Idąc Krupówkami w dół dochodzimy do Drogi na Gubałówkę.
Zaraz po lewej stronie przyciąga wzrok niewielki budynek, w którym mieści się Galeria Jerzego Jędrysiaka, znanego zakopiańskiego grafika.
Mijamy galerię , przechodzimy przez targ pełen zakopiańskich przysmaków ( oscypki, miody, świeże warzywa i owoce).
Zaopatrzeni w prowiant zmierzamy pod popularną kolej linowo-terenową.
Mamy wówczas dwie opcje aby dostać się na górę :
* kolejką
* szlakiem
Ciekawostką jest to iż, projekt stacji jest dziełem arch. Zenona Remi, a wzniesiono go w 1998 r. Popularną kolejkę zbudowano w 1938 r. z inicjatywy Ligi Popierania Turystyki, bodźcem do jej podjęcia były przygotowania do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem w 1939 r. Dwa wagoniki (jeden w górę, drugi w dół) o pojemności 120 osób poruszają się na wspólnej linie prowadzonej po krążkach trasowych. Czas jazdy – 3,5 minuty.
Z kolejki możemy oglądać piękne widoki Tatr, początkowo wjeżdżamy przez odsłonięty teren. Z zachodniej strony widzimy polanę Gładki. Legenda głosi, że w tej okolicy osiedlili się pierwsi w Zakopanem osadnicy, noszący popularne do dziś nazwisko Gąsienica. Po przejeździe przez las, z prawej, wschodniej strony możemy zobaczyć, odkrytą łąkę - teren letnich kąpieli słonecznych. Zimą można tu pojeździć na nartach, a latem skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej.
Wysiadamy na grzbiecie Gubałówki (1123 m), nieco poniżej szczytu. Z tarasu widokowego wspaniały widok na całą panoramę Tatr, od Tatr Bielskich na wschodzie, po Osobitą na zachodzie. Na wprost nas możemy podziwiać szczyty Tatr Wysokich - Giewont, nad nim - Czerwone Wierchy. Widać jak na dłoni całe Zakopane.
Na górnej polanie Gubałówki każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety. Wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjno – wózkowej. Dla najmłodszych turystów jest plac zabaw, piaskownica i letnia ślizgawka. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy Górna Polana o długości 300m. Każdy może skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, jak również ze szkoły narciarskiej. Górna polana jest sztucznie śnieżona i oświetlona dlatego miłośnicy białego szaleństwa mogą tu spędzać czas do późnych godzin wieczornych.
Dodatkowo, podążając czerwonym szlakiem wzdłuż pasma Gubałowskiego po ok. 70minutach dochodzimy do górnej stacji kolejki krzesełkowej na Harendę.
Powrót z Gubałówki do Centrum ( Dolnych Krupówek) zajmuje ok. 50 min idąc czarnym szlakiem.
Będąc na Gubałówce warto odwiedzić Butorowy Wierch w Kościelisku - miejsce to jest idealne do pieszych wędrówek jak również wycieczek rowerowych podczas, których można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Będąc na górnej polanie Butorowego możemy idąc grzbietem dojść do górnej stacji Gubałówki i zejść lub zjechać kolejką na dół. Kolej Dolna stacja znajduje się 886 m n.p.m., górna 1158 m n.p.m.. Kolejka przewozi ok. 880 osób na godzinę a czas jazdy wynosi 18 minut. Na górnej stacji znajduje się bufet oraz ski-serwis. Przy stacji dolnej, parking, bufet i serwis narciarski. Zimą w okolicy otwartych jest wiele szlaków narciarskich biegowych.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie
Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy
Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry
Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale
Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!
Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale
Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie
Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.
Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.
Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023