category-icon

Jaworzno -- Wisła

183 km
14 h 48 min
329 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-05-27
Jaworzno
category-icon
183 km
329 m
312 m
Łatwy
14 h 48 min
5/6
Dzisiejszy wypad z grupą Niepokonani Jaworzno do Wisły. A po drodze można obadać :

Jezioro Goczałkowickie (Zbiornik Goczałkowicki) – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³. Długość zapory wynosi 2980 m. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zapewniając 38% uzdatnionych wód powierzchniowych dla Górnośląskiego przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach[3]. Oprócz zaopatrzenia w wodę pełni on także funkcje retencyjne i gospodarcze (gospodarka rybacka).

Okolice zbiornika są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Obszar zbiornika jest objęty strefą zakazów, z zakazem wstępu na jego obszar[3]. Dla ruchu pieszego i rowerowego udostępniono koronę zapory tworząc „część spacerową” łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem, dzięki czemu okolica zbiornika Goczałkowickiego stała się miejscem rekreacyjnym. Władze lokalne dążyły do udostępnienia terenu zbiornika do celów rekreacyjnych, jednak administracja zbiornika nie wyraża zgody na to[3].

Jedyny większy dopływ uchodzący w sposób naturalny do Jeziora Goczałkowickiego to potok Bajerka.


Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Centrum – kompleks skoczni narciarskich w Wiśle, w skład którego wchodzą 3 skocznie o punktach konstrukcyjnych: K9, K19 i K37, które zastąpiły stare i zniszczone skocznie K17, K23 oraz K40. Teren skoczni został zagospodarowany na nowo i ogrodzony, powstały nowe platformy trenerskie i nowa wieża sędziowska, a w miejsce starej wybudowana została skocznia o rozmiarze HS 10, która jest obecnie najmniejszą skocznia narciarską w Beskidach. Ponadto na nowo utworzono zeskoki, a same skocznie posiadają ceramiczne tory, podnoszone belki startowe i przeźroczyste bandy od strony platform trenerskich. Ponadto wyłożone są nowym igelitem, zainstalowany zostanie również system jego zraszania. Koszt budowy skoczni wyniósł ok. 3 mln złotych.

Obiekty powstały w latach 1962–1964, a gruntownie zmodernizowano je w 1997 r. We wrześniu 2005 r. skocznia K23 otrzymała nowe tory najazdowe.

Rekordzistą przed modernizacją największej skoczni był Paweł Słowiok, który 26 lutego 2004 r., podczas zawodów o Puchar Fundacji Małyszów, skoczył na niej 49 lub 49,5 metra. Wcześniej rekord należał do Adama Małysza (44 metry), który skoczył tyle, gdy był juniorem.

Na nowych skoczniach Centrum odbywać się mają regularnie zawody dzieci i młodzików, w tym m.in. Lotos Cup. Trenować na nich będą głównie najmłodsi zawodnicy miejscowego klubu Wisły-Ustronianki

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń
Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

The map depicts the surroundings of an interesting tourist town located in the Silesian Beskid. The range of the map is marked by: Ustroń in the north, Wielka Czantoria in the west, Istebna in the south and Barania Góra in the east. The area around Wisła is famous for its numerous hiking and cycling trails and attractive cross-country skiing routes. There are more than 20 modern ski lifts as well as numerous sports and recreation centres.

The map also includes a plan of the centre of Wisła at a scale of 1:10'000 and descriptions of the main attractions along with a contact information (accommodation, offices, transport, culture, recreation). The offline map can be purchased from the Traseo app for mobile devices.  Year of publication 2019

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Cieszyn Region
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn Region

The map in detailed scale presents area of Polich-Czech border near Cieszyn, Skoczów, Trinec and Ustroń. There are all tourist trails marked on the map.

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Area of Tychy and Pszczyna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Area of Tychy and Pszczyna

The map range: Oświęcim to the east, Żory to the west, Goczałkowickie Lake to the south. The map presents information useful for tourists, walking and cycling trails, tourist attractions. The most interesting places are highlighted with a yellow frame.