category-icon

Hrensko, Pravcicka Brana

19 km
6 h 4 min
2.3 km
Hrensko, Czechy
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-06-23
Hrensko, Czechy
category-icon
19 km
2296 m
2201 m
Łatwy
6 h 4 min
6/6
Z informatorów turystycznych:
"Brama Pravcicka to wyjątkowy zabytek przyrody, będący największą naturalną bramą skalną na naszym kontynencie. Jest uważana za najpiękniejszą formację skalną w Szwajcarii Czeskiej i stała się symbolem całego regionu.
Jej wymiary imponujące - rozpiętość łuku u podstawy wynosi 26,5m, wysokość otworu 16 m, szerokość 7-8m, minimalna grubość - 3 m, szczytowa płyta bramy leży na wysokości 21m od jej podstawy. Ale gdy patrzy się na bramę z bliska, wydaje się być jeszcze większa.
U wejścia do kompleksu biorą początek ścieżki i schody prowadzące na poszczególne tarasy widokowe, skąd możemy podziwiać samą Bramę Pravčicką lub delektować się wywierającymi wrażenie widokami na bliższą i dalszą okolicę.
Do kompleksu Bramy Pravčickiej należy też letni pałacyk "Sokoli hnizdo" (Sokole Gniazdo). Został zbudowany w 1881 roku w miejscu chatki z kory dębowej, która służyła jako wyszynk. Początkowo "Sokoli hnizdo" było wykorzystywane jako nocleg dla ważnych gości tutejszego rodu Clary-Aldringen. Dzisiaj jest pierwsze zdjęcia galerie podłogowe. Na parterze zachowała się stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami."

Żółty szlak zapewnia powrót do Hrenska i zamknięcie trasy na parkingu. Zdecydowanie ciekawsza i przyjemniejsza jest piesza część żółtego szlaku. Spływy, które są wymuszone brakiem drogi w wąwozie skalnym może i są ciekawostką, ale ogólnie szału nie robią.
Natomiast sama Brama Pravčicka - REWELACJA.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Saksońska Szwajcaria - część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Saksońska Szwajcaria - część zachodnia

Mapa obejmuje zachodnią część Saksońskiej Szwajcarii w Niemczech. Na mapie zaznaczono kurorty i miasteczka oraz atrakcje turystyczne regionu niemieckich Gór Połabskich, ponadto jest tu: Bastei, Twierdza Königstein, Hohnstein z zamkiem, formy skalne Schrammsteine. Zawiera szlaki piesze i rowerowe oraz wszystkie informacje potrzebne turyście. Mapa opisana na siatce WGS 84, zgodna z polskimi systemami nawigacyjnymi.

Czeska Szwajcaria, okolice Šluknova
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czeska Szwajcaria, okolice Šluknova
PN Czeska Szwajcaria położony jest w północnych Czechach, między miejscowościami Hřensko na zachodzie a Chřibská na wschodzie, na południu graniczy z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce, a od północy graniczy z Szwajcarią Saksońską położoną po północnej stronie granicy czesko-niemieckiej. Występują tu unikatowe piaskowcowe skalne miasta, stworzone przez zagęszczenie ciekawych formacji, jak: bramy, pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, parowy, i wąskie tarasy skalne. Chociaż obszar kojarzy się z górami, znajduje się tutaj najniżej położony teren w Czechach w miejscowości Hřensko, leżącej na wysokości 115 m n.p.m. Cały teren Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, pod względem zajmowanego obszaru oraz minimalnego zaludnienia, jest unikalnym regionem na skalę Europejską. Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest największa w Europie naturalna skalna brama – Brama Pravčicka.
Czeskie Średniogórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czeskie Średniogórze

Czeskie Średniogórze to pasmo górskie w północnych Czechach, w kraju usteckim. Przepływa przez nie Łaba, tworząc przełom zwany Porta Bohemica, czyli Czeska Brama. Powierzchnia Czeskiego Średniogórza wynosi 1265 km². Góry są zbudowane głównie ze skał bazaltowych i fonolitów wieku trzeciorzędowego, które świadczą o dawnym wulkanizmie. Charakterystycznym elementem rzeźby są izolowane wzniesienia w kształcie stożków, są to wygasłe wulkany. Do najsłynniejszych należą Milešovka – najwyższa góra, Lovoš czy Hazmburk. Niemal całe pasmo znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego (CHKO) Czeskie Średniogórze, z siedzibą w Litomierzycach. Charakterystyczne jest występowanie ciepłolubnej roślinności stepowej: owsicy (Helictotrichon desertorum), ostnicy, lnu złocistego.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020