category-icon

IX Supermaraton Klasyk Kłodzki

175 km
8 h 52 min
2.8 km
Polska, dolnośląskie, Duszniki-Zdrój

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-07-29
Polska, dolnośląskie, Duszniki-Zdrój
category-icon
175 km
2767 m
2777 m
Trudny
8 h 52 min
4.3/6
Trasa Giga na maratonie rowerowym od dawna chodziła mi po głowie. Już w zeszłym roku zamierzałem zapisać się na ten dystans. Ale prawie 200 km , w górach , to jednak robi wrażenie, więc odpuściłem.
Ale w tym roku zapisałem się i postanowiłem przejechać cała trasę bez względu na wszystko.
W zeszłym roku maratończyków przywiał ulewny deszcz . W tym roku prognoza pogoda to palące słońce. Będzie więc ciężko, trasa 180 km , w górach w słońcu.
Ale postanowiłem ,że spróbuję. Wstaję o 4.30 , piszę wstaję nie mogę napisać ,że budzę się , jak zwykle nie spałem. Wstaję więc , jem śniadanie, pakuje rzeczy i wyruszam do Zieleńca. Jestem na starcie przed siódmą. Jest już dość ciepło , biuro maratonu czynne , nie ma kolejki. Odbieram numer startowy – 193. Wracam do auta.
Staram się wcisnąć w siebie jakieś śniadanie, próbuje podzielić się kiełbasą z kotem , ale w taki upale i on także nie ma na nią ochoty.
Wdaje się w dyskusje z młodym maratończykiem , Krzysiek , bo tak ma na imię , przyjechał z Łodzi i mało jeździ po górach. A dziś startuje na dystansie GIGA. Staruje o 8.04, wiec o cztery minuty przede mną .
Czas biegnie szybko , napełniam bidony , szykuje rower , rozglądam się za znajomymi , kręcę małe kółko po parkingu. Po chwili czas na start. W mojej grupie jest jeszcze dwóch kolegów na rowerach górskich, może uda się zaczepić i pojechać razem.
Punktualnie o 8.08 ruszamy. Jadę w peletonie , ktoś się wyrwał do przodu , ale poza tym jedziemy razem. Droga prowadzi w dół , tempo więc dobre i jedzie się dobrze.
Po około 10 km w Mostowcach skręcamy w prawo i wjeżdżamy do Czech. Tu zaczynają się już podjazdy , peleton się rozpada. Jadę swoim tempem , jeszcze zdążę poszaleć , o ile się da poszaleć.
Na jednym z podjazdów dogania mnie para na szosowych rowerach. Młoda dziewczyna i mężczyzna w moim wieku. Jedziemy razem. Na zjazdach zostawiają mnie w tyle , na podjazdach ich doganiam. Droga wiedzie przez las , mimo gorąca jest fajnie. Chyba na trzydziestym kilometrze doganiam Krzyśka , jest cały mokry i narzeka na przerzutkę . Nie wydaje mi się aby ukończył maraton na dystansie GIGA.
Zostawiam go w tyle , mijam kolejne górskie miejscowości.
Razem z parą która mnie dogoniła dojeżdżamy do miejscowości Destne w Orlickich Górach a potem podjeżdżamy pod Wielką Destnę. Teraz już zjazd w dół. Dziewczyna mówi do mnie …no to teraz dajemy….faktycznie zjazd jest zarąbiasty , na liczniku prawie 70 km ,a godzinę , ale nie ma szans dogonić tą parę. Mam jeszcze w pamięci wypadek , który zdarzył się kilka kilometrów wcześniej. Trzech maratończyków zaliczyło kolizję , jedne , jak się później okazało stracił zęby.
Pędzę więc i wiem ,że jak to w górach , czeka mnie długa samotna walka z samym sobą.
Pod Niemojowem doganiam maratończyka z moje grupy wiekowej , wyprzedzam go gładko i jadę dalej w kierunku Różanki. Tu dogania mnie kolega z Gdyni , też moja grupa wiekowa. Na długim wyboistym podjeździe dyskutujemy o trasie , rowerach , przygotowaniach. Na zjeździe zostawiam go w tyle , jadę dalej w kierunku Międzygórza a potem Wilkanowa. Znowu samotnie , aż do Idzikowa. Tu zaczyna się jeden z trudniejszych podjazdów. Słońce pali niesamowicie , jest chyba ze czterdzieści stopni w słońcu. Spotykam kolegę , który po włosku zachwala wodę , którą pobrał z górskiego potoka. Jakoś nie mam przekonania , zostawiam go w tyle, ale on na swoim szosowym rowerze szybko mnie dogania. Potem jeszcze kąpie się górskim źródełku , a ja powoli wdrapuję się pod Czarną Górę.
Przed szczytem dogania mnie kolega , którego, zostawiłem w Niemojowie . Wyprzedza mnie z dużą łatwością . Mnie dopadają jeszcze skurcze mięśni.
Dojeżdżam jakoś do punktu żywieniowego na Przełęczy Puchaczówka. Napełniam bidony i ruszam dalej. Teraz zjazd do Stronia Śląskiego , jakieś 8 km . Kolejny punkt kontrolny i znowu podjazd od strony Kletna , zjazd do Janowej Góry i kolejny podjazd pod Czarną Górę .
Ponowny krótki postój na punkcie żywieniowym. Teraz już jakieś dwadzieścia km zjazdu do Długopola Górnego. I tu zaczyna się ostatni , według mnie najtrudniejszy podjazd , Poręba . Słońce pali do granic nieprzyzwoitości , tętno na powyżej 170….
próbuje uspokoić tempo, zwolnić….w wiosce jakiś dwóch mężczyzn spontanicznie wyszło z wiadrem wody . Chcą mnie polać , ja jednak wypijam z gwinta jakąś wodę smakową i ruszam dalej. Dojeżdżam prawie do szczytu . Widzę maratończyków , którzy prowadzą swoje rowery. Ostatkiem sił wjeżdżam na szczyt. Ostatni punkt żywnościowy, Zjadam jakieś pomarańcze , wiem ,że najgorsze chyba już za mną.
Słyszę jak koledzy mówią między sobą „rzeźnia” …no chyba tak źle nie było, ale ciężko …to dobre słowo.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022