko naukowcom. W 1958 r. cały obszar cmentarzyska stał się rezerwatem przyrody. Pośród sosnowego lasu, znajduje się dziesięć całych i dwa fragmenty kręgów, z których najmniejszy ma średnicę 15, a największy 33 metry. Na obwodnicy wszystkich kręgów ustawione są kamienie. Na terenie rezerwatu, oprócz kamiennych kręgów zobaczymy także wiele kurhanów o średnicy od 8 do 12 metrów, a także blisko pół tysiąca pochówków ciałopalnych (kremowanych).

Przez cmentarzysko wiedzie trasa dydaktyczna, która dzięki licznym tablicom informacyjnym umożliwia turyście zagłębić się nieco w temacie. Na terenie cmentarzyska znajduje się także taras widokowy, z którego doskonale widać rozległość tego obszaru, kształt i rozlokowanie poszczególnych kręgów. Przy trasie oprócz kurhanów i kręgów znajduje się jedyny w swoim rodzaju lej prowadzący… w otchłań zaświatów. Podobnego obiektu nie ma w pozostałych odkrytych cmentarzyskach. W czasach Gotów poziom wód sięgał znacznie wyżej i miejsce to było zatopione. Odnalezione w tym dole szczątki ludzkie zdają się świadczyć, iż dokonano tu okrutnych obrzędów, albo pozbywano się zwłok osób niegodnych pochówku w ziemi.

2. Leśno (powiat chojnicki, gmina Brusy):

Rezerwat na terenie którego znajduje się cmentarzysko kurhanowe i kamienne kręgi znajduje się na południe od wsi Leśno, w lesie na skraju Jeziora Leśno Górne. Obszar choć jest zdecydowanie mniej znany niż Odry, czy Węsiory w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez cmentarzysko wiecie ciekawie zaaranżowana ścieżka dydaktyczna umożliwiająca turyście zagłębić się w temacie. Pierwszym obiektem na trasie jest potężny kurhan otoczony kamiennym kręgiem z monumentalną stelą na szczycie. Podczas badań archeologicznych w kurhanie odnaleziono pochówek.

Malowniczy krajobraz:

Jak wspomniałem wcześniej trasy naszych wycieczek wiodły przez przepiękne rejony Wdzydzkiego i Zaborskiego Parku Krajobrazowego z dala od ruchliwych szos, co oznacza, że w dużej mierze pokonywaliśmy drogi gruntowe i leśne dukty. W obrębie Borów Tucholskich i tzw. Sandrów Brdy, czyli grząskich piachów, miejscami przejazd był utrudniony, ale wpisane to było w naszą przygodę. Oprócz gęstych lasów, których ściółka wyłożona była przepysznymi jagodami i poziomkami mieliśmy wiele okazji do podziwiania przecudnych, lekko pofałdowanych terenów, wśród których meandrowały rzeki oraz potoki. Po drodze mijaliśmy także wiele ciekawych jezior, które możecie podejrzeć na mapie i śladzie gps naszej wycieczki.

Ciekawostką krajoznawczą na naszej trasie były wyniosłe wzniesienia o nazwie Chełmice, których najwyższy szczyt sięga 201 m n.p.m. To także najwyższe wzniesienie na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ten mocno pofałdowany teren charakteryzuje się zalesionymi wzgórzami o stromych zboczach i głębokich wąwozach. Tutejsze runo leśne stanowi tzw. bór chrobotkowy o siwym kolorze porostów. Przez ten ciekawy naturalny twór wiedzie oznakowany szlak rowerowy tzw. Pętla Przytarnia, rozpoczynająca się w miejscowości Wiele.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wda - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wda - część północna

Mapa przedstawia szlak kajakowy rzeką Wdą od miejscowości Śluza do Klanin. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.

Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy

Mapa Parków Krajobrazowych Wdzydzkiego i Zaborskiego. Na mapie zaznaczono przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. Przy szlakach uwzględniono kilometraż. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Rok wydania: 2020

Nadleśnictwo Lipusz
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.

Wydanie 1, 2017

Ziemia Bytowska - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Bytowska - cz. wschodnia

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. 

Rok wydania: 2018

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Miejscowości na trasie